Trawa cytrynowa (Palczatka) - roślina przyprawowa i lecznicza

Jesteś tutaj:

Trawa cytrynowa (Palczatka) - roślina przyprawowa i lecznicza

3,4/5 (174 ocen)

W cieplejszym klimacie, porównywalnym do naturalnych warunków występowania trawy cytrynowej, roślinę można sadzić bezpośrednio w ogrodzie, zaś w chłodniejszych rejonach naszego kraju trzeba ograniczyć się jedynie do jej uprawy doniczkowej. Nowe rośliny możemy pozyskać też dzięki zabiegowi podziału dorosłego egzemplarza trawy. Całościową kępę roślinną należy podzielić tak, aby na jedną mniejszą kępę przypadały najwyżej dwie rozetki. Takie roślinki w cieplejszych warunkach można wsadzić do gruntu, w chłodniejszych rejonach lepiej umieścić je w doniczkach lub specjalnych pojemnikach do ziół i postawić na parapecie okiennym, najlepiej w kuchni, aby była pod ręką. W Polsce palczatkę rozmnaża się tylko poprzez podział dorosłej rośliny.

Trawa cytrynowa (Palczatka) - uprawa

Trawa cytrynowa (Palczatka) - uprawa



Zbiór


Trawa cytrynowa ma najbardziej aromatyczne liście na wysokości 10 cm. Można je zrywać przez cały okres wegetacji rośliny. Używane są zarówno świeże, jak i w postaci suszonej. Cytrynowy zapach ma również dolna, biała część łodygi. Pozyskuje się ją i spożywa przez całe lato.

Trawa cytrynowa (Palczatka)

Trawa cytrynowa (Palczatka)

Zastosowanie


Trawa cytrynowa jest popularną i bardzo często wykorzystywaną byliną w kuchni azjatyckiej, afrykańskiej i południowo-amerykańskiej. Nadaje potrawom cytrynową woń połączoną z nutą imbiru. Stanowi doskonały dodatek do sałatek, dań słonych, a także deserów. Może być używana świeża, suszona, marynowana lub mrożona. Z palczatki pozyskuje się olejek cytronelowy, który znalazł zastosowanie w kuchni, medycynie oraz w kosmetyce. Spożywczo substancja ta wykorzystywana jest jako składnik herbat. Gorący napój sporządzony ze świeżych liści rośliny działa relaksująco i dobrze wpływa na żołądek. Ma też działanie pobudzające oraz orzeźwiające. Olejek eteryczny jest używany w kosmetyce ze względu na jego intensywny zapach oraz właściwości odkażające. Z tych powodów często stanowi jeden ze składników antyperspirantów oraz dezodorantów odświeżających, soli i żeli do kąpieli. Dodatkową zaletą takich kosmetyków jest hamowanie rozwoju bakterii i grzybów. Wyciągi z trawy cytrynowej pozytywnie wpływają na leczenie opryszczki i stanów zapalnych skóry. Preparaty na bazie palczatki cytrynowej sprawdzają się także w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.

Nasiona trawy cytrynowej do siewu kupisz tutaj

Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz