Skuteczne sposoby na pozbycie się mrówek z ogrodu

Jesteś tutaj:

Skuteczne sposoby na pozbycie się mrówek z ogrodu

3,4/5 (271 ocen)

Owady z reguły nie należą do organizmów szczególnie przez nas lubianych. Część z nich akceptujemy, gdyż pomagają nam walczyć z uciążliwymi insektami i szkodnikami, natomiast innych wolelibyśmy nie oglądać ani w domu, ani w ogrodzie. Do tej drugiej grupy owadów można zaliczyć między innymi mrówki. Wprawdzie trudno nazwać je szkodnikami, gdyż w środowisku naturalnym spełniają wiele ważnych funkcji, ale nie zawsze są mile widziane w naszym najbliższym otoczeniu.


Mrówki jako owady pożyteczne


Mrówki to zwierzęta dość szczególne. Większość z nich jest bardzo pożyteczna i spełnia w naturze rolę czyścicieli. Uprzątają z resztek organicznych i martwych owadów lasy, łąki i inne tereny (w tym również ogrody), na których zakładają gniazda. Ponieważ wiele z nich jest drapieżnikami, podczas żerowania uwalniają też rośliny od szkodników (np. larw muchówek, rośliniarek). Drążąc swoje podziemne tunele mrówki napowietrzają i spulchniają glebę, co z punktu widzenia rozwoju roślin także nie jest bez znaczenia. Co ciekawe, owady przyczyniają się też do rozmnażania niektórych gatunków roślin, roznosząc ich nasiona po okolicy (np. fiołków). W ogrodzie mogą przydać się także jako naturalne wskaźniki, określające miejsca żerowania mszyc. Mrówki uwielbiają produkowaną przez te owady słodką spadź, dlatego prowadzą systematyczne wędrówki po ten przysmak. A ponieważ są bardzo ruchliwe, łatwiej je dostrzec, niż ukryte pod liśćmi, powolne mszyce.


Szkodliwe działania mrówek


Uzależnienie mrówek od mszyc, a właściwie od ich spadzi, ma jednak również swoją ciemną stronę. W trosce o smakowity pokarm, owady bronią mszyc przed drapieżnikami (np. biedronkami, złotookami), co pozwala szkodnikom łatwiej się rozmnażać i sprawniej żerować. Niektóre gatunki mrówek (np. hurtnica żółta) poszły nawet o krok dalej i nie tylko bronią swoich żywicieli, ale również ułatwiają im przetrwanie zimy. Jesienią gromadzą ich jaja we własnych kopcach, natomiast wiosną ponownie wynoszą je na zewnątrz i umieszczają na roślinach. Takie zachowanie mrówek trudno więc nazwać pożytecznym, gdyż sprzyja szybkiemu rozmnażaniu się szkodnika i doprowadza do radykalnego zwiększenia jego populacji. Mrówki mogą być także uciążliwe z innych powodów. Jeśli swoje gniazda wybudują w pobliżu zagonów uprawnych, możemy mieć kłopot z wykonywaniem w takim miejscu prac pielęgnacyjnych (np. pilenia), gdyż niepokojone owady mogą nas dotkliwie pokąsać. Wprawdzie z natury są raczej łagodne, ale kiedy bronią gniazda lub opiekują się mszycami, stają się wojownicze i agresywne. Czasami w poszukiwaniu pożywienia mogą się również zapędzić na nasze tarasy, a nawet zawędrować do naszych domów, gdzie ich obecność nie jest tolerowana.

Mrówki


Naturalne sposoby na mrówki


Mrówki to z reguły owady pożyteczne, które jedynie czasami stają się uciążliwe, dlatego warto przemyśleć strategię prowadzonej z nimi walki. Ponieważ trudno zaakceptować ich obecność w miejscach wypoczynku, na grządkach warzywnych lub w centralnej części trawnika, trzeba znaleźć najlepsze sposoby pozbycia się ich z takiego terenu. Zanim jednak sięgniemy po agresywną chemię, warto wypróbować metody mniej radykalne. Jednym z naturalnych sposobów na wypędzenie mrówek jest użycie zapachów, których owady nie cierpią. W okolicy mrowiska można posadzić rośliny o aromacie odstraszającym mrówki (np. majeranek, lawenda, tymianek) lub polewać ich gniazda preparatami sporządzonymi na bazie piołunu, pokrzywy lub majeranku (gnojówka z pokrzywy i piołunu, wyciąg z majeranku). Podobnie zadziała rozkładanie na ścieżkach mrówek liści pomidora i wrotyczu. Jeszcze bardziej skuteczne jest opryskiwanie mrówczych gniazd naturalnymi olejkami eterycznymi (np. miętowy, lawendowy, goździkowy, geraniowy), których aromat jest wielokrotnie silniejszy od zapachu roślin. Ponieważ jednak nie jest zbyt trwały, zabieg po ok. 2 dniach należy powtórzyć. Warto też pokrywać trasy mrówek substancjami, których nie znoszą np. solą, sproszkowaną papryką chilii, mielonym pieprzem, sodą oczyszczoną czy suszoną miętą pieprzową.

Skuteczne środki na mrówki znajdziesz tutaj

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz