Ambrowiec balsamiczny, amerykański. Odkrywamy sekrety uprawy

Jesteś tutaj:

Ambrowiec balsamiczny, amerykański. Odkrywamy sekrety uprawy

3,4/5 (142 ocen)

Wśród licznych drzew ozdobnych uprawianych w naszym kraju, można znaleźć zarówno gatunki bardzo popularne jak i rośliny mniej znane, spotykane głównie w arboretach, dużych parkach lub w ogrodach hobbistów. Do takich roślin należy między innymi bardzo interesujący, choć rzadko spotykany ambrowiec balsamiczy nazywany też ambrowcem amerykańskim lub styrakowcem amerykańskim (Liquidambar styraciflua). Drzewo pochodzi z obszarów leżących na terenie Ameryki Północnej, gdzie zasiedla wilgotne stanowiska leśne w pobliżu zbiorników wodnych i dorasta do ok. 40-45 m. W Polsce jednak nie osiąga aż tak imponujących rozmiarów i z reguły nie przekracza wysokości 15-20 m.


Opis


Ambrowiec balsamiczny to bardzo piękne drzewo o wyprostowanym pniu i gęstej, początkowo wąskiej i stożkowatej, później szeroko piramidalnej koronie. Poza pokrojem jego największymi walorami ozdobnymi są także duże, jesienią niezwykle barwne liście i ciekawe owocostany. Liście ambrowca nie mają oryginalnej budowy i przypominają liście klonu. Są dłoniasto klapowate (5-7 klap), gładkie, zielone i lekko piłkowane na brzegach, jednak jesienią wspaniale się przebarwiają, przybierając intensywne odcienie czerwieni, pomarańczu, fioletu, różu i brązu. Na drzewach pozostają aż do późnej jesieni (XI), a po opadnięciu odsłaniają pędy pokryte ciekawymi, korkowatymi naroślami. Drzewo zakwita wiosną (V) wydając niepozorne, żółto-zielone, groniaste kwiaty męskie i zwisające kwiaty żeńskie (roślina jednopienna). Wprawdzie nie mają one żadnych szczególnych walorów ozdobnych, ale rozwijające się z nich kuliste, najeżone owocostany, przypominające wyglądem małe, niedojrzałe kasztany, są już bardzo atrakcyjne. W dobrych warunkach mogą pozostawać na drzewie aż do wiosny, stając się interesującą ozdobą zimowego ogrodu. Niestety, w naszym klimacie, zamknięte w nich nasiona rzadko dojrzewają.

Ambrowiec - owoc i liście

Ambrowiec - owoc i liście


Odmiany


Ambrowiec amerykański najczęściej uprawiany jest w postaci czystego gatunku, chociaż doczekał się także kilku interesujących odmian ozdobnych: „Silver King” (o zielonych, nieregularnie biało obrzeżonych liściach), „Gumball” (o kulistej koronie, zwykle dostępny w formie piennej), „Aureovariegata” (o jasnozielonych, żółto upstrzonych liściach), „Worplesdon” (o symetrycznej koronie i niższym od gatunku wzroście), „Aurea” (o mocno powcinanych liściach z żółtym obrzeżem), „Paarl” (o wąskiej koronie i powolnym wzroście).

Ambrowiec balsamiczny, amerykański - duże drzewo

Ambrowiec balsamiczny, amerykański - duże drzewo


Wymagania uprawowe


Ambrowiec balsamiczny to drzewo bardzo oryginalne, ale możliwe do uprawy jedynie w najcieplejszych rejonach kraju. Wprawdzie dorosłe okazy dość dobrze znoszą panujące w Polsce niskie, zimowe temperatury (do ok. -26°), ale młode egzemplarze są dużo bardziej wrażliwe na mróz i wymagają osłoniętych, ciepłych stanowisk oraz zimowej ochrony. W swojej ojczyźnie drzewo preferuje wilgotne, głębokie i żyzne gleby o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH, jednak w Polsce lepiej rośnie na stanowiskach bardziej suchych, na których łatwiej jest mu przetrwać chłodną zimę. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje też sporo ciepła, słońca i przestrzeni. Nie lubi zagęszczenia i najlepiej rośnie jako soliter. Źle też znosi bliskie sąsiedztwo krzewów i bylin, dlatego pod jego koroną lepiej nie planować żadnych nasadzeń roślin wieloletnich. Do zalet ambrowca należy natomiast zaliczyć dużą odporność na choroby i szkodniki, dzięki czemu drzewo nie wymaga zwykle stosowania żadnych zabiegów ochrony chemicznej.

Owoce ambrowca zimą

Owoce ambrowca zimą


Cięcie


Ambrowiec nie wymaga cięcia, choć zabieg znosi dobrze. Tolerancję drzewa na przycinanie można wykorzystać w uprawie, kształtując młodą sadzonkę na formę krzaczastą lub pienną. Ta cecha pozawala też tworzyć z roślin interesujące, miniaturowe drzewka bonsai. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz