Klon palmowy - uprawa i odmiany

Jesteś tutaj:

Klon palmowy - uprawa i odmiany

3,5/5 (437 ocen)

W ogrodzie trudno wyobrazić sobie bardziej dekoracyjne drzewo niż klon palmowy (Acer palmatum). To egzotyczne i bardzo kapryśne drzewko pochodzi z Japonii i Korei Południowej, dlatego w polskim klimacie niełatwo sprostać jego wymaganiom. Jeśli jednak w naszym ogrodzie poczuje się wystarczająco dobrze, będzie jego największą atrakcją.


Opis


Klony palmowe to niewysokie drzewka, dorastające zwykle do ok. 2-6 m. wys., jednak wiele z nich tworzy bardzo rozłożyste, parasolowate korony, dlatego potrzebują w ogrodzie sporo miejsca (z wyjątkiem odmian karłowych). Poza pokrojem ich największą ozdobą są liście. Mają budowę dłoniastą i są mocno powcinane, ale ich kształt dużej mierze zależy od odmiany, gdyż u niektórych roślin liście mogą być tak zmodyfikowane, że sprawiają wrażenie pierzastych. W zależności od odmiany oraz pory roku liście mogą mieć także rozmaite barwy począwszy od zieleni, przez odcienie koloru żółtego, pomarańczowego, czerwonego i bordowego.

Klon palmowy

Klon palmowy


Odmiany


Obecnie dostępna jest ogromna liczba odmian tego wspaniałego drzewa. Rośliny różnią się na ogół wysokością i pokrojem oraz kształtem i barwą liści. Wśród nich na uwagę zasługują min.: „Atropurpureum” (wys. ok. 3 m., liście mocno powcinane, bordowe, jesienią czerwone, jedna z najpopularniejszych odmian), „Dissectum Atropurpureum” (ok. 1,5 m. wys., liście mocno powcinane, w sezonie bordowe, jesienią jasnoczerwone), „Butterfly” (wys. ok. 3-5 m., liście zielone z białoróżowym obrzeżem, jesienią różowoczerwone, odmiana wrażliwa na mróz.), „Osakazuki” (wys. 4-6 m., w sezonie liście zielone, jesienią czerwone, odmiana sprawdzona i ceniona), „Orange Dream” (wys. ok. 4 m., liście wiosną pomarańczowe, latem żółte z pomarańczowym brzegiem, jesienią żółte), „Karaori Nishiki” (wys. ok. 5-6 m., liście wiosną zielone, biało obrzeżone, jesienią czerwono-pomarańczowe, odmiana wrażliwa na mrozy), „Wilson`s Pink Dwarf” (wys. 1-1,5 m., liście wiosną różowe, później zielone), „Red Pygmy” (wys. 1,5 m., liście niemal pierzaste, wiosną purpurowe, latem zielone, jesienią żółte).

Klon palmowy

Klon palmowy


Wymagania uprawowe


Klony palmowe to duże wyzwanie dla amatorów ich piękna. Rośliny pochodzą z łagodniejszego klimatu i mają bardzo wygórowane wymagania. Posadzone na nieodpowiednim stanowisku, szybko tracą urodę i zaczynają chorować. Klony oczekują gleb świeżych, ciepłych, próchniczych, żyznych, stale wilgotnych i posiadających lekko kwaśny odczyn pH. Nie znoszą podłoża ciężkiego, zimnego i podmokłego ani suchego i przepuszczalnego. Ze względu na dość płytki system korzeniowy, nie tolerują przesuszenia, dlatego podłoże wokół nich powinno być zawsze lekko wilgotne i wyściółkowane. Rośliny preferują też miejsca z wilgotnym powietrzem, dlatego warto posadzić je w pobliżu zbiorników wodnych. Klony palmowe mają też dość szczególne oczekiwania w stosunku do stanowiska. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz