Klon palmowy - uprawa i odmiany

Jesteś tutaj:

Klon palmowy - uprawa i odmiany

3,5/5 (434 ocen)

Odmiany barwne powinny rosnąć w słońcu, jednak silne promienie szybko powodują poparzenie liści, dlatego najlepiej wybrać dla nich miejsce słoneczne, ale osłonięte w godzinach południowych (np. przez budynek lub inne drzewo). Odmiany o liściach zielonych preferują natomiast półcień. Poza suszą i palącym słońcem, największym zagrożeniem dla klonów palmowych są niskie temperatury, na które rośliny są bardzo wrażliwe. Z tego względu należy przeznaczyć dla nich miejsce ciepłe oraz osłonięte od wiatru i zrezygnować z ich uprawy w najchłodniejszych rejonach kraju. Młode egzemplarze przez pierwszych kilka lat po posadzeniu warto osłaniać na zimę słomianymi matami oraz włókniną. Zabezpieczenie można zdjąć wiosną, jednak kiedy prognozy przewidują silniejsze, wiosenne przymrozki, rośliny warto ponownie okryć.

Klon palmowy

Klon palmowy


Cięcie


Klony palmowe nie wymagają przycinania, gdyż ich piękne korony najlepiej prezentują się w formie naturalnej. Jeśli jednak roślinom potrzebna jest delikatna korekta, zabieg należy wykonać latem, gdyż pędy cięte wiosną „płaczą” (wyjątkiem są uschnięte końcówki pędów oraz przemarznięte gałązki, które warto wiosną usunąć, aby nie stały się źródłem choroby). Najlepszym terminem cięcia jest lipiec lub początek sierpnia, co pozwala roślinom zregenerować się przed nastaniem zimy.


Choroby i szkodniki


Klony palmowe to rośliny dość odporne na choroby i szkodniki, ale słabsze osobniki mogą zostać zaatakowane przez naliściaki drzewoszki i opuchlaki truskawcowe lub może u nich wystąpić zgorzel pędów.

Klon palmowy

Klon palmowy


Rozmnażanie


Klony palmowe rozmnaża się za pomocą siewu (nasiona przed wiosennym siewem wymagają stratyfikacji), jednak wszystkie odmiany ozdobne uzyskuje się głównie za pomocą szczepienia (na podkładkach z klonu palmowego). Czasami można też spróbować rozmnożyć drzewka z sadzonek pędowych, pobieranych wczesnym latem (sadzonka powinna posiadać ok. 3 par liści i powinna być pobrana z młodego egzemplarza).


Zastosowanie


Klony palmowe to idealne rośliny do ogrodów japońskich, ale równie pięknie prezentują się w każdym ogrodzie przydomowym, o ile znajdą się w nim dla nich odpowiednie warunki. Rośliny najlepiej wyglądają posadzone jako soliter np. w pobliżu oczka wodnego lub stawu (taka lokalizacja pozwala dodatkowo podziwiać ich wspaniałe korony odbijające się w wodzie), ale mogą być też komponowane z innymi krzewami i drzewami ozdobnymi. Znakomicie sprawdzają się także jako bonsai.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz