Judaszowiec kanadyjski - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Judaszowiec kanadyjski - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

3,2/5 (288 ocen)

Jeśli posiadamy ogród w cieplejszym rejonie Polski i lubimy uprawiać interesujące gatunki roślin, powinniśmy zainteresować się judaszowcem kanadyjskim (Cercis canadensis). To niewielkie drzewko ma bowiem do zaoferowania niezwykłą i bardzo oryginalną ozdobę, w postaci drobnych, ciemnoróżowych i bardzo licznych kwiatów, które wyrastają bezpośrednio na pędach i gałęziach, a czasem nawet na grubych konarach i to jeszcze przed rozwojem liści. Niestety, to niespotykane zjawisko może mieć miejsce tylko wtedy, gdy delikatne pąki kwiatowe, wytworzone w roku poprzednim, nie zostaną uszkodzone przez zimowe mrozy lub wiosenne przymrozki, dlatego o roślinę trzeba dbać wyjątkowo troskliwie.


Opis


Judaszowiec kanadyjski pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie z reguły wyrasta na niewysokie drzewko (ok. 10 m. wys.) o jednym lub kilku pniach i rozłożystej, nieregularnej koronie. Pędy rośliny są dość sztywne, rozgałęzione i pokryte ciemną, niemal brunatną korowiną. W maju na drzewie pojawiają się interesujące, miododajne, motylkowe kwiaty w ciemnoróżowym kolorze, które bardzo gęsto „oblepiają” pędy i gałęzie, a czasami również pień i konary. U drzew ozdobnych uprawianych w naszym klimacie taki sposób kwitnienia zdarza się bardzo rzadko (podobne zjawisko można czasem zaobserwować u krzewów np. wawrzynka wilczełyko lub u drzew egzotycznych np. kakaowca czy chlebowca), dlatego kwitnąca roślina wygląda niezwykle oryginalnie i bardzo atrakcyjnie. Zaraz po kwiatach na pędach zaczynają rozwijać się liście. Są dość duże, sercowate, delikatne i zielone, a jesienią przebarwiają się na kolor złocisto-żółty. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w ciekawe, zwisające, płaskie, krótkie, brązowoszare strąki, przypominające wyglądem strąki grochu.

Judaszowiec - kwiaty

Judaszowiec - kwiaty


Odmiany


Ze względu na swój niezaprzeczalny urok i coraz większą popularność, judaszowiec kanaryjski doczekał się kilku ciekawych odmian: „Forest Pansy” – o bardzo dekoracyjnych, czerwonych liściach, lekko zieleniejących latem i pomarańczowych jesienią, „Hearts of Gold” – o złotożółtych liściach, „Ruby Falls” – piękna odmiana o płaczącym pokroju i bordowych liściach, „Royal White” i „Alba” – odmiany o nietypowych, białych kwiatach, „Lavender Twist” - ciekawa odmiana o lekko skręconych i delikatnie przewieszających się pędach.

Judaszowiec kanadyjski

Judaszowiec kanadyjski


Wymagania uprawowe


Pomimo iż judaszowiec nie jest rośliną trudną w uprawie, musimy mu zapewnić naprawdę dobre warunki aby doczekać się jego atrakcyjnych kwiatów. Przede wszystkim musimy wybrać dla niego najbardziej ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko i to najlepiej w miejscu słonecznym lub tylko lekko zacienionym. Jeśli posadzimy drzewko w zastoisku mrozowym lub w zimniejszych rejonach kraju, kwiatów raczej się nie doczekamy. Warto też pamiętać, że szczególnie wrażliwe na mróz są młode egzemplarze, dlatego w pierwszych latach uprawy należy osłaniać je przed zimą włókniną lub słomianymi matami. Judaszowce kanadyjskie są natomiast dość tolerancyjne w stosunku do podłoża i mimo że preferują gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne, urosną na większości typowych gleb ogrodowych i dobrze zniosą przejściową suszę. Nie lubią natomiast zimnych, ciężkich i podmokłych podłoży na których rosną słabo, a czasem nawet zamierają. Należy pamiętać, że drzewo wytwarza mocny, palowy system korzeniowy, dlatego w starszym wieku nie powinno być przesadzane. Sadzonki warto również kupować w szkółkach, w których rośliny były uprawiane w donicach.

Kwitnący judaszowiec

Kwitnący judaszowiec

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz