Judaszowiec południowy (wschodni). Jak uprawiać i pielęgnować?

Jesteś tutaj:

Judaszowiec południowy (wschodni). Jak uprawiać i pielęgnować?

3,3/5 (156 ocen)

Ten niezwykle ozdobny krzew jest bardzo wrażliwy na mróz. Starannie okrywany lub zabierany na zimę do domu odwdzięczy się nam wiosną, gdy zakwitnie masą delikatnych, różowych kwiatów.


Opis


Judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum) to krzew lub drzewo o wzniesionym, zaokrąglonym pokroju. Jego fioletoworóżowe kwiaty rozwijają się pod koniec kwietnia, szczelnie pokrywając powierzchnię kory. U odmiany ʻAlbaʼ mają one biały kolor. Sercowate liście o srebrnym zabarwieniu pojawiają się dopiero po zakończeniu kwitnienia. Jesienią żółkną i opadają, a drzewko dekorują różowawe strąki, w których dojrzewają nasiona. Judaszowiec południowy (wschodni) pochodzi z ciepłych rejonów południowo-wschodniej Europy i zachodniej Azji. W naszych warunkach klimatycznych osiąga maksymalnie 4 m wysokości.


Wymagania


Optymalne warunki siedliskowe dla judaszowca południowego są trudne do uzyskania w naszym klimacie. Drzewo to najlepiej rośnie w gorących miejscach, na skalistym podłożu, które chroni je przed gwałtownymi wahaniami temperatury w ciągu doby. Gleba powinna być sucha i przepuszczalna, piaszczysta lub gliniasta.

Judaszowiec południowy

Judaszowiec


Sadzenie


Jeśli chcemy posadzić drzewko w ogrodzie, wybierzmy dla niego zaciszne i ciepłe miejsce, osłonięte od wschodu i północy murem lub żywopłotem. Wykopujemy dół o średnicy 80 cm i głębokości odpowiadającej głębokości doniczki, z której przesadzamy judaszowca. W dole umieszczamy impregnowany palik, do którego przywiązujemy nasze drzewko. Po sadzeniu starannie ubijamy podłoże i podlewamy roślinę.

W rejonach o ostrzejszym klimacie można hodować judaszowca południowego w donicy, wystawianej wiosną na taras lub wkopywanej do gruntu. Minimalne wymiary pojemnika to 80 cm średnicy i 50 cm głębokości. Jego dno powinno być pokryte czterocentymetrową warstwą drenażu. Odpowiednie podłoże pozyskamy z torfu i gruboziarnistego piasku, zmieszanych w stosunku 3:1. Drzewko hodowane w donicy może osiągnąć wysokość do 1,5 m.


Cięcie


Jeśli chcemy, by judaszowiec przybrał formę drzewka, przez kilka lat po sadzeniu usuwamy pędy wybijające z dołu pnia, a górne skracamy, formując koronę. Nie odcinamy pionowych przyrostów – z czasem zaczną się łukowato wyginać i będą ładnie wyglądać. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz