Judaszowiec chiński - zobacz jak uprawiać i pielęgnować

Jesteś tutaj:

Judaszowiec chiński - zobacz jak uprawiać i pielęgnować

3,3/5 (253 ocen)

Wiosną judaszowiec chiński okrywa się gęstymi kępkami różowych kwiatów, wyrastającymi z kory. Dekoracyjne są też jego duże, sercowate liście. Jeśli ochronimy to drzewo przed mrozami, stworzymy z niego piękny soliter, który będzie zdobił nasz ogród przez długie lata.


Opis


Judaszowiec chiński (Cercis chinensis) jest wolno rosnącym, rozłożystym drzewem o sezonowym ulistnieniu. Na przełomie kwietnia i maja rozkwita pęczkami różowych kwiatów, które pojawiają się na młodych i starszych pędach oraz na pniu. Nasiona judaszowca dojrzewają w brązowiejących strąkach. Jego zielone liście w kształcie serca mają do 15 cm długości i rosną skrętolegle, jesienią zaś zmieniają kolor na złocisty. W ojczystej Azji drzewo dorasta do 10 m. W Polsce osiąga znacznie mniejsze rozmiary, a pierwsze kwiaty rozwija po 5 latach od posadzenia. Popularną odmianą judaszowca chińskiego jest ʻAvondaleʼ, która kwitnie już w 2-3 roku po posadzeniu.


Wymagania


Judaszowiec chiński jest wrażliwy na spadki temperatury, dlatego wybieramy dla niego ciepłe, zaciszne stanowisko. Odpowiadają mu suche, przepuszczalne gleby o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego.

Judaszowiec chiński

Judaszowiec


Sadzenie


Drzewo to nie znosi przesadzania, dlatego sadzonka starsza niż 2 lata może się nie przyjąć. Judaszowca chińskiego sadzimy od października do końca marca. Dół powinien być zdrenowany, a na jego dnie rozkładamy startową dawkę nawozu organicznego, którą przykrywamy warstwą żyznej gleby. Zanim włożymy drzewko do dołu, wbijamy w podłoże palik z impregnowanego drewna. Następnie zasypujemy dół, starannie ubijając kolejne warstwy. Pilnujemy, by pień judaszowca stał równoległe do palika, i przywiązujemy go do podpórki. Na koniec obciskamy podłoże wokół drzewka, obficie je podlewamy i ściółkujemy korą, wysuszoną trawą lub rozdrobnionymi liśćmi.


Cięcie


Jeśli zaistnieje potrzeba ograniczenia wzrostu naszego drzewa, możemy radykalnie skrócić jego gałęzie zimą lub lekko przyciąć je po zakończeniu kwitnienia. Usuwamy zawsze cienkie gałązki rosnące do środka korony, tnąc je tuż przy nasadzie. Pędy skierowane na zewnątrz lekko skracamy, formując kulistą koronę.


Nawożenie i podlewanie


Młody judaszowiec przez pierwsze 2 lata od posadzenia wymaga regularnego i obfitego podlewania – jednorazowa dawka wody powinna wynieść ok. 10-12 l. Jeśli liście przebarwiają się i przedwcześnie opadają, należy zasilić drzewko kompletnym nawozem mineralnym.

Judaszowiec chiński w czasie kwitnienia

Judaszowiec


Zimowanie


Późną jesienią okrywamy młode okazy warstwą suchych liści lub słomy i owijamy je płótnem. Szczególnie niebezpieczne są późne przymrozki, które mogą zniszczyć delikatne pąki kwiatowe, dlatego osłony zdejmujemy dopiero po ich ustąpieniu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz