Tamaryszek - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Tamaryszek - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

3,4/5 (605 ocen)

Wśród ogromnego bogactwa ogrodowych krzewów ozdobnych swoje miejsce znajduje także tamaryszek. Wprawdzie jego kwiaty nie są szczególnie okazałe, a roślina nie zachwyca wyjątkowymi liśćmi czy oryginalnym pokrojem, jednak jej delikatne, łukowate pędy, pokryte licznymi, drobniutkimi kwiatkami w różowym kolorze, poruszającymi się przy najdrobniejszym wietrze są tak zachwycające, że trudno przejść obok nich obojętnie.


Gatunki tamaryszków


W uprawie spotyka się głównie trzy gatunki tamaryszka: tamaryszek czteropręcikowy lub inaczej drobnokwiatowy (Tamarix tetrandra), tamaryszek pięciopręcikowy nazywany też rozgałęzionym (Tamarix ramosissima) oraz tamaryszek francuski (Tamarix gallica). Rośliny nie różnią się między sobą zbyt mocno, a można je rozpoznać przede wszystkim po wyglądzie kwiatów i terminie kwitnienia. U tamaryszka drobnokwiatowego, kwiaty pojawiają się wiosną i są bardzo drobne, czterokrotne, zebrane w krótkie, luźne, wąskie grona na końcach pędów zeszłorocznych. Pędy mają też nico ciemniejszą barwę, niż np. u tamaryszka rozgałęzionego. Tamaryszek pięciopręcikowy ma kwiaty bardziej wyraziste, bo chociaż także są one małe i jasnoróżowe (ciemnoróżowe u odmiany „Pink Cascade”, „Rubra”), ale są pięciokrotne i zebrane w szczytowe, wiechowate kwiatostany, sprawiające wrażenie „puchatych”. Pozawijają się na pędach tegorocznych i rozwijają się latem. Również latem zakwita tamaryszek francuski, jego kwiaty także są pięciokrotne, nieco „puchate”, zebrane w szczytowe grona na pędach tegorocznych, ale po przekwitnieniu, opadają.

Tamaryszek (tamarix)

Tamaryszek (tamarix)Opis


Tamaryszki to dość wysokie krzewy, dorastające do ok. 2-4 m. wys. (najniższy jest t. drobnokwiatowy, najwyższy rozgałęziony). Za sprawą cienkich, rózgowatych pędów, czasami pokładających się na ziemi, ich pokrój jest bardzo luźny, rozłożysty i niemal miotlasty. Brązowe lub czerwonawe pędy pokryte są dość gęsto nie tylko kwiatami, ale też drobnymi, łuskowatymi, opadającymi na zimę, szaro lub niebiesko-zielonymi listkami, przypominającymi wyglądem liście wrzosów. Tamaryszki zakwitają wiosną (IV-VI t. drobnokwiatowy) lub latem (VII-VIII(IX) t. rozgałęziony i t. francuski). Ich bardziej lub mniej różowe kwiaty zawsze są bardzo drobne i z reguły zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany.

Tamaryszek w formie drzewa

Tamaryszek w formie drzewa


Wymagania uprawowe


Tamaryszki to krzewy łatwe w uprawie i mało wymagające. Z wyjątkiem najdelikatniejszego tamaryszka francuskiego, który może być uprawiany wyłącznie w najcieplejszych rejonach kraju, wymienione gatunki są dostatecznie odporne na niskie temperatury. Jeśli ich pędy zostaną nawet uszkodzone przez silne mrozy, wiosną dobrze się regenerują. Rośliny doskonale znoszą też suszę, zasolenie podłoża oraz zanieczyszczone, miejskie powietrze i nie są podatne na choroby i szkodniki. Nie są też wymagające w stosunku do podłoża i ze względu na głęboki system korzeniowy mogą rosnąć nawet na piaskach oraz na glebach ubogich (o ile będą dostatecznie przewiewne). Nie lubią natomiast podłoży kwaśnych, ciężkich i podmokłych oraz miejsc cienistych. Pięknie kwitną i dobrze się rozwijają wyłącznie na stanowiskach słonecznych, dlatego w ogrodzie należy im zapewnić takie właśnie miejsce uprawy. Tamaryszki z reguły wysadza się wczesną wiosną i od razu wybiera się dla nich miejsce stałe, gdyż krzewy nie lubią przesadzania.

Wieniec kwiatowy w tamaryszka

Wieniec kwiatowy w tamaryszka

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz