Tamaryszek - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Tamaryszek - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

3,4/5 (604 ocen)

Cięcie


Jednym z zabiegów, który przy uprawie tamaryszka należy wykonywać regularnie jest cięcie. Pierwsze przeprowadza się wiosną, zaraz po posadzeniu roślin, przycinając pędy na wysokości ok. 30 cm. nad ziemią, co pozwoli ładnie się im rozkrzewić. Następnie krzewy formuje się co 2-3 lata lub w razie potrzeby przycina każdego roku (lepiej się rozkrzewiają i zachowują bardziej zwarty pokrój). Pędy krzewów zakwitających wiosną (tamaryszek drobnokwiatowy) tniemy po kwitnieniu, natomiast gatunków zakwitających latem (t. rozgałęziony i t. francuski), przycinany wczesną wiosną. Aby zachować ładny pokrój, pędy można skrócić nawet o 1/3 lub 1/2 długości. Mocniej tnie się pędy wyrastające u podstawy krzewu, gdyż skraca się je o 1/2. Pozwala to uniknąć ogałacania się rośliny w dolnej części.

Kwitnący tamaryszek

Kwitnący tamaryszek


Rozmnażanie


Tamaryszki rozmnaża się zwykle za pomocą zdrewniałych sadzonek pędowych, pobranych z roślin zimą (zadołowanych w ziemi i przetrzymywanych w chłodnym pomieszczeniu) i ukorzenianych bardzo wczesną wiosną (III) w inspekcie lub szklarni. Dobrze ukorzeniają się w wilgotnym piasku, ale tylko wtedy, gdy są dostatecznie grube (drobne gałązki zwykle zamierają, zanim się ukorzenią). Odpowiednia sadzonka powinna być zdrewniała i posiadać ok. 5 oczek. Dobre rezultaty daje również ukorzenianie sadzonek zielnych, pobranych latem (VII-VIII) i ukorzenianych w wilgotnym podłożu. Czasami rośliny rozmnaża się też za pomocą nasion, które wysiewa się na rozsadnik lub do skrzynek zaraz po zbiorze. Ten sposób pozwala uzyskać sporą ilość roślin, jednak nie gwarantuje zachowania charakterystycznych cech odmianowych.

Tamaryszek francuski

Tamaryszek francuski


Zastosowanie


Tamaryszki to krzewy bardzo wdzięczne, ale szerokie i wysokie, więc najlepiej uprawiać je w dużych ogrodach, na obszernych terenach zieleni miejskiej lub na jasnych stanowiskach w parkach krajobrazowych. Bardzo pięknie prezentują się jako pojedyncze nasadzenia na tle trawnika, jasnej ściany budynku lub ażurowego ogrodzenia, ale dobrze też wyglądają w niewielkich grupach. Nie powinny być natomiast sadzone razem z krzewami o dużych kwiatach i barwnych liściach, gdyż na ich tle delikatna uroda tamaryszków całkowicie zginie.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 


Koniecznie zobacz