Kalina koreańska - uprawa, pielęgnacja i cięcie

Jesteś tutaj:

Kalina koreańska - uprawa, pielęgnacja i cięcie

3,4/5 (67 ocen)

Kalina koreańska to mało wymagający krzew ozdobny. Białe kwiaty w dużych, kulistych kwiatostanach dodadzą uroku każdemu przydomowemu ogródkowi.


Opis


Kalina koreańska (Viburnum carlesii) z rodziny przewiertniowatych jest krzewem o kulistym pokroju, osiągającym do 1,5-2 m wysokości. Jej zielone, jajowate liście jesienią zmieniają kolor na złotobrązowy. Ten gatunek kaliny wytwarza różowe pąki, z których wiosną rozwijają się białe, drobne kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany. Kwiaty nie tylko ładnie wyglądają, lecz również mają przyjemny, silny zapach podobny do narcyzów. Kwitnienie kaliny koreańskiej rozpoczyna się z momentem pojawienia się liści, w kwietniu lub w maju.


Wymagania


Kalina koreańska ma niewielkie wymagania glebowe. Nadaje się do uprawy na podłożu gliniastym. Służy jej gleba bogata w wapń. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale będzie kwitła również w półcieniu.


Sadzenie


Planując kompozycję z udziałem kaliny koreańskiej weźmy pod uwagę fakt, że chociaż młody krzew rośnie powoli, docelowo będzie dość dużą rośliną. Jeżeli chcemy mieć kilka krzewów obok siebie, zostawmy między nimi min. 1 m odstępu. Możemy je zasadzić o dowolnej porze roku. Przy sadzeniu letnim należy zadbać o dobre nawodnienie gleby.

Dół pod kalinę koreańską musi być dwukrotnie szerszy od bryły korzeniowej krzewu. Jego głębokość zależy od wysokości pojemnika, z którego przesadzamy roślinę – w nowym miejscu powinna rosnąć na tej samej głębokości, na której rosła w donicy.

Przed zasadzeniem kaliny warto użyźnić glebę na dnie dołu, mieszając ją z obornikiem bądź kompostem. Zakopując bryłę korzeniową ponownie dokładamy materiał organiczny. Po skończonej pracy należy udeptać ziemię wokół kaliny i obficie podlać krzew.

Jeśli planujemy posadzić kalinę koreańską na trawniku, warto dokładnie wyznaczyć miejsce do kopania. W tym celu wbijamy palik na środku wybranego obszaru. Nożem, przywiązanym do palika za pomocą sznurka, zakreślamy okrąg. W jego obrębie wykopujemy dół. Ziemię z trawą warto wrzucić na dno, koniecznie korzeniami do góry – rozkładające się korzenie dostarczą młodej kalinie cenne składniki odżywcze. W okresie wzrostu rośliny, czyli przez kilka najbliższych lat, dbamy, by trawa nie dorastała do pnia młodego krzewu. Warto zaściółkować ziemię wokół kaliny słomą. Każdej jesieni wzruszamy glebę i powiększamy wolną od trawy przestrzeń wokół krzewu.


Pielęgnacja


Najistotniejszym elementem pielęgnacji kaliny koreańskiej jest systematyczne usuwanie chwastów, zwłaszcza jeśli nasze rośliny są jeszcze młode. Cięcie jest konieczne tylko w przypadku uschniętych pędów. Najlepsze efekty wizualne uzyskamy, jeśli pozwolimy kalinie swobodnie rosnąć i się rozkrzewiać.


Cięcie


Usuwamy tylko pędy uschnięte, chore, uszkodzone oraz te, które zaburzają pokrój rośliny. Taki zabieg możemy wykonywać przez cały rok. Jeśli usuwamy tylko część pędu, tniemy go tuż nad najbliższym odgałęzieniem skierowanym na zewnątrz krzewu. Gdy zachodzi konieczność wycięcia całego pędu, cięcie wykonujemy tuż przy pędzie głównym. Ranę należy oczyścić zaostrzonym nożem, można ją również posmarować środkiem przyspieszającym gojenie. Podcięty krzew należy zasilić, rozkładając pod nim warstwę obornika i sypiąc nawóz wieloskładnikowy.


Rozmnażanie


Kalinę koreańską możemy rozmnażać zarówno wegetatywnie, przez sadzonki pobrane z niezdrewniałych pędów, jak i generatywnie, z nasion. Sadzonki pobieramy w czerwcu, zanim młode przyrosty zdążą zdrewnieć. Odcinamy wierzchołki posiadające 3-4 węzły. Zostawiamy na nich po dwie pary liści. Umieszczamy młode rośliny w pojemnikach wypełnionych piaskiem i torfem i nakrywamy je folią. Nie należy dopuścić, by folia dotykała liści – wilgoć osadzająca się na jej powierzchni mogłaby doprowadzić do chorób grzybowych. Proces ukorzeniania się trwa do 5 tygodni.

Nasiona wysiewamy w inspekcie jesienią lub wiosną, po uprzedniej stratyfikacji. Możemy je chłodzić w lodówce, wysiane w małych pojemnikach, wypełnionych specjalnym podłożem. Okres stratyfikacji dla kaliny koreańskiej wynosi rok.


Nawożenie


Kalinę koreańską zasilamy nawozem wieloskładnikowym wiosną i latem, ale nie później niż do końca sierpnia. Stosowanie nawozów azotowych po tym terminie spowalnia drewnienie łodyg, co wpływa niekorzystnie na zimowanie roślin.

Krzewy rosnące na glebie kwaśnej mogą wymagać wapnowania. Najlepiej nabyć w tym celu wapno węglanowe (CaCO3). W przeciwieństwie do zwykłego wapna, używanego w budownictwie, preparaty przeznaczone do stosowania w ogrodach działają powoli, co pozwala uniknąć gwałtownych zmian odczynu gleby, bardzo niekorzystnych dla roślin. Nie należy wapnować roślin wiosną ani w okresie wegetacji, ponieważ zabieg ten wysusza glebę. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz