Złotlin japoński - uprawa, przycinanie, i odmiany

Jesteś tutaj:

Złotlin japoński - uprawa, przycinanie, i odmiany

3,6/5 (130 ocen)

Złotlin japoński (Kerria japonica) jest jedynym gatunkiem rodzaju złotlin, należącym do rodziny różowatych. Jego ojczyzną są rejony Chin i Japonii, ale ze względu na piękne, jaskrawo żółte kwiaty jest obecnie uprawiany również w wielu innych krajach świata. Pochodzenie oraz wygląd kwiatów sprawił, że złotliny nazywa się czasami również japońskimi złotymi różami.


Charakterystyka ogólna


Żywo zielone lub oliwkowe pędy złotlinu japońskiego są dość cienkie i wyglądają stosunkowo delikatnie, ale wbrew pozorom roślina nie jest typową byliną, a ozdobnym krzewem, dorastającym do ok. 2 m. wysokości i podobnej szerokości. Gatunek posiada kwiaty pojedyncze i niezbyt duże, do złudzenia przypominające kwiaty pięciornika, ale odmiany uprawowe są zdecydowanie bardziej efektowne. Na roślinie pojawiają się licznie późną wiosną (V-VI), ale często powtarzają kwitnienie także jesienią. Pędy pod ciężarem kwiatów malowniczo przewieszają się na zewnątrz, przez co krzew wygląda niezwykle efektownie.

Zielone liście złotlinu są lancetowate i posiadają wyraźne unerwienie oraz ostro ząbkowane brzegi. Jesienią ciekawie przebarwiają się na kolor żółty i opadają na okres zimy. Pędy jednak pozostają i są interesującym, zielonym akcentem w dość monotonnym, zimowym ogrodzie.

Uprawiając złotliny japońskie musimy jednak pamiętać, że są to rośliny bardzo ekspansywne. Chętnie tworzą liczne odrosty korzeniowe, stopniowo zajmując coraz większą przestrzeń w ogrodzie. Aby więc uniknąć zbytniego rozrastania się krzewu, dobrze jest ograniczyć przeznaczone dla niego miejsce za pomocą wkopanego w ziemię kołnierza grubej folii lub innego, wytrzymałego materiału.


Złotlin japoński

Złotlin japoński

Wymagania uprawowe


Mimo iż złotlin japoński nie jest rośliną wymagająca i rzadko sprawia kłopoty w uprawie, nie wszędzie będzie rósł tak samo dobrze i nie zawsze przetrwa zimę bez szwanku. Aby dobrze się rozwijał i bujnie kwitł każdego roku, należy dla niego przeznaczyć stanowisko półcieniste lub słoneczne oraz miejsce stosunkowo zaciszne i osłonięte przed mroźnym wiatrem.

Dzięki temu jego kwiaty będą odpowiednio wybarwione i dorodne, a niskie, zimowe temperatury nie wyrządzą mu zbyt dużej szkody. Co do podłoża roślina jest już bardziej tolerancyjna. Zniesie większość typowych gleb ogrodowych, chociaż najlepiej czuje się na podłożach żyznych, próchniczych i zasobnych. Złotlin nie lubi natomiast suszy, dlatego ziemia pod jego uprawę powinna być stale umiarkowanie wilgotna. Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie ściółkowanie gleby wokół krzewu, co ograniczy parowanie wody z gruntu.

Krzew złotlin japoński

Krzew złotlin japoński

Przycinanie i rozmnażanie


Jeśli chcemy zachować ładny pokrój całej rośliny, należy wycinać 2-letnie pędy (czyli te, na których rozwinęły się w danym roku kwiaty), gdyż i tak samoistnie zaschną w następnym sezonie. Ponadto taki zabieg stymuluje krzew do lepszego kwitnienia i wydawania kolejnych pędów. Jeśli mróz uszkodził zimą pędy, wiosną można je dość radykalnie przyciąć, pozostawiając na każdym ok. 4-5 oczek.

W przypadku złotlinu japońskiego, najlepszą metodą na rozmnażanie roślin są sadzonki korzeniowe. Dzięki ogromnej ilości rozłogów, bardzo łatwo je uzyskać, wczesną jesienią wykopując jeden z pędów wraz z kawałkiem rozgałęzionego korzenia. Krzew można też rozmnażać wiosną, uzyskując młode rośliny z sadzonek pędowych.

Kwitnący złotlin japoński

Kwitnący złotlin japoński czytaj dalej...

Koniecznie zobacz