Forsycja - wiosennie kwitnący krzew ogrodowy

Jesteś tutaj:

Forsycja - wiosennie kwitnący krzew ogrodowy

3,4/5 (100 ocen)

Forsycja (Forsythia) pochodzi z Chin, skąd została przywieziona do Polski. Krzew należy do rodziny oliwkowatych. Swoją popularność zawdzięcza wczesnemu, wiosennemu kwitnieniu, które pojawia się zanim pozostałe krzewy zaczną się odnawiać po okresie zimowym. Kwiaty są tak liczne, że pokrywają cały krzew, tworząc niepowtarzalny efekt. Forsycja rozkwita zanim pojawią się na niej młode listki. Po ustaniu kwitnienia to one są główną ozdobą krzewu. Forsycja należy do najbardziej ulubionych krzewów ogrodowych.


Charakterystyka


Forsycja to mrozoodporny mały lub okazały krzew, który dzięki swoim barwnym kwiatom stanowi prawdziwą ozdobę budzącego się do życia po zimie ogrodu. Idealnie sprawdza się w formie żywopłotu lub jako pojedynczy krzew. Forsycja zakwita drobnymi i licznymi kwiatuszkami w odcieniu żółtym, składającymi się zazwyczaj z czterech podłużnych płatków, zebranych u nasady w rurkę. Kwiaty rozwijają się na starych pędach, z zeszłego roku. Po ustaniu kwitnienia, krzew okrywa się zielonymi listkami, równie licznymi i barwnymi. Maksymalna wysokość dorosłego krzewu to 2−3 m.


Gatunki


Najpopularniejszymi i często uprawianymi gatunkami forsycji są: forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia), forsycja koreańska (Forsythia ovata) oraz forsycja zwisająca (Forsythia suspensa).

Forsycja - krzew

Forsycja - krzew


Forsycja pośrednia

Gatunek, który po 5 latach osiąga wysokość 1,8 m (ostateczna wysokość około 2,7 m) i rozrasta się na szerokość 1,5 m. Forsycja pośrednia charakteryzuje się wzniesionymi w górę i wygiętymi na kształt łuku pędami. Złocistożółte pęki kwiatowe o średnicy 3 cm rozwijają się od początku do połowy lata. Pojawiające się po przekwitnięciu liście są ciemnozielone i mają kształt owalny, lancetowaty. Wśród forsycji pośredniej wyróżnia się różnorodne odmiany, m.in.

  • Beatrix Farrand – krzew charakteryzuje się prostymi, strzelistymi pędami oraz ciemnokanarkowożółtymi kwiatami (o średnicy 4 cm) z pomarańczowymi plamami wewnątrz kielicha. Osiąga wysokość i szerokość około 1,8 m, a ostatecznie dorasta do 2,4 m.
  • Lynwood – odmiana o kwiatach o średnicy 4 cm w kolorze żywożółtym i szerokich płatkach. Maksymalna wysokość krzewu to 3 m.
  • Minigold – forsycja o ciemnożółtych kwiatach z szerokimi płatkami, a następnie o podługowatych liściach. Krzew osiąga wysokość 1,8 m.
  • Variegata – odmiana wydająca w połowie wiosny kwiaty w odcieniu żółtym. Po zakończeniu kwitnienia obsypuje się ząbkowanymi liśćmi o żółtych brzegach. Dorasta do 2,4 m wysokości.

Krzewy forsycji

Krzewy forsycji

Forsycja koreańska

Naturalnym środowiskiem forsycji koreańskiej jest Półwysep Koreański. Gatunek ten w pierwszej połowie wiosny wytwarza nieliczne jasnożółte kwiaty o średnicy 2 cm. Liście, pojawiające się po ustaniu kwitnienia, są pojedyncze, okrągłe lub szerokojajowate. Osiągają długość do 7,5 cm, a w okresie jesiennym mogą zabarwić się na żółto. Krzew forsycji koreańskiej po upływie 5 lat dorasta do 1 m wysokości i rozrasta się na 75 cm. Wysokość ostateczna jaką może osiągnąć to około 1,5 m. Odmianą tego gatunku jest Tetragold – forsycja niższa niż typowy przedstawiciel gatunku, cechująca się większymi i intensywniej zabarwionymi kwiatami. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz