Forsycja - wiosennie kwitnący krzew ogrodowy

Jesteś tutaj:

Forsycja - wiosennie kwitnący krzew ogrodowy

3,4/5 (100 ocen)
Forsycja zwisająca

Forsycja zwisająca naturalnie występuje na terenie wschodnich Chin. Jest krzewem osiągającym do 3 m wysokości i rozrastającym się na szerokość 1,8 m. Jego gałęzie są zwisające i wczesną wiosną okrywają się obficie jaskrawożółtymi, również zwisającymi kwiatami o średnicy 2,5 cm. Liście krzewu są szerokoowalne i w barwie stonowanej zieleni. W odmianie Nymans forsycja charakteryzuje się brązowopurpurowymi gałęziami, na których późną wiosną pojawiają się jasnożółte kwiaty o średnicy 5 cm.

Forsycja

Forsycja

Uprawa


Forsycja nie jest krzewem wymagającym pod względem podłoża. Może rosnąć w dowolnej ogrodowej glebie, oby tylko nie była gliniasta lub podmokła. Jeżeli podłoże nie jest zbyt wilgotne, w czasie suszy roślinę należy obficie podlewać. Stanowisko dla krzewu powinno być słoneczne lub w półcieniu, w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru. Forsycje mają płytko rosnące korzenie, dlatego wokół krzewu warto rozłożyć ściółkę. Krzew po okresie kwitnienia należy przyciąć, aby lepiej się rozrastał na boki oraz obficiej kwitł. Forsycja powinna być sadzona pojedynczo, ponieważ potrzebuje dużo miejsca, a bliskie sąsiedztwo innych egzemplarzy oraz krzewów z odrębnego gatunku, źle wpływa na rozrost. Roślina nadaje się na kwiaty cięte – gałązki ścina się w lutym lub gdy pojawią się zalążki pączków i wstawia do wazonu. Kwitnienie w takich warunkach nastąpi w czasie od tygodnia do dwóch.

Kwitnąca forsycja

Kwitnąca forsycja

Przycinanie


Forsycja potrzebuje intensywnego przycinania. Należy wykonać je po ustaniu kwitnienia. Cięcia wymagają pędy z przekwitłymi kwiatami. Na gałązkach pozostawiamy jeden lub dwa pąki. Usunąć należy także wierzchołki odrastających młodych pędów, co zapewnia lepsze rozkrzewienie forsycji. Co klika lat wykonujemy cięcie odmładzające, wycinając stare gałęzie dojrzałych krzewów. Ale jeżeli chcemy, aby roślina obficie kwitła, nie możemy przesadzać z jej przycinaniem. Sposobem na przywrócenie do życia zaniedbanych okazów jest przycięcie ich w całości tuż nad ziemią. Stracimy wtedy jeden sezon wegetacyjny, ale potem krzew będzie bujny. Uformowane w żywopłot forsycje przycinamy lekko po kwitnieniu, zachowując pożądaną formę.

Forsycja (Forsythia)

Forsycja (Forsythia)


Rozmnażanie


Krzew jest bardzo łatwo rozmnożyć, dlatego warto zakupić jeden okaz, a pozostałe wyhodować samemu. Forsycję rozmnaża się za pomocą półzdrewniałych sadzonek, które pobieramy latem lub zdrewniałych, uzyskiwanych jesienią. Sadzonkę należy przysypać ziemią i pamiętać o jej regularnym podlewaniu. W następnym roku ukorzenioną gałąź wyciągamy z ziemi i odcinamy od młodej sadzonki. Gałązkę ukorzenić też można poprzez wstawienie jej do wody na około miesiąc.

Forsycja

Forsycja

Forsycja (Forsythia)

Forsycja (Forsythia)

Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz