Przycinanie forsycji - kiedy i jak?

Jesteś tutaj:

Przycinanie forsycji - kiedy i jak?

3,7/5 (87 ocen)

Krzewy forsycji zdobią nasze ogrody złocistymi kwiatami już od przełomu marca i kwietnia. Warto wiedzieć, jak należy je przycinać, aby zapewnić im piękny i efektowny wygląd.


Cięcie letnie


Forsycja dobrze znosi cięcie, ale nie trzeba przeprowadzać go regularnie. W przypadku krzewiastych odmian najładniejsze efekty osiągniemy, jeśli pozwolimy im rosnąć w naturalny sposób. Forsycje te mają kulisty pokrój i nawet rozkrzewiając się na boki nie tracą zwartości, a rozrost nie osłabia ich kwitnienia. Jeśli jednak rośliny stają się zbyt gęste i światło słoneczne nie dochodzi do młodych pędów, możemy co 2-3 lata przeprowadzić cięcie odmładzające. Zabieg ten przynosi dobre efekty zwłaszcza po ostrej zimie, kiedy niektóre pędy mogły przemarznąć. Przycinkę wykonujemy późną wiosną, gdy krzew zakończy kwitnienie. Najstarsze, rozgałęzione pędy usuwamy 2-5 cm nad ziemią. Można przyciąć też pędy dwuletnie, z których wybijają boczne odrosty. Przełom kwietnia i maja to również czas na cięcie regulujące wysokość, ważne szczególnie, gdy hodujemy forsycje na żywopłot.

Pamiętajmy, że sekatory i nożyce używane do pielęgnacji krzewów muszą być ostre i czyste. Rany po cięciu warto posmarować balsamem ogrodniczym.

Forsycja i berberys

Forsycja i berberys


Cięcie odmian pnących


Pnących odmian forsycji, rosnących na podpórkach, nie trzeba od nich odczepiać przed przycinaniem. Podobnie jak w przypadku odmian krzewiastych cięcie wykonujemy po kwitnieniu, na przełomie kwietnia i maja. Stare pędy usuwamy tuż przy ziemi.


Cięcie do wazonu


2-3 tygodnie przed kwitnieniem, gdy roślina wykształciła już pąki, możemy usunąć pędy zaburzające pokrój, a obcięte fragmenty zabrać do domu. W wazonie pięknie rozkwitną. Pojedyncze pędy możemy ścinać nawet zimą. Zakwitną po 3-4 tygodniach spędzonych w ciepłym pomieszczeniu.


Bibliografia

1. ABC ogrodnictwa, Reader’s Digest, Warszawa 2011, s. 334, 359.  
2. Banaszczak P., Całe w kwiatach, „Działkowiec”, nr 3/2010, s. 5.
3. Bąbelewski P., Eleganckie korony, „Mój Piękny Ogród”, nr 3/2009, 29-30.
4. Dobbs L., Wood S., Zmień swój ogród, Muza SA, Warszawa 2007, s. 210.
5. Grzegory J., Ogród przy domu, PWRiL, Warszawa 1983, s. 67.
6. Ilustrowana encyklopedia roślin, cz. 3, red. Sieńko-Holewa I., Agora SA, Warszawa 2008, s. 80-81.
7. Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa 2006, s. 84.
8. Kiljańska I., Krzewy ozdobne w ogródku, PWRiL, Warszawa 1977, s. 39-41.
9. Mikołajczyk J., Kalendarz Ogrodnika, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2013, s.11.
10. Ogród. Encyklopedyczny poradnik na cały rok, Warszawa 2003, s. 232, 245.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz