Prusznik niebieski - jak właściwie uprawiać i pielęgnować? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Prusznik niebieski - jak właściwie uprawiać i pielęgnować? Odpowiadamy!

3,5/5 (1408 ocen)

Ciepły, zaciszny zakątek ogrodu to dobre miejsce dla pięknego prusznika niebieskiego. Ten wrażliwy na mrozy krzew częściej jednak uprawia się u nas w szklarniach lub donicach, zabieranych na zimę do domu.


Opis


Pod nazwą prusznika niebieskiego kryje się wiele odmian krzewów z rodzaju Ceanothus. Są to rośliny pochodzące z ciepłych obszarów Ameryki Północnej i Środkowej. Większość z nich jest zimozielona i nie wytrzymuje polskich, mroźnych zim. Odmiany zrzucające jesienią liście są odporniejsze.

Liście prusznika niebieskiego mogą mieć kształt podłużny do jajowatego. Najczęściej są ciemnozielone i gładkie, a u niektórych odmian omszone od spodu. Drobne niebieskie kwiaty kwitną w dużych kiściach, od późnej wiosny do końca lata lub od początku lata do wczesnej jesieni. Większość odmian to krzewy osiągające do 2-3 m wysokości, ale można spotkać również pruszniki płożące i nadające się do prowadzenia przy murze.


Odmiany zimozielone

 

 • ʻAutumnal Blueʼ – odmiana o błękitnych kwiatach, pojawiających się pod koniec lata. Nadaje się do uprawy przy murze. Dorasta do 2 m;
 • ʻBlue Moundʼ – krzew kwitnący na przełomie lata i wiosny. Osiąga rozmiary 2 x 1,8 m;
 • ʻBurkwoodiiʼ – odmiana o gęstym pokroju, jedna z odporniejszych na mróz. Kwitnie od połowy lata i ma lawendowoniebieskie kwiaty. Dorosły okaz mierzy 2 m;
 • ʻCascadeʼ – krzew nadający się do prowadzenia przy murze. Kwitnie późną wiosną i dorasta do 3,5 m;
 • ʻConchaʼ – ma kwiaty barwy indygo, pojawiające się na przełomie wiosny i lata. Osiąga rozmiary 2,5 x 2 m;
 • ʻDelightʼ – odmiana odpowiednia do prowadzenia przy podpórce. Kwitnie pod koniec wiosny. Osiąga rozmiary 3 x 3 m;
 • ʻItalian Skiesʼ – ciemnoniebieskie kwiaty rozwijają się późną wiosną. Dorosły okaz mierzy 1,5 x 2,5 m;
 • ʻPuget Blueʼ – krzew o intensywnie niebieskich kwiatach, pojawiających się wczesnym latem. Dorasta do 3 m;
 • ʻYankee Pointʼ – odmiana płożąca. Kwitnie na początku lata i osiąga rozmiary 0,6 x 2 m.

Prusznik niebieski

Prusznik niebieski


Odmiany gubiące liście

 

 • ʻEdinburghʼ – cechuje się zwartym pokrojem i kwitnie na fioletowoniebiesko późną wiosną. Dorasta 3 m;
 • ʻGloire de Versaillesʼ – rozłożysty krzew o jasnoniebieskich kwiatach, rozwijających się w połowie lata. Osiąga 1,8 m wysokości;
 • ʻTopazeʼ – odmiana o zwartym pokroju. Kwitnie w drugiej połowie lata i mierzy 1,5 m.


Wymagania


Pruszniki niebieskie wymagają ciepłego, nasłonecznionego stanowiska. Podłoże powinno być żyzne i świeże, o drobnej strukturze. Krzewy te dobrze rosną na glebach zasadowych, ale jeśli zawartość wapnia w podłożu jest zbyt duża, mogą zachorować na chlorozę liści. W polskich warunkach większość odmian zimozielonych nadaje się tylko do uprawy szklarniowej. Można je również hodować w donicach, które na zimę przenosimy do zabezpieczonych przed mrozem pomieszczeń. Odmiany zrzucające liście sadzimy na stanowiskach osłoniętych przed wschodnim i północnym wiatrem. Dodatkowo wymagają one szczelnego okrycia na zimę, a podczas wyjątkowo srogich mrozów mogą przemarzać mimo ochrony.


Sadzenie


Najlepszy termin na sadzenie pruszników niebieskich to początek kwietnia, gdy gleba jest wilgotna i ciepła. Nie sadzimy tych krzewów jesienią, ponieważ młode okazy są szczególnie podatne na przemarzanie.

Dół wykopany pod prusznika powinien mieć głębokość ok. 60-80 cm i podobną szerokość. Jeśli gleba jest zbita, wzruszamy łopatą jego dno i boki. Następnie rozkładamy warstwę drenażu, który przykrywamy kompostem i ziemią. Podłoże powinno być dobrze nawodnione, podobnie jak bryła korzeniowa prusznika. Po sadzeniu ponownie obficie go podlewamy.

Pamiętajmy, że odmiany zimozielone źle znoszą przesadzanie. Im mniejszą sadzonkę kupiliśmy, tym większa szansa, że przyjmie się naszym ogrodzie.

Odmiany nadające się do prowadzenia przy murze sadzimy ok. 30 cm od ściany. Umieszczamy w niej metalowe haczyki, a po obu stronach krzewu wbijamy tyczki. Między murem a podpórkami rozpinamy sznurek, do którego przywiązujemy pędy rośliny. Taki sposób uprawy prusznika może się udać tylko w ciepłych rejonach Polski i pod warunkiem, że sadzimy krzew pod murem o wystawie południowej lub zachodniej.

Jeśli planujemy sadzenie prusznika w donicy, powinna ona mieć przynajmniej 80 cm średnicy i 50 cm głębokości (dla okazów dorastających do 1,5 m). Na dnie pojemnika wysypujemy ok. pięciocentymetrową warstwę drenażu i przygotowujemy podłoże piaskowo-torfowe.

Prusznik niebieski - kwiaty

Prusznik niebieski - kwiaty


Cięcie


Odmiany zimozielone kwitnące wiosną i latem wymagają systematycznego cięcia, które przeprowadzamy w drugiej połowie lata. Usuwamy wtedy przekwitłe kwiatostany wraz z fragmentami zeszłorocznych przyrostów, zostawiając tylko ok. 3 cm młodych pędów. W przypadku pruszników tworzących kwiaty w drugiej połowie lata i jesienią oraz odmian gubiących liście odpowiednim terminem do przeprowadzenia cięcia jest wiosna (koniec marca/kwiecień). Przyrosty zeszłoroczne skracamy o połowę długości. Starsze okazy pruszników zrzucających liście co kilka lat przycinamy radykalnie, zostawiając tylko 2-3 pąki nad ziemią. Obcinamy też suche i złamane pędy. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz