Winnik zmienny - efektowne pnącze. Jak uprawiać i pielęgnować?

Jesteś tutaj:

Winnik zmienny - efektowne pnącze. Jak uprawiać i pielęgnować?

3,5/5 (56 ocen)

Jeśli poszukujemy odpornego, niewymagającego pnącza o dekoracyjnych, kolorowych liściach, doskonałym wyborem jest winnik zmienny. Roślina ta w krótkim czasie stworzy szczelną okrywę na murach, altanach, pergolach i wysokich drzewach. Jej jedyną wadą jest niska mrozoodporność.


Opis


Winnik zmienny (Ampelopsis glandulosa, syn. Ampelopsis brevipedunculata) jest dekoracyjnym pnączem wywodzącym się z Azji Północno-Wschodniej. Ozdobną funkcję pełnią przede wszystkim jego trój- lub pięcioklapowe, głęboko powycinane liście, opadające na zimę. Są ciemnozielone, a u najpopularniejszej odmiany ʻElegansʼ mają białe i różowe plamy. Intensywnie różowe są również pędy tego pnącza. Kwiaty – zielone, drobne i niepozorne – rozwijają się późnym latem. We wrześniu powstają z nich dekoracyjne niebieskie lub fioletowe jagody. Wspinając się po drzewach i murach, winnik zmienny osiąga 0,5-1 m przyrostu rocznie, dorastając do 3 m wysokości.


Wymagania


Winnik zmienny wyrośnie bujnie na większości rodzajów gleby. Sadzimy go w miejscu słonecznym lub częściowo zacienionym, osłoniętym od wschodnich wiatrów. Roślina wymaga wolnej przestrzeni, by swobodnie się rozrastać.

Winnik zmienny - liście i owoce

Winnik zmienny - liście i owoce


Sadzenie


Jeśli sadzimy pnącze przy murze, zachowujemy od niego odległość ok. 50 cm, by gzyms nie osłaniał winnika przed deszczem. Ponadto między rośliną a powierzchnią, po której ma się piąć, ustawiamy kratki lub rozciągnięte pionowo linki. Należy do nich przywiązać pędy pnącza, które do dalszej wspinaczki będzie używać czepnych wąsów.

Winnika zmiennego możemy też prowadzić przy wysokim drzewie. Jeśli jego korzenie rosną głęboko, dołek pod pnącze wykopujemy w bezpośrednim sąsiedztwie naturalnej podpory. W przeciwnym razie musimy posadzić winnika w większej odległości, a między nim a drzewem umieścić metalowy palik. Pnącze sadzimy w dołku o wymiarach 50 x 50 x 50 cm, kilka centymetrów głębiej niż rosło w pojemniku. Podpórkę przywiązujemy do jednej z niższych gałęzi drzewa i mocujemy do niej pędy winnika.


Cięcie


Po posadzeniu skracamy końce pędów naszego pnącza. Zabieg ten stymuluje rozwój korzeni i ułatwia rozkrzewianie się.
Wiosną – od lutego – wykonujemy cięcie regulujące wzrost. Winniki rosnące przy murach nie powinny wchodzić pod dach ani sięgać do rynny.

Winnik zmienny - pnącze

Winnik zmienny - pnącze

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz