Wrzosiec krwisty (czerwony) - warta uprawy krzewinka!

Jesteś tutaj:

Wrzosiec krwisty (czerwony) - warta uprawy krzewinka!

3,3/5 (122 ocen)

Bajecznie kolorowe, kwitnące wrzosowiska kojarzą się zwykle z nadejściem jesieni, mimo iż nie zawsze musi to być prawda. Wprawdzie typowe wrzosy istotnie zakwitają na ogół w drugiej połowie lata lub na początku jesieni, ale już ich bliscy krewni, wrzośce, są jednymi z pierwszych zwiastunów wiosny, u których kwiaty mogą pojawiać się nawet już w styczniu. Do najczęściej i najchętniej uprawianych gatunków tego rodzaju należy wrzosiec krwisty, nazywany także czerwonym (Erica carnea), który wyglądem bardzo przypomina wrzosy, choć z bliska można dostrzec istotne różnice w budowie kwiatów oraz liści obu gatunków. Z oczywistych względów rośliny różnią się także terminem kwitnienia. W zależności od odmiany, kwiaty wrzośców mogą pojawiać się na pędach z końcem stycznia, a kwitnienie zakończyć późną wiosną.


Opis


Wrzośce krwiste to niewysokie, gęste i rozłożyste krzewinki, dorastające do wysokości ok. 15-30 cm. Ich cienkie, wiotkie, początkowo zielone pędy, szybko drewnieją, pokrywając się brunatną korowiną i licznymi drobnymi, cienkimi, zimozielonymi, igiełkowatymi liśćmi w zielonym bądź żółtym kolorze, ułożonymi na pędzie w charakterystyczne okółki. Na przedwiośniu lub bardzo wczesną wiosną zaczynają pojawiać się ich niewielkie, dzwonkowate kwiaty, zebrane w małe, jednostronne grona. U gatunku mają barwę fioletowo-różową, ale u licznych odmian mogą być także białe, różowe, purpurowe lub fioletowe.

Kwitnący wrzosiec krwisty

Kwitnący wrzosiec krwisty


Odmiany


Wrzośce można uprawiać w postaci czystego gatunku, ale można także zdecydować się na kompozycję złożoną z kilku odmian ozdobnych. Dobrane względem koloru kwiatów i liści oraz pory kwitnienia, mogą dać na rabacie bardzo ciekawy efekt ozdobny. Do wyboru mamy rośliny o zielonych lub zielono-brązowych liściach, kwitnące na biało: „Springwood White” (II-IV), „Snow Queen” (I-IV), „Isabell” (II-IV), „Alba” (II-IV), różowo: „Vivellii” (II-V), „Rosantha” (III-IV), czerwono: „Nathalie” (II-IV), purpurowo lub fioletowo: „Rubinteppich”(II-IV), „Myretoun Ruby” (II-IV), „Challenger” (II-IV) oraz o żółtych, żółtozielonych lub żółtopomarańczowych liściach: „Bell's Extra Special” kwitnąca ciemnoróżowymi kwiatami w miesiącach II-IV, „Golden Starlet” kwitnąca na biało od III do IV, „Foxhollow” o różowych kwiatach, kwitnąca od II do IV, „Aurea” kwitnąca na różowo od II do IV.

Wrzośce krwiste o kwiatach białych

Wrzośce krwiste o kwiatach białych


Wymagania uprawowe


Wrzosiec krwisty nie jest tak kapryśny jak niektóre odmiany wrzosów, mimo to posiada pewne wymagania uprawowe. Rośliny na ogół dość dobrze znoszą niskie temperatury, jednak w mroźne, bezśnieżne zimy ich pędy mogą zostać uszkodzone, dlatego delikatniejsze odmiany warto okrywać na zimę stroiszem lub włókniną. Krzewinki najlepiej rosną i kwitną na stanowiskach słonecznych oraz na żyznych, próchniczych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych podłożach o kwaśnym odczynie pH. Mimo to poradzą sobie także w niewielkim półcieniu i na glebie o odczynie zbliżonym do obojętnego. Rośliny nie zbyt dobrze znoszą natomiast suszę, gdyż ich płytki system korzeniowy nie ma szans na pobieranie wody z głębszych warstw podłoża i łatwo wysycha. Z tego względu wrzośce warto ściółkować, najlepiej wykorzystując do tego celu korę drzew iglastych, a w razie potrzeby również dodatkowo nawadniać. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz