Wrzosiec krwisty (czerwony) - warta uprawy krzewinka!

Jesteś tutaj:

Wrzosiec krwisty (czerwony) - warta uprawy krzewinka!

3,3/5 (122 ocen)

Należy też pamiętać o odchwaszczaniu stanowiska zajmowanego przez wrzośce, co jest szczególnie ważne w początkowym okresie ich rozwoju. Przy pracy nie wolno jednak używać typowych narzędzi ogrodniczych, ponieważ mogłyby one uszkodzić delikatne korzenie roślin. Krzewinek nie powinno się też sadzić pojedynczo, gdyż najlepiej prezentują się w grupach. Przy sadzeniu warto zachować rozstaw ok. 20-30 x 30-40 cm., mimo iż początkowo może się wydawać, że to dla tych roślin przestrzeń zbyt duża. Z czasem jednak krzewinki zajmą ją w całości, tworząc bardzo okazałe, zwarte i niezwykle atrakcyjne kępy.

Wrzośce krwiste

Wrzośce krwiste


Choroby i szkodniki


Wrzośce są na ogół dość odporne na ataki ze strony chorób i szkodników, ale na zbyt wilgotnych stanowiskach może pojawiać się na nich choroba grzybowa np. szara pleśń.


Cięcie


Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie wrzośców jest cięcie. Należy wykonywać je co roku, zaraz po przekwitnięciu roślin (na ogół połowa maja lub czerwiec, chociaż termin jest uzależniony od okresu kwitnienia danej odmiany), usuwając wszystkie przekwitłe kwiatostany, tuż nad zieloną częścią pędu. Dzięki temu krzewinki lepiej się zagęszczą, będą obficiej kwitły i dłużej zachowają ładny pokrój. Z zabiegiem nie należy jednak zbyt długo zwlekać, gdyż pąki kwiatowe tworzą się na pędach już latem lub wczesną jesienią, a wiec zbyt późne ciecie może pozbawić roślinę kwiatów w kolejnym sezonie.

Wrzosiec krwisty z białymi kwiatami

Wrzosiec krwisty z białymi kwiatami


Rozmnażanie


Wrzośce można rozmnażać na kilka sposobów, choć najpopularniejszym z nich jest sadzonkowanie. Sadzonki pędowe pobiera się z roślin w okresie wegetacji (VI-IX) i po delikatnym oczyszczeniu ich podstawy z liści, umieszcza w lekko wilgotnym, przepuszczalnym podłożu (najlepiej w mieszance torfu z piaskiem). Pojemniki z sadzonkami należy ustawić w miejscu ocienionym oraz przewiewnym, gdyż w takich warunkach pędy ukorzeniają się najlepiej.  Wrzośce można także rozmnażać przez odkłady, przyginając pęd do podłoża i obsypując go ziemią.

Wrzosiec krwisty (Erica carnea)

Wrzosiec krwisty (Erica carnea)


Zastosowanie


Wrzośce krwiste nadają się niemal do każdego typu ogrodu, choć najpiękniej prezentują się w dużych skupiskach na rozległych wrzosowiskach. Dobrze komponują się z innymi roślinami z rodziny wrzosowatych np. kameliami, piersiami, różanecznikami czy azaliami oraz z gatunkami kwasolubnymi takimi jak iglaki. Na rabacie mogą z powodzeniem spełniać rolę roślin okrywowych, gdyż z czasem mocno się rozrastają i ładnie zagęszczają. Dobrze wyglądają również na skalniakach, wśród murków i kamieni. Wiele wrzośców nadaje się także do uprawy w dużych pojemnikach.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz