Forsycja - rozmnażanie z sadzonek i odkładów

Jesteś tutaj:

Forsycja - rozmnażanie z sadzonek i odkładów

3,6/5 (63 ocen)

Żółte kwiaty forsycji są w wielu ogrodach jedną z pierwszych oznak wiosny. Jeśli podoba nam się nasz krzew i chcielibyśmy go rozmnożyć, możemy zrobić to na kilka sposobów.


Sadzonki półzdrewniałe


Późnym latem pobieramy pędy, które zmieniły już kolor na brązowy, ale nie utraciły giętkości. Powinny mieć długość 15-20 cm. Miękki wierzchołek obcinamy. Zostawiamy dwie pary liści u szczytu sadzonki i skracamy je o 1/3. Zabiegi te mają na celu ograniczenie parowania wody. Po cięciu warto zanurzyć końcówkę sadzonki w ukorzeniaczu, a następnie należy ją natychmiast posadzić w doniczce. Odpowiednie podłoże to ziemia ogrodowa na bazie torfu lub torf wymieszany z piaskiem. Sadzonki półzdrewniałe możemy trzymać w mnożarce lub w domu, pod namiotem z folii. Młode rośliny powinny mieć zapewnioną stałą temperaturę (ok. 22°C) i wilgotność. Podłoże nie może być mokre – aby uniknąć zgorzeli podstawy pędu należy regularnie wietrzyć sadzonki. Nie wolno również wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych dopóki się nie ukorzenią.

Forsycja - krzew

Forsycja


Sadzonki zdrewniałe


Innym sposobem rozmnażania forsycji jest dołowanie sadzonek zdrewniałych. Jeśli dysponujemy zacisznym, osłoniętym od wiatru miejscem, przeznaczmy je na szkółkę dla sadzonek. W tym celu przygotowujemy długi rowek o głębokości ok. 20-30 cm, w zależności od długości pobranych pędów. Na jego dnie wysypujemy pięciocentymetrową warstwę piasku. Do rozmnażania wykorzystujemy fragmenty pochodzące z podstaw pędów. Powinny mieć ok. 15-25 cm długości. Po pobraniu sadzonki ucinamy jej górną część tuż nad pąkiem. Rośliny umieszczamy w rowku i zasypujemy je ziemią do 2/3 wysokości. Glebę należy dokładnie ubić – powtarzamy ten zabieg po mrozach. Latem obficie podlewamy młode rośliny i pielimy je. Sadzonki warto zasilać raz w miesiącu nawozem wieloskładnikowym. Ukorzenią się po roku. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz