Rododendron (azalia, różanecznik) - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Rododendron (azalia, różanecznik) - uprawa, odmiany i rozmnażanie

3,5/5 (300 ocen)

Rododendron – azalia, różanecznik, należy do rodzaju Rhododendron. To ozdobny krzew, który w naturalnym środowisku rośnie we wschodniej i południowo-wschodniej Azji, na Kaukazie oraz w Ameryce Północnej i Środkowej. Gatunek obejmuje krzewy rabatowe, miniaturowe rośliny do ogrodów skalnych oraz rośliny doniczkowe. Wśród rodzaju Rhododendron wyróżnia się dwa rodzaje krzewów: różaneczniki należące do podrodzaju Rhododendron (o liściach zimozielonych) oraz azalie należące do podrodzaju Anthodendron (o szczeciniasto owłosionych liściach opadających na zimę).


Różaneczniki


Gatunki duże

Największe różaneczniki uprawiane są w ogrodach botanicznych i dużych ogrodach leśnych. W małym przydomowym ogrodzie można posadzić jeden okaz różanecznika należącego do dużego gatunku. Typowy przedstawiciel tej grupy po upływie 15 lat od posadzenia osiąga wysokość i szerokość minimum 3 m. Liście takiego drzewa mogą mieć wymiary w granicach 12×5 cm. Wśród gatunków rododendronów wyróżnia się np. R. augustinii, R. davidsonianum, R. rex.

Rhododendron augustinii (różanecznik Augustyna) – gatunek o najbardziej niebieskich kwiatach, w odcieniach od jasno- do ciemnolawendowoniebieskiego, ze wszystkich różaneczników. Roślina rozkwita późną wiosną, okrywając się licznymi grupami kwiatów o długości 4 cm. Liście różanecznika są lancetowate i osiągają długość 11 cm. W odmianie Electra kwiaty rośliny są ciemne.

Rhododendron davidsonianum – różanecznik o kwiatach o długości 3 cm w kolorze od bladoróżowego do liliowofioletowego, które zawiązują się nawet na młodych roślinach późną wiosną. Kwiaty są albo zabarwione jednolicie lub pokryte ciemnoróżowymi plamkami. Jest to zimotrwały gatunek o długich i łukowatych pędach. Aromatyczne liście rododendronu mają wymiary 7,5×2,5 cm.

Rhododendron rex (różanecznik królewski) – kwitnie przez całą wiosnę, wytwarzając kwiaty w kolorze od białego do różowego z karmazynową plamką i kropkowaną gardzielą. Ciemnożółte liście tego dużych rozmiarów krzewu mają długość około 35 cm. Od spodu pokrywa je gruby, wełniasty i beżowy filc. Różanecznik królewski jest zimotrwałym gatunkiem i dobrze się czuje w osłoniętych miejscach.

Rododendron

Rododendron


Gatunki średnie

Różaneczniki o średnich rozmiarach dorastają do wysokości i rozrastają się na szerokość 1−2,4 m. Niektóre z nich osiągają większe rozmiary, ale rosną stosunkowo wolno. Liście tych gatunków mają średnio 7,5×4 cm, kwiaty są o długości około 4−5 cm. Rośliny przeważnie wymagają osłoniętego stanowiska. Do gatunków średnich należą m.in. R. dauricum, R. mucronulatum, R. racemosum.

Rhododendron dauricum (różanecznik dahurski) – różanecznik dahurski charakteryzuje się cienkimi, wyprostowanymi gałęziami o najczęściej wzniesionym pokroju. Małe, jasnoróżowe lub liliowe kwiaty pojawiają się w okresie od marca do kwietnia z wielu pąków. Zimozielone liście mają długość 1−5 cm. Wysokość jaką osiąga różanecznik dahurski to 1,5 m.

Rhododendron mucronulatum – krzew o ciemnoróżowofioletowych do różowych, czasem białych kwiatach, które rozkwitają po jednym z grupy wielu pąków. Roślina pokrywa się kwiatami od wczesnej zimy do połowy wiosny. Na zimę zrzuca eliptyczne lub lancetowate liście o długości 7,5 cm. W odmianie Cornell Pink ma intensywnie różowe kwiaty, Crater’s Edge – roślina o fioletoworóżowych kwiatach, zaś w odmianie Mahogany Red tworzy kwiaty o barwie od fioletowej do różowej.

Rhododendron racemosum (różanecznik groniasty) – różanecznik groniasty ma kwiaty w odcieniach różu i bieli o długości 2,5 cm, które obsypują drzewo przez całą wiosnę. Liście ma małe i łuskowate (o długości 5−10 cm), z zielonymi wierzchami i szarozielonymi spodami. Krzew ma strukturę zwartą lub wzniesioną, często jest wysoki i wąski. W odmianie Rock Rose jest wysoką rośliną o czysto różowych kwiatach.

Rododendron

Rododendron

Gatunki karłowe

Do tej grupy należą niskie okazy o wysokości 1 m, które szeroko się rozrastają, tworząc niskopienne i rozłożyste krzewy. Większość z nich jest roślinami górskimi. Średnia wielkość ich liści to 2,5×1,5 cm, a typowy kwiat osiąga długość 2,5 cm. Gatunkami charakterystycznymi dla grupy o okazach karłowych są np. R. campylogynum i R. pemakoense.

Rhododendron campylogynum – różanecznik o dzwonkowatych różowych, czerwonych, fioletowych lub kremowych kwiatach o długości 1−2,5 cm, które rosną na długich łodyżkach od późnej wiosny do wczesnego lata. Ciemnozielone lub zielone liście są łuskowate i mają szarawobiałe spody. Większość okazów tego gatunku jest zimotrwała.

Rhododendron pemakoense – ma różowe lub jasnofioletoworóżowe kwiaty o długości 4 cm, które wyrastają licznie, pojedynczo lub w parach, przez całą wiosnę. Roślina ma zwartą strukturę i łatwo uprawia się ją na każdym obszarze. Warunkiem jest tylko temperatura powyżej -18°C w okresie zimowym.

Rododendron

Rododendron

Azalie


Cechą charakterystyczną azalii jest przede wszystkim gubienie liści w okresie przedzimowym. Ponadto są roślinami odpornymi na mróz oraz dobrze znoszą zarówno nasłonecznienie, jak i lekki cień. Lubią silne przycinanie po zakończeniu kwitnienia. Rozkwitają od późnej wiosny do połowy lata, wydając wonne kwiaty. Liście niektórych gatunków w okresie jesiennym przybierają różne kolory. Rośliny osiągają wysokość i szerokość w granicach 1−2,5 m. Gatunkami reprezentującymi azalie są m.in. R. luteum, R. reticulatum i R. viscosum. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz