Hortensja pnąca - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Hortensja pnąca - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

3,5/5 (387 ocen)

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris) jest idealnym wyborem, jeśli poszukujemy rośliny na niski kwitnący żywopłot. Ponieważ lubi miejsca zacienione, można ją sadzić również jako roślinę okrywową przy północnym murze. Tak samo dobrze będzie rosła pnąc się po wysokim drzewie.


Opis


Hortensja pnąca wywodzi się z lasów Japonii, Korei i Tajwanu. Owijając się wokół drzew, roślina ta osiąga do 10-20 m wysokości, a jej roczny przyrost wynosi 0,5-1 m rocznie. Na ścianie może wyrosnąć do 3,5 m. Hortensja pnąca ma miedzianobrunatne pędy z łuszczącą się korą. Jej liście rosną na długich ogonkach i osiągają długość do 10 cm. Mają eliptyczny kształt, a od spodu pokrywa je meszek. Tworzą gęstą okrywę już od kwietnia. Latem przybierają kolor zielony, jesienią natomiast żółkną. Opadają dopiero w listopadzie. Hortensja pnąca wytwarza pachnące białe lub zielonkawobiałe kwiaty w dużych baldachach (średnica ok. 25 cm). Kwitnie w czerwcu i lipcu. Zimą dekorację stanowią jej pąki liściowe.


Wymagania


Hortensja pnąca wymaga gleby wilgotnej, żyznej i przepuszczalnej. Nie toleruje ciężkiego, zbitego podłoża. Aby roślina rosła zdrowo, gleba powinna mieć odczyn kwaśny (pH 5,5). Można ją hodować również na podłożu lekko alkalicznym. Hortensja pnąca lubi wilgotne powietrze i cień, ale rośnie też w pełnym słońcu. Wymaga stanowiska osłoniętego od wiatru. Jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego nadaje się do hodowania w miastach i na terenach przemysłowych. Bardzo dobrze znosi mrozy i nie wymaga przykrywania na zimę.

Hortensja pnąca

Hortensja pnąca


Sadzenie


Hortensję pnącą sadzimy wczesną wiosną albo jesienią, gdy nie ma już liści. Należy bardzo dokładnie usunąć chwasty z miejsca przeznaczonego pod nasze pnącze. Dołek musi być dwukrotnie większy od doniczki, w której roślina rosła przed przesadzeniem. Przed sadzeniem spulchniamy jego dno i rozkładamy kompost, obornik lub torf wymieszany z glebą w stosunku 1:2. Ziemia, do której wysadzamy hortensję pnącą, powinna być wilgotna. Roślinę podlewamy przed i zaraz po posadzeniu. Jeśli sadzimy ją przy ścianie, należy zachować odstęp 30 cm, by gzyms nie ograniczał opadów deszczu. Pnącze rosnące przy murze o chropowatej powierzchni będzie wspinało się samo. Między rośliną a ścianą można umieścić plastikową siatkę o oczkach szerokich na 10-15 cm i samemu przyczepiać do niej pędy, dzięki czemu będziemy mieli wpływ na kierunek wzrostu naszego pnącza. Pierwsze pędy mocujemy na siatce żyłką bądź sznurkiem, kolejne będą przyczepiały się już same. Hortensja pnąca rosnąca przy ogrodzeniu wytworzy z czasem żywopłot. Nie warto sadzić jej przy siatce, ponieważ pędy tej rośliny są dość ciężkie.

Należy przygotować się na to, że w pierwszych latach po posadzeniu hortensja pnąca nie wykształci dużych przyrostów. Dopiero po upływie 2-3 lat, gdy system korzeniowy będzie dobrze rozbudowany, możemy spodziewać się wzrostu o 1 m rocznie.


Pielęgnacja


Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie kwiatów, wyrastających zbyt daleko poza podpórkę. W przeciwnym razie roślina może odpadać od ściany. Pnącza nie wymagają podcinania. Możemy jednak odmładzać roślinę, usuwając stare pędy. Wtedy bujniej się rozgałęzi. Poza tym usuwamy chore i zdeformowane elementy. Cięcie wykonujemy zawsze po okresie kwitnienia.
Warto ściółkować hortensję pnącą, zwłaszcza tuż po sadzeniu. To dobry sposób, by ograniczyć parowanie wody i wschodzenie chwastów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz