Magnolia - krzew cudownie kwitnący wiosną

Jesteś tutaj:

Magnolia - krzew cudownie kwitnący wiosną

3,4/5 (190 ocen)

Magnolia (Magnolia) pochodzi z Ameryki Północnej i Azji Wschodniej. Jest bogata gatunkowo, ponieważ w naturalnym środowisku rośnie około 250 jej gatunków. Magnolie tworzą wysoki krzew lub małe drzewo, które zakwitają głównie w maju. Są bardzo wdzięczne, ponieważ rozkwitają obficie i niespodziewanie. Niestety, szybko też przekwitają, nawet po kilku dniach. Mimo tego warto zagospodarować dla magnolii miejsce w ogrodzie, bo jej wizualność po otwarciu się kwiatów rekompensuje krótki czas kwitnienia.


Charakterystyka


Magnolia jest dużym krzewem lub drzewem, które osiąga nawet 8 m wysokości. Zakwita wiosną jako jedno z pierwszych drzew. Jej liczne, duże i wonne kwiaty w kolorze białym, różowym lub purpurowym są niebywale dekoracyjne. Magnolia posiada kwiaty wzniesione i kielichowate lub szeroko otwarte i gwiazdkowate, na które składają się płatkopodobne listki okwiatu. Liście krzewu mają długość od 7 do 28 cm i kształt owalny lub jajowaty. Kwiaty gatunków popularnie uprawianych w Polsce rozwijają się zanim wyrosną liście. Na niektórych gatunkach magnolii pojawiają się różowobrązowe, o kształcie szyszkowatym owoce.


Gatunki


Wśród bogatej ilości gatunków magnolii, różniących się pomiędzy sobą kolorem i formą kwiatów, a także osiąganą wysokością i szerokością, do najczęściej uprawianych w Polsce należy magnolia: pośrednia, gwiaździsta, wielokwiatowa i japońska.

Kwiaty magnolii

Kwiaty magnolii


Magnolia pośrednia (Magnolia × soulanga)

Magnolia pośrednia jest gatunkiem najczęściej uprawianym w ogródkach, który po 10 latach osiąga wysokość 4,5 m, a ostatecznie 10 m oraz szerokość 3 m. Charakteryzuje się kielichowatymi kwiatami o długości do 10 cm, które pojawiają się wiosną, zanim rozwiną się jasnozielone, eliptyczne liście. Barwa kwiatów jest różnorodna, od białej do intensywnie różowej na zewnątrz i od białej do białej z różowym nalotem wewnątrz kielicha. Krzew zakwita po 5 latach od posadzenia, a pora kwitnienia uzależniona jest od odmiany magnolii. Wśród odmian magnolii pośredniej wyróżnia się:

  • Brozzonii – magnolia o dużych, białych i podbarwionych u nasady na różowo kwiatach o średnicy do 25 cm. Rozkwita późną wiosną.
  • Lennei – ta odmiana ma różowopurpurowe na zewnątrz i białe w środku kielicha kwiaty, które pojawiają się w drugiej połowie wiosny.
  • Picture – kwiaty w kolorze czerwonofioletowym, które kwitną w drugiej połowie wiosny.
  • Rustica Rubra – rozkwita w drugiej połowie wiosny kwiatami fioletowoczerwonymi o średnicy do 20 cm.
  • San Jose – kwiaty tej odmiany są na zewnątrz ciemnoróżowe i kremowobiałe wewnątrz kielicha, o długości 10−15 cm.

Kwitnąca magnolia

Kwitnąca magnolia

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata)

Magnolia gwiaździsta jest niższym gatunkiem, który ostatecznie dorasta do 3−4 m wysokości i ma 1,5 m szerokości. Posiada białe kwiaty o kształcie gwiazdkowatym, które rozkwitają w pierwszej połowie wiosny. Kwiaty złożone są z licznych płatków, a po otwarciu ich średnica wynosi 8−10 cm. Drzewko zakwita w 4.−5. roku od posadzenia. Ze względu na osiąganą wysokość idealnie nadaje się do małego ogrodu lub do uprawy w pojemnikach. Poszczególne odmiany magnolii gwiaździstej to:

  • George Henry Kern – krzew o różowych z zewnątrz i białych wewnątrz kielichowatych kwiatach o średnicy 7,5 cm, które rozkwitają w pierwszej połowie wiosny. Pierwsze kwiaty pojawiają się w 2.−3. roku życia magnolii. Ta odmiana cechuje się wolnym rośnięciem, ale i długim kwitnieniem. Wysokość dorosłego drzewa nie przekracza 2−3 m.
  • Royal Star – odmiana o różowych pąkach, z których rozwijają się białe kwiaty o wąskich listkach okwiatu.

Kwitnące magnolie

Kwitnące magnolie czytaj dalej...

Koniecznie zobacz