Kolkwicja chińska. Wszystko o uprawie, wymaganiach i rozmnażaniu

Jesteś tutaj:

Kolkwicja chińska. Wszystko o uprawie, wymaganiach i rozmnażaniu

3,6/5 (93 ocen)

Kolkwicja chińska jest przedstawicielką rodziny przewiertniowatych, jedyny gatunek rodzaju Kolkwitzia. Rzadziej spotykana w ogrodach przydomowych i na działkach, choć porównując do lat minionych coraz częściej uprawiana i bardziej doceniona.

Pochodząca z Chin kolkwicja,  w naszym klimacie może osiągnąć do ponad 3 metrów wysokości, choć zazwyczaj jest niższa. Charakteryzuje się szerokim pokrojem i delikatnie przewieszającymi się pędami. Ze względu na obfite kwitnienie i pokrój, niezwykle malownicza. Dodatkowym atutem krzewu jest dekoracyjna, łuszcząca się kora, na starszych pędach.

Liście jajowate, zaostrzone, opadające jesienią, bez widowiskowego przebarwienia.

Dzwonkowate kwiaty, delikatnie różowe,  ukazują się późną wiosną (maj-czerwiec) na zeszłorocznych pędach. Osiągają niewiele ponad jeden centymetr długości, zebrane są w luźne baldachogrona.

Po przekwitnięciu ukazują się owoce, w formie owłosionej, suchej niełupki, długo utrzymujące się na krzewie.


Wybrane odmiany


W ofercie szkółkarzy, dostępnych jest kilka odmian kolkwicji chińskiej, z których najbardziej znaną jest  ‘Pink Cloud’. Od gatunku różni się intensywniejszą barwą kwiatów.

Z pozostałych odmian należy wspomnieć o ‘Maradco’, którą ceni się nie tylko ze względu na kwiaty, ale także żółtawe liście. Krzew osiąga mniejsze rozmiary niż gatunek, ale stanowi bardziej wyrazisty akcent w ogrodzie, również po kwitnieniu.

Niższą od gatunku jest także odmiana ‘Rosea’, która odnajdzie się nie tylko w ogrodzie, ale także na tarasie, uprawiana w pojemniku.


Stanowisko


Mimo że kolkwicja chińska nie należy do wymagających krzewów ozdobnych, pamiętajmy o tym, że tylko na słonecznym stanowisku zachwyci nas pięknym, bardzo obfitym kwitnieniem. Poza tym, intensywność kwitnienia uzależniona jest od wielu innych czynników o których wspomnę w dalszej części opracowania.

Kolkwicja chińska preferuje wystawę południową, zaciszną, choć poradzi sobie także w mniej przychylnych warunkach. Na stanowisku bardziej zacienionym, kwitnienie krzewu będzie skromniejsze.

Podłoże dla kolkwicjii, powinno być dość przepuszczalne, piaszczysto- gliniaste. Mimo że wykazuje dużą tolerancję, również w przypadku gleby, to jednak unikajmy podłoża silnie piaszczystego, ciężkiego, a także mokrego.

Kolkwicja chińska

Kolkwicja chińska (wikipedia.org, KENPEI, CC BY-SA 3.0)


Uprawa i pielęgnacja


Mało wymagająca kolkwicja chińska, przy zapewnieniu sprzyjających jej warunków, będzie zachwycać przez wiele lat, bez znaczących zabiegów pielęgnacyjnych. Jeszcze przed nabyciem krzewu, należy dobrze zastanowić się nad miejscem, w którym zostanie posadzona. Przepuszczalne podłoże, a także wolna przestrzeń to podstawowe warunki, które należy spełnić, aby kolkwicja dobrze rosła. Obfite kwitnienie osiągniemy na stanowisku w pełni nasłonecznionym. Półcieniste, a także zacienione stanowiska, nie są najlepsze, gdyż ograniczają kwitnienie.

Kolkwicja chińska w sprzedaży dostępna jest w pojemnikach, dlatego też może być sadzona przez większą część roku. Krzewy należy kupować u sprawdzonych producentów, dostarczających materiał szkółkarski najwyższej jakości. Przy zakupie zwróćmy uwagę na zdrowotność roślin, a także na system korzeniowy, który nie powinien być poskręcany i przerastać pojemnika.

Podłoże powinno zostać oczyszczone z chwastów, a wielkość dołka dwa razy większa od bryły korzeniowej sadzonej rośliny. Przed posadzeniem, bryłę korzeniową moczymy w wodzie, a dopiero po jej przesiąknięciu sadzimy krzew. Podłoże wokół krzewu ostrożnie ubijamy oraz ściółkujemy, aby ograniczyć parowanie wody z podłoża. W okresie wiosenno- letnim dodatkowo formujemy misę (lekkie wgłębienie), aby podczas podlewania, woda nie spływała i została w większości spożytkowana przez krzew.

Po posadzeniu, młode kolkwicje należy otoczyć szczególną opieką. W razie potrzeby rośliny podlewamy, podłoże wzbogacamy kompostem, a w chłodniejszych zakątkach kraju, także okrywamy. Mimo że kolkwicja chińska jest mrozoodporna, to podczas surowych zim, może przemarznąć, choć należy podkreślić, że bardzo dobrze się regeneruje.

Poza tym nie jest podatna na choroby i szkodniki. Zazwyczaj jest krzewem bezproblemowym, co jest wielką zaletą kolkwicji.

Kolkwicja chińska jest rośliną miododajną. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz