Ketmia syryjska - najważniejsze fakty o uprawie, odmianach, rozmnażaniu i cięciu

Jesteś tutaj:

Ketmia syryjska - najważniejsze fakty o uprawie, odmianach, rozmnażaniu i cięciu

3,3/5 (199 ocen)

Ketmia syryjska (Hibiskus syryjski) tworzy piękne, intensywnie kolorowe kwiaty o niespotykanych barwach. Jeśli znajdziemy dla niej zaciszne, ciepłe miejsce w naszym ogrodzie, przez całe lato będziemy mogli cieszyć się jej egzotycznym wyglądem. Krzew ten nadaje się do sadzenia jako soliter, a z większej liczby okazów stworzymy niezwykle dekoracyjną grupę lub swobodny żywopłot.


Opis


Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) z rodziny malwowatych wywodzi się z obszarów Azji Wschodniej o ciepłym klimacie. Ten wolno rosnący krzew może osiągnąć 2-3 m wysokości i do 2,5 m szerokości. Jego klapowane, ciemnozielone liście pojawiają się późną wiosną i żółkną wraz z nastaniem jesieni. W czerwcu rozwijają się kwiaty – najczęściej pojedyncze, u części odmian dwubarwne. Osiągają do 10 cm średnicy i mają ozdobne słupki w formie kolumienek, wychylających się spomiędzy płatków. Kwitnienie trwa do sierpnia lub początku września.


Popularne odmiany

 

 • ʻBlue Birdʼ – kwiaty tej odmiany mają niebieskoliliowy kolor, który u nasady płatków przechodzi w głęboką czerwień;
 • ʻCaeruleusʼ – kwitnie na niebiesko;
 • ʻDianaʼ – tworzy białe kwiaty o nieregularnie obrzeżonych, falistych płatkach;
 • ʻDorothy Craneʼ – ma białe kwiaty z  czerwonym oczkiem;
 • ʻHamaboʼ – odmiana o różowych kwiatach z czerwonym oczkiem;
 • ʻHelenaʼ – tworzy białe kwiaty z jasnoróżowym zabarwieniem;
 • ʻJeanne d’Arcʼ – kwitnie na biało, a jej kwiaty są podwójne;
 • ʻLavander Chiffonʼ – ma fioletowoliliowe, podwójne kwiaty;
 • ʻMeehaniiʼ – odmiana o różowo-fioletowych kwiatach z ciemnoczerwonym oczkiem;
 • ʻPink Giantʼ – kwitnie na różowo i dorasta do 3 m wysokości;
 • ʻRed Heartʼ – ma kwiaty o białych płatkach z ciemnoróżowym oczkiem;
 • ʻRubisʼ – jej kwiaty przybierają intensywnie różowy kolor, przechodzący u nasady płatków w czerwień;
 • ʻTotus Albusʼ – kwitnie na biało;
 • ʻWoodbridgeʼ – tworzy duże, różowe kwiaty, których płatki są u nasady ciemnoczerwone.

Ketmia syryjska

Ketmia syryjska


Wymagania


Ketmia syryjska (Hibiskus syryjski) będzie dobrze rosnąć i kwitnąć tylko na próchnicznym, przepuszczalnym podłożu. Toleruje glebę lekko wapienną. Należy zapewnić jej w pełni nasłonecznione, zaciszne stanowisko, najlepiej pod południową ścianą. Krzew ten jest nieodporny na duże mrozy i wymaga okrywania na zimę.


Sadzenie


Ketmię syryjską sadzimy wczesną wiosną lub jesienią. Przed posadzeniem krzewu upewnijmy się, że gleba jest wolna od chwastów i ma odpowiednią strukturę. Na dnie dołu warto wyłożyć obornik lub kompost, który nakrywamy warstwą ziemi. Wykopaną glebę mieszamy z próchnicą, a podczas zasypywania dołu kilkakrotnie ubijamy podłoże. Po skończonej pracy obficie podlewamy krzew i ściółkujemy go korą drzew iglastych.

Jeżeli chcemy udekorować wejście do domu kwitnącym krzewem lub drzewkiem w donicy, ketmia syryjska będzie odpowiednim wyborem. Okazy rosnące w pojemnikach jesienią zabieramy do jasnych, chłodnych i przewiewnych pomieszczeń, w których temperatura nie przekracza 12°C.

Ketmia syryjska - Hibiskus syryjski

Ketmia syryjska - Hibiskus syryjski


Cięcie


Pierwsze cięcie ketmii syryjskiej wykonujemy tuż po jej posadzeniu. Skracamy wszystkie pędy rośliny do 20 cm. Wczesną wiosną następnego roku przycinamy nowe gałązki na wysokości 20 cm od nasady i powtarzamy ten zabieg każdego roku. W ten sposób krzew będzie gęsty i wytworzy dużo kwiatów. Wiosną usuwamy również najstarsze, słabo kwitnące pędy.
Ketmię syryjską można prowadzić w formie drzewka. W tym celu wybieramy jeden ze środkowych, pionowo rosnących pędów, który będzie pniem, pozostałe zaś wycinamy. Każdego roku usuwamy pędy boczne wybijające od dołu, a te rosnące na pożądanej wysokości skracamy, formując kulę.

Po cięciu warto delikatnie przekopać podłoże wokół ketmii, by zapewnić korzeniom dostęp tlenu. Jeśli pogoda jest sucha i słoneczna, podlewamy krzew.


Pielęgnacja


Aby cieszyć się długim kwitnieniem ketmii syryjskiej, systematycznie usuwajmy przekwitłe kwiaty. Są bardzo nietrwałe, ale pojawia się ich dużo – zaniechanie ogławiania może znacznie ograniczyć ich liczbę.


Podlewanie


Ketmia syryjska nie znosi suszy. W okresie wiosennym i letnim regularnie ją podlewamy, stosując duże dawki polewowe. Nie zraszamy kwiatów ani liści. Podłoże wokół krzewu można ukształtować w nieckę, w której woda będzie się zatrzymywać i spływać do korzeni, zamiast na boki.

Ketmia syryjska - Hibiskus syryjski

Ketmia syryjska - Hibiskus syryjski


Rozmnażanie


Ketmię syryjską rozmnażamy z sadzonek zielnych, które odcinamy od krzewów matecznych wczesnym latem. Przed ich pobraniem podlewamy dorosły okaz, ponieważ pędy nasycone wodą mają większą szansę na szybkie wytworzenie korzeni. Sadzonka powinna mieć 10-15 cm długości. Natychmiast po odcięciu sadzimy ją w przepuszczalnym, wilgotnym podłożu złożonym z równych części torfu i piasku lub perlitu. Warto zadbać o ogrzewanie dna skrzynki, w której rosną nasze sadzonki. Pojemnik wstawiamy do inspektu lub przykrywamy folią bądź szkłem. Inaczej rośliny uschną zanim się ukorzenią. Młode ketmie należy regularnie nawadniać i wietrzyć. Podłoże nie może być zbyt suche ani przemoczone, ponieważ nieodpowiednie warunki nie tylko zahamują rozwój korzeni, lecz również przyczynią się do wystąpienia chorób i inwazji szkodników. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz