Migdałek (migdałowiec) trójklapowy - niesamowity krzew. Jak uprawiać?

Jesteś tutaj:

Migdałek (migdałowiec) trójklapowy - niesamowity krzew. Jak uprawiać?

3,4/5 (364 ocen)

Migdałowiec trójklapowy znany bardziej jako migdałek (Prunus triloba) to jeden z piękniejszych i bardziej lubianych krzewów ozdobnych. Wprawdzie w sezonie nie wyróżnia się niczym szczególnym, choć posiada ładnie ulistnione, rozłożyste pędy, ale za to wczesną wiosną daje wspaniały pokaz kwitnienia, obsypując się licznymi, niewielkimi kwiatami przypominającymi wyglądem miniaturowe, pełne róże, w landrynkowo różowym kolorze.


Opis


Chętnie uprawiany w ogrodach migdałek trójklapowy, to bliski krewny migdałowca pospolitego, dającego jadalne i wartościowe owoce. Krzew pochodzi z rejonów leżących na terenie Chin i Korei, gdzie może dorastać do ok. 3 m. wysokości. W naturze ma postać rozłożystego krzewu, ale w uprawie najczęściej spotyka się go w formie szczepionej i prowadzonej w postaci niewielkiego drzewka. Cienkie, sztywne pędy migdałka, pokrywa ciemnobrązowa kora oraz liczne, niewielkie, zielone, trójklapowe liście. Ich blaszka z wierzchu jest gładka, z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem, natomiast od spodu pokryta delikatnymi włoskami. Brzeg liści jest mocno i charakterystycznie piłkowany. Zanim jednak liście się rozwiną, wczesną wiosną (IV-V) na nagich, ciemnych pędach pojawiają się kwiaty. Są nieduże, ale bardzo liczne. Budową przypominają maleńkie, pełne różyczki w landrynkowo różowym kolorze przez co wyglądają bardzo dekoracyjnie i niezwykle uroczo. Rośliny najczęściej uprawiane są w postaci czystego gatunku, choć posiadają także jedną odmianę ozdobą „Multiplex” wydającą pełne, brzoskwiniowo-różowe kwiaty.

Migdałek w formie drzewa

Migdałek w formie drzewa


Wymagania uprawowe


Migdałek trójklapowy to roślina dość łatwa w uprawie i jeśli zostanie posadzona na odpowiednim stanowisku, zwykle nie sprawia większych problemów. Krzew pochodzi z dość łagodnego klimatu, dlatego nie zawsze dobrze znosi niskie, zimowe temperatury i powinien być uprawiany w cieplejszych rejonach kraju oraz na osłoniętych, słonecznych stanowiskach. Migdałki tego gatunku najczęściej spotyka się w postaci piennej, szczepionej na podkładce, jednak wtedy rośliny przemarzają częściej niż egzemplarze uprawiane w formie naturalnego krzewu. Poza odpowiednim stanowiskiem, migdałki oczekują także właściwego podłoża, które powinno być próchnicze, żyzne i stosunkowo wilgotne. Nie będą natomiast dobrze rosły na glebach ciężkich i mokrych ani na jałowych, suchych piaskach.

Migdałek trójklapowy - kwiaty

Migdałek


Cięcie


W uprawie migdałków trójklapowych najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie, gwarantujące zachowanie ładnego pokroju i zapewniające bujne kwitnienie. Krzewy tworzą pąki kwiatowe na pędach ubiegłorocznych, dlatego należy przycinać je wiosną, zaraz po kwitnieniu (zwykle k. V-VI). W tym czasie należy mocno skrócić (nawet nad 3-4 pąkiem ponad ziemią) wszystkie pędy jednoroczne, na których rozwinęły się w danym roku kwiaty. Drugi raz krzew można przyciąć w lipcu, skracając gałązki, psujące kształt korony oraz wszystkie pędy uszkodzone, złamane, słabe bądź chore. U roślin prowadzonych w formie piennej, przez cały okres wegetacyjny usuwa się również wszelkie odrosty należące do podkładki i pojawiające się poniżej miejsca szczepienia, gdyż inaczej mogłyby by szybko zagłuszyć zaszczepioną na pniu odmianę szlachetną.

Migdałek (Migdałowiec) - kwiaty

Migdałek (Migdałowiec) - kwiaty

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz