Dławisz okrągłolistny - uprawa, cięcie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Dławisz okrągłolistny - uprawa, cięcie i rozmnażanie

3,7/5 (68 ocen)

Pnącza spełniają w ogrodzie wiele ważnych zadań. Zapewniają prywatność, osłaniają przed palącym słońcem, zdobią ściany altan, pozwalają podzielić ogród na strefy oraz umożliwiają zamaskowanie mniej reprezentacyjnych części działki. Wszystkie te zadania najlepiej spełniają pnącza wieloletnie, których nie trzeba każdego roku sadzić od nowa, czekając, aż ładnie się rozrosną, dlatego to właśnie nimi szczególnie warto się zainteresować. Wśród gatunków pnączy wieloletnich uprawianych w ogrodach, znajduje się między innymi ciekawy i mało wymagający dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus).


Opis


Dławisz okrągłolistny pochodzi z rejonów leżących na obszarze Chin, Japonii oraz Półwyspu Koreańskiego i zaliczany jest do rodziny dławiszowatych. Roślina jest bardzo szybko rosnącym, silnym i ciężkim pnączem, którego pędy mogą osiągać 10-12 m., a nawet ok. 15 m. długości. Dławisz owija się nimi wokół podpór tak mocno, że kiedy trafi na inną roślinę (np. krzew, małe drzewko), może ją całkiem zdusić silnym splotem drewniejących pędów (stad polska nazwa rodzajowa).

W sezonie letnim główną ozdobą dławisza są jego zielone, niemal krągłe, piłkowane na brzegach liście, które pojawiają się na roślinie w dużej ilości, tworząc gęstą zasłonę. Jesienią, krótko przed opadnięciem, liście zmieniają barwę na żółtą i wraz z owocami stanowią piękną dekorację ogrodu. Dużo mniejsze znaczenie ozdobne mają natomiast pojawiające się wiosną (V-VI) niepozorne, małe, żółto-zielone kwiaty, zebrane w niewielkie, luźne, wiechowate kwiatostany. Jeśli jednak zostaną zapylone, rozwiną się z nich niezwykle atrakcyjne owoce, w postaci żółtych, okrągłych torebek. Po dojrzeniu, ich ścianki się otwierają, ukazując zamknięte we wnętrzu, jaskrawo ubarwione, pomarańczowo-czerwone osnówki, osłaniające brązowe, kuliste nasiona.

Ozdobne owocniki pozostają na pędach jeszcze bardzo długo po opadnięciu liści (czasem aż do wiosny) i stanowią niezwykle ciekawy, barwny akcent zimowego ogrodu (o ile nie zostaną wcześniej zjedzone przez ptaki, gdyż są ich przysmakiem). Owoce rozwijają się na ogół głównie na egzemplarzach żeńskich, gdyż roślina jest dwupienna, jednak czasami mogą trafić się osobniki poligamiczne, które wydają owoce bez względu na płeć. Warto jednak wiedzieć, że w szkółkach oraz centrach ogrodniczych dostępne są dwie odmiany tego atrakcyjnego pnącza: żeńska „Diana” oraz męska, będąca zapylaczem „Herkules”. Aby więc być pewnym pojawienia się na roślinie owoców, najlepiej kupić dwa egzemplarze i posadzić je blisko siebie.

Dławisz okrągłolistny

Dławisz okrągłolistny


Wymagania uprawowe


Dławisz okrągłolistny to roślina mało wymagająca. Dobrze rośnie niemal na każdej typowej glebie ogrodowej, chociaż preferuje podłoża żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Pnącze najlepiej rozwija się też na stanowisku słonecznym, choć zniesie także półcień. Roślina jest również mrozoodporna, toleruje zanieczyszczone, miejskie powietrze, niewielkie zasolenie podłoża oraz przejściową suszą, a ponadto nie jest wrażliwa na choroby i szkodniki. Należy jednak pamiętać, że pnącze pozostawione bez kontroli łatwo może stać się ekspansywne, zagłuszając inne rośliny i obejmując w posiadanie coraz większy teren.


Cięcie


Dławisza w razie potrzeby można przycinać, gdyż pnącze zabieg ten znosi bardzo dobrze. Pierwszy raz rośliny tnie się zaraz po posadzeniu, przycinając ich pędy nad 3-4 oczkiem, co zapewni im dobry start i już na samym początku pozwoli pnączu ładnie się zagęścić. W późniejszych latach można natomiast przeprowadzać już wyłącznie cięcie korygujące pokrój, pamiętając jednak, że kwiaty, a później owoce rozwijają się na ubiegłorocznych przyrostach, a więc zbyt silnie przycięte wiosną pnącze, będzie owocowało słabo lub wcale (zabieg lepiej więc wykonać po kwitnieniu). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz