Irga Pozioma - uprawa, pielęgnacja, cięcie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Irga Pozioma - uprawa, pielęgnacja, cięcie i rozmnażanie

3,4/5 (374 ocen)

Wybierając do ogrodu krzewy ozdobne, warto wziąć pod uwagę nie tylko ich dekoracyjność podczas pełnej wegetacji, ale też w okresie, w którym większość roślin ogrodowych zapada w głęboki, sen zimowy. Do gatunków zdobiących ogrody przez większą część roku należą między innymi zaliczane do rodziny rożowatych irgi. O różnych porach roku mają do zaoferowania inną, ale zawsze bardzo atrakcyjną ozdobę, dlatego powinny znaleźć się w każdym ogrodzie. Jedną z najczęściej uprawianych i najbardziej lubianych jest pochodząca z Azji irga pozioma (Cotoneaster horizontalis).


Opis


Krzew posiada cienkie, sztywne, ciemnobrązowe, mocno rozgałęzione i układające się wachlarzowato pędy, rozrastające się w różnych kierunkach w płaszczyźnie niemal poziomej (stąd nazwa rodzajowa). Roślina zwykle nie osiąga więcej niż do ok. 1 m. wysokości, ale rozpościera swoje gałęzie bardzo szeroko, rozrastając się nawet na ok. 2 m. szerokości. W sezonie wegetacyjnym pędy są gęsto pokryte skórzastymi, drobnymi, owalnymi, ciemnozielonymi i błyszczącymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na intensywny czerwono-bordowy kolor i przed zimą opadają. Na pędach pozostają jednak liczne, czerwone, okrągłe i niewielkie owoce, które w zimowym ogrodzie stanowią niezwykle piękny akcent dekoracyjny (szczególnie oryginalnie wyglądają pokryte szronem). Na gałęziach utrzymują się zwykle do połowy zimy i są pożywieniem dla wielu ptaków. Irga pozioma jest bardzo atrakcyjna również wiosną (V-VI), kiedy na jej pędach, w kątach liści, rozwijają się drobne, ale bardzo dobrze widoczne na tle zieleni, białoróżowe, liczne kwiaty, wydzielające delikatny zapach.  Kwiaty są miododajne, dlatego zwabiają liczne owady zapylające w tym również pszczoły.

Irga pozioma

Irga pozioma


Odmiany


Irga pozioma to piękny i dekoracyjny krzew, który doczekał sie także kilku ozdobnych odmian:” Perpusilla” – odmiana o niskim wzroście dorastająca do ok. 50-60 cm., „Variegatus” – odmiana o pięknych, ciemnozielonych liściach z białą obwódką oraz jasnoczerwonych owocach, dorasta do ok. 60 cm. wys., „Żnin” – odmiana o bardziej kompaktowym pokroju dorastająca do ok. 0,5 m. wys. i 1 m. szer., jesienią przebarwia liście na kolor pomarańczowy.


Wymagania uprawowe i cięcie


Irga pozioma jest krzewem nie tylko bardzo ciekawym i dekoracyjnym, ale też mało wymagającym. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej, ale poradzi sobie także na każdej typowej glebie ogrodowej. Nie toleruje jedynie ciężkiego, zimnego i mokrego oraz całkowicie suchego i piaszczystego podłoża. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste oraz miejsce ciepłe i osłonięte od wiatru. Roślina znosi przejściowe susze, ale dopiero wtedy, gdy dobrze się ukorzeni (po posadzeniu wymaga podlewania i systematycznego odchwaszczania). Krzew nie wymaga cięcia, gdyż także bez tego zabiegu rozkrzewia się bardzo dobrze, jednak kiedy rozrośnie się zbyt mocno, może potrzebować pewnej korekty pokroju i szerokości (cięcie znosi bardzo dobrze). Dobrze jest też co kilka lat go odmłodzić, silnie przycinając. Irga pozioma nie jest podatna na choroby i szkodniki, które w jej uprawie zdarzają się niezmiernie rzadko, ale jest dość wrażliwa na niskie temperatury, dlatego w mroźne, bezśnieżne zimy oraz w chłodniejszych rejonach kraju często zostaje uszkodzona przez mrozy (warto stosować zimowe okrycie pędów). Wiosną jednak dobrze się regeneruje.

Irga pozioma

Irga pozioma


Rozmnażanie


Irgę poziomą najczęściej rozmnaża się za pomocą sadzonek pędowych (które z reguły ukorzeniają się dość łatwo), pobieranych i ukorzenianych latem (VII-VIII). Na przedwiośniu (II) można też pobrać i ukorzenić sadzonki zdrewniale, które przed umieszczeniem w podłożu warto zanurzyć w ukorzeniaczu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz