Uprawa żurawiny w ogrodzie

Jesteś tutaj:

Uprawa żurawiny w ogrodzie

3,1/5 (59 ocen)

Żurawiana jest niewielką roślinką z rodziny wrzosowatych, której czerwone, kwaskowate jagody są cennym źródłem wielu wartościowych składników odżywczych. Rodzaj skupia zaledwie dwa gatunki: żurawinę wielkoowocową (Vaccinium macrocarpon) oraz żurawinę błotną (Oxycoccus palustris), ale w uprawie spotyka się przede wszystkim pierwszy z nich, gdyż jego jagody są po prostu większe (ok. 1,5-2 cm. średnicy).

Ojczyzną żurawiny wielkoowocowej są rejony Ameryki Północnej, choć na naturalnych stanowiskach można ją również spotkać w Syberii i na Białorusi. Nieco bardziej rozpowszechnionym gatunkiem jest natomiast żurawina błotna, której siedliska można znaleźć zarówno w lasach północnej i środkowej Europy jak i na terenach północnej Azji i Ameryki. Jej naturalnym środowiskiem są torfowiska oraz leśne tereny bagienne, chociaż równie często zasiedla też wilgotne poszycia lasów iglastych.


Wartości odżywcze


Owoce żurawin powinny znaleźć się w każdej zdrowej diecie, gdyż są bogate w szereg cennych składników odżywczych. Można w nich znaleźć duże ilości wit. C oraz kilka witamin z grupy B, wartościowe sole mineralne (min.: wapń, fosfor, miedź, jod), kwasy owocowe, garbniki, węglowodany, taniny oraz wiele innych substancji organicznych. Ich spożywanie poleca się głównie osobom cierpiącym na schorzenia nerek i pęcherza (na bazie owoców, stworzono szereg leków na choroby pęcherza) oraz mającym kłopoty z prawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia. Zawarte w owocach bioflawonoidy i przeciwutleniacze wspomagają również leczenie chorób serca i miażdżycy. Żurawina jest też polecana osobom narażonym na wystąpienie chorób nowotworowych.

Największa ilość cennych składników może zostać przyswojona przez organizm jeśli owoce zostaną spożyte na surowo. Jednak w przypadku żurawiny jest to dość trudne, gdyż nieprzetworzone jagody mają bardzo kwaśny i cierpki smak. Można je wprawdzie zmieszać z innymi owocami i podać w postaci sałatki lub też dodać do jogurtu, ale najczęściej wykonuje się z nich rozmaite przetwory, ponieważ doskonale nadają się na galaretki i konfitury (znakomicie komponują się z pieczonym mięsem). Można z nich także przyrządzać soki, nalewki i susz owocowy, idealny na zimową herbatkę.


Charakterystyka wyglądu


Zarówno żurawina wielkoowocowa jak i błotna to niewielkie krzewinki o dość płytkim systemie korzeniowym, dorastające zwykle do wysokości nie większej niż 20 cm. Są one jednak roślinami płożącymi, dlatego ich pędy mogą osiągać dość znaczne długości (do ok. 1-1,5 m.). Pokrywają je niewielkie, owalne, skórzaste i błyszczące liście, które pozostają na roślinie przez cały rok, zimą zmieniając jedynie barwę na brunatno-brązową. Liście rozwijają się na całej krzewince, natomiast kwiaty i owoce jedynie na wyrastających w górę krótkopędach. Żurawina zakwita w czerwcu, poczym wydaje okrągłe, początkowo zielone lub kremowe jagody, które po dojrzeniu stają się mięsiste i zmieniają barwę na czerwoną (w ich wnętrzu znajduje się dość duża pestka). Do zbioru nadają się jednak dopiero jesienią, gdyż w zależności od odmiany dojrzewają we wrześniu, a nawet pod koniec października.

Żurawina

Żurawina

Wymagania uprawowe


Ze względu na wielkość owoców, w uprawie spotyka się przede wszystkim żurawinę wielkoowocową. Aby jednak doczekać się wartościowych i ładnie wybarwionych jagód, należy zapewnić roślinie dość szczególne warunki środowiskowe. Żurawina wymaga bowiem sporo słońca oraz bardzo kwaśnego (pH ok. 3,2 – 4,5) i stale lekko wilgotnego podłoża.

Przygotowania do uprawy należy zacząć jesienią w roku poprzedzającym sadzenie krzaczków. W tym celu powinno się wyszukać w ogrodzie stanowisko dostatecznie słoneczne i ciepłe, poczym na wytyczonym, dość szerokim obszarze (dostosowanym do długości rozłożystych pędów) trzeba wybrać wierzchnią warstwę ziemi na głębokość ok. 20 cm., a uzyskany dołek wyłożyć perforowaną folią ogrodniczą (nie jest potrzebna w ogrodach leśnych). Tak przygotowane miejsce należy następnie wypełnić odpowiednim podłożem, które powinno składać się z kwaśnego torfu i niewielkiej ilości trocin. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz