- 1/4
- Następne
Mieszankę warto dodatkowo wzbogacić nawozem wieloskładnikowym, przeznaczonym do uprawy borówki amerykańskiej (w zmniejszonej dawce). Pierwsze krzaczki można posadzić dopiero wiosną następnego roku. Aby utrzymać wilgotność gleby na właściwym poziomie i ograniczyć parowanie wody, należy podłoże wyściółkować trocinami lub przykryć ciemną, przepuszczalną agrowłókniną. Nie wolno też zapominać o systematycznym podlewaniu, gdyż krzaczki są bardzo wrażliwe na niedobory wody i szybko wysychają. Dla ułatwienia można spróbować ustawić w pobliżu poletka beczkę z wywierconym przy dnie otworem, do którego zostanie zamocowany gumowy wąż (zaślepiony z jednej strony), na całej długości pokryty niewielkimi otworkami. Dzięki temu domowym sposobem uzyskamy prosty rodzaj nawadniania kropelkowego, zapewniającego stałą dostawę wody pod żurawinowe krzaczki.
Żurawina w ogrodzie
Rozmnażanie
Najlepszą metodą rozmnażania żurawiny jest uzyskanie sadzonek z fragmentów długopędów, pobranych wczesną wiosną i umieszczonych w wilgotnym, torfowym podłożu. Powinniśmy jednak pamiętać, że własnoręcznie przygotowane sadzonki wydadzą pierwsze owoce dopiero po 3-4 latach, dlatego albo należy uzbroić się w cierpliwość albo kupić już owocujące rośliny u sprawdzonego hodowcy.
Zagrożenia
W uprawie żurawiny rzadko zdarzają się problemy związane z atakiem chorób lub szkodników, za to niemałym zagrożeniem mogą być dla roślin niewłaściwe warunki środowiskowe. Zbyt mała lub zbyt duża wilgotność gleby, niedostatecznie widne stanowisko i niewłaściwe podłoże, mogą doprowadzić do słabego owocowania, nieodpowiedniego wybarwiania jagód lub całkowitego zamierania roślin.
Żurawina
Odmiany
Warto wiedzieć, że żurawina wielkoowocowa jest dostępna w wielu odmianach, różniących się między sobą wielkością, barwą i terminem dojrzewania owoców oraz wyglądem liści. Wśród nich na uwagę zasługują między innymi:
„Early Black” – o ciemnoczerwonych lub prawie czarnych owocach i jasnozielonych liściach, dojrzewająca dość wcześnie, gdyż już na początku IX, której jagody znakomicie nadają się na przetwory,
„Howes” – o ciemnoczerwonych, owalnych owocach i ciemnozielonych liściach, posiadająca dość grube i stosunkowo długie pędy, dojrzewająca dość późno, gdyż dopiero w X.
„McFarlin” – bardzo plenna, o ciemnoczerwonych jagodach i jasnych liściach, należąca do odmian najpóźniejszych, gdyż owoce dojrzewają dopiero pod koniec X.
„Pilgrim” – odmiana o czerwonych, dużych owocach, rosnąca silnie i dojrzewająca równie późno, co poprzednia (k.X).
Co ciekawe, swoją nazwę rodzajową żurawina zawdzięcza prawdopodobnie dość szczególnej budowie kwiatów, przypominających z bliska schylone głowy żurawi.
Autor: Katarzyna Józefowicz