Trzmielina pospolita (zwyczajna, europejska) - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Trzmielina pospolita (zwyczajna, europejska) - uprawa, odmiany i rozmnażanie

3,3/5 (216 ocen)

Trzmielina pospolita szczególnie ładnie wygląda jesienią, kiedy obsypuje się różowymi owocami o nietypowym kształcie. Dekoracyjne są także jej liście, zmieniające w tym czasie kolor na intensywnie czerwony.


Opis


Trzmielina pospolita, zwyczajna (Euonymus europaeus), nazywana też europejską, jest krzewem z rodziny dławiszowatych. W stanie naturalnym występuje licznie w lasach Europy i Azji. Ma szerokostożkowy pokrój i osiąga 2-3 m wysokości. Ciemnozielone – a u niektórych odmian pstrokate – eliptyczne liście jesienią zmieniają kolor na intensywnie czerwony. Na przełomie czerwca i lipca trzmielina pospolita wytwarza niepozorne, zielone kwiaty. Zdecydowanie większy walor dekoracyjny mają owoce tego krzewu. Pojawiają się na przełomie września i października. Przybierają postać różowych torebek, które otwierają się w miarę dojrzewania. Widoczne wtedy nasiona mają pomarańczową osnówkę, kontrastującą z kolorem torebki.


Odmiany

 

  • ʻArgentovariegatusʼ – ma dekoracyjne, nakrapiane liście;
  • ‘Atropurpureus’ – odmiana o purpurowych liściach, których barwa jesienią przechodzi w intensywną czerwień. Torebki nasienne są fioletowe;
  • ʻRed Cascadeʼ – najpopularniejsza odmiana. Jesienią jej liście przybierają szkarłatny kolor.

Trzmielina pospolita

Trzmielina pospolita


Wymagania


Trzmielina pospolita powinna rosnąć w pełnym słońcu lub w umiarkowanym cieniu. Nie ma szczególnych wymagań co do gleby, ale najlepiej przyjmuje się w podłożach lekkich i przepuszczalnych. Dobrze znosi wiatr i słone deszcze, dlatego nadaje się do ogrodów nadmorskich. Jest odporna na mróz.


Sadzenie


Aby zapewnić młodemu krzewowi jak najlepsze warunki do przyjęcia się, zadbajmy o strukturę gleby. Powinna być przepuszczalna i napowietrzona oraz wilgotna. Trzmielinę sadzimy od wiosny do jesieni, ale najlepszy jest termin jesienny. Wiosną będziemy musieli regularnie podlewać krzewy, jesienią zaś tę pracę wykona za nas deszcz. Przed sadzeniem glebę w dole można zmieszać z przefermentowanym kompostem. Krzewy sadzimy na takiej samej głębokości, na jakiej rosły w szkółce. Na koniec starannie udeptujemy podłoże i podlewamy trzmielinę.


Cięcie


Silne cięcie raz na kilka lat pomoże trzmielinie ładnie się rozkrzewić. Co 3-4 lata możemy usunąć najstarsze pędy, by prześwietlić krzew. Zabieg ten przeprowadzamy wczesną wiosną. Trzmielina dobrze znosi cięcie ograniczające wzrost, które może okazać się konieczne, jeśli zacznie zabierać miejsce innym roślinom. Pamiętajmy, że narzędzia muszą być ostre i czyste. Najlepiej zdezynfekować je spirytusem.


Nawożenie


Trzmielina wymaga dodatkowego nawożenia po silnym przycięciu pędów. Można wtedy rozsypać pod krzewem garść kompletnego nawozu granulowanego. Raz na dwa lata warto rozłożyć pod roślinami obornik. Zasilania wymagają również sadzonki, które należy dokarmiać nawozem dolistnym, gdy wytworzą korzenie i rozpoczną wzrost.

Trzmielina pospolita - owoce

Trzmielina pospolita - owoce


Rozmnażanie


Trzmielinę pospolitą rozmnażamy latem przez sadzonki półzdrewniałe i jesienią przez sadzonki zdrewniałe.

Ten pierwszy rodzaj sadzonek ukorzenia się szybciej, ale wymaga troskliwej pielęgnacji. Do rozmnażania warto wybrać te pędy, które najwcześniej rozpoczęły proces drewnienia i są już brązowe, ale zachowały elastyczność. Odcinamy je z fragmentem zdrewniałego pędu – piętką. Usuwamy wszystkie liście oprócz drugiej i trzeciej najwyższej pary. Zielony wierzchołek z liśćmi szczytowymi należy odciąć. Sadzonki półzdrewniałe trzymamy pod szkłem lub folią i regularnie podlewamy. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Nie wystawiamy młodych roślin na światło, dopóki nie wytworzą korzeni i nie zaczną wypuszczać nowych liści. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz