Trzmielina - sadzenie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Trzmielina - sadzenie i rozmnażanie

3,6/5 (817 ocen)

W prawie całej Europie,  ale także w Azji i Ameryce Północnej można spotkać krzew zwany trzmieliną. Rośnie w lasach łęgowych lub liściastych i osiąga wysokość od 1 do 7 metrów.  Zarówno trzmielina pospolita jak i inne odmiany mogą także zagościć w naszym ogrodzie. Z pewnością będzie  to jego ozdobą między innymi ze względu na kolorowe owoce, które wytwarza krzew.  


Charakterystyka, wymagania i pielęgnacja


Większość odmian posiada niewielkie liście oraz drobne kwiaty, nie mające zbyt dużego znaczenia dekoracyjnego. U odmian zimozielonych liście przebarwiają się na jesień lub posiadają białe czy też żółte obrzeżki. Niewątpliwym walorem ozdobnym każdej z odmian są owoce. Optymalnym stanowiskiem dla trzmieliny będzie zawierające wilgotną i żyzną glebę, z dużą zawartością próchnicy. Trzmielina lubi lekko zacienione miejsca, jako że dziko rośnie w lasach, gdzie nie jest narażona na bardzo jasne i ostre promienie słoneczne. Krzew wymaga przycinania, dzięki czemu ma szansę ładnie się zagęścić, co wpływa pozytywnie na jego walory ozdobne.

Trzmielina brodawkowata

Trzmielina brodawkowataRozmnażanie trzmieliny


Praktycznie każdy gatunek trzmieliny można rozmnażać z nasion. Należy je zebrać we wrześniu i natychmiast posadzić, aby uniknąć wysuszenia, ponieważ wtedy z pewnością słabiej wykiełkują. Nasiona umieszczamy w żyznym podłożu, na przykład z dodatkiem torfu. Podłoże musi być świeże i sterylne. Kiedy zauważymy kiełkujące siewki, jak najszybciej usuwajmy zgniłe części, aby uniknąć rozprzestrzeniania chorób grzybowych. Pamiętajmy też, że podłoże do wysiania musi być wilgotne, jednak konieczny jest równoczesny dostęp powietrza, by uniknąć chorób. Siewki przesadza się do oddzielnych pojemników, kiedy osiągną fazę dwóch listków.

Odmiany zimozielone rozmnaża się optymalnie dzięki sadzonkom zielnym, zebranym w okresie wegetacji rośliny. Sadzonki powinny mieć ok 3- 5 cm długości. Umieszczamy je w mieszaninie piasku oraz torfu. Można też kupić mieszankę ukorzeniającą, bogatą w niezbędne składniki odżywcze. Nie może ona zawierać żadnych zanieczyszczeń. Sadzonki powinny przebywać raczej w chłodzie, a z pewnością nie mogą być narażone na ostre promienie słoneczne. W przypadku dużej wilgotności może wystąpić zakażenie grzybami. Zainfekowane sadzonki należy szybko usunąć i zniszczyć. Po kilku tygodniach, kiedy się ukorzenią, możemy przesadzić na właściwe stanowisko.

Trzmielina pnąca fortunea

Trzmielina pnąca fortunea


Sadzenie


Zanim posadzimy trzmielinę, trzeba upewnić się, czy wybraliśmy dla niej dobre stanowisko. Najlepiej, by charakteryzowało się próchniczą, przepuszczalną glebą i lekkim półcieniem. Optymalnym czasem na sadzenie krzewu jest okres od końca marca do maja lub jesień, do końca listopada.

Stanowisko powinno być dobrze odchwaszczone, ponieważ młoda roślina będzie potrzebowała do rozwoju odpowiedniej ilości wody, światła i składników pokarmowych, a chwasty stanowiłyby dla niej w tym względzie konkurencję.

Wykopany przez nas dołek musi być na tyle duży, aby swobodnie zmieściły się w nim korzenie rośliny. Najlepiej by miał on wielkość mniej więcej 40 cm x 70 cm. Gleba na dnie dołka powinna być wzruszona. Wtedy roślinie łatwiej będzie się zakorzenić. Bryłę korzeniową warto przez ok. 30 minut moczyć w wodzie. Po tym czasie  roślinę ostrożnie umieszczamy w dołku. Wcześniej korzenie należy lekko skrócić, co pobudzi ich wzrost.  Ponadto trzeba usunąć pędy, które są uszkodzone. Po zasypaniu dołka ziemią lekko ją ugniatamy, tworząc nieckę dla wody. Powierzchnię dookoła rośliny warto obłożyć ściółką, co zapobiegnie utracie wody i rozwojowi chwastów.

Trzmielina pospolita

Trzmielina pospolita


Interesujące odmiany


Trzmielina pospolita

Powszechnie dziko występuje w Polsce. Można ją spotkać w parkach i ogrodach z racji jej ozdobnych nasion. Ciekawym zjawiskiem i widokiem jest to, kiedy owoce pękają, a nasiona zwisają z nich na cienkich niteczkach, zanim opadną na ziemię. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz