Trzmielina - sadzenie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Trzmielina - sadzenie i rozmnażanie

3,6/5 (817 ocen)
Trzmielina brodawkowata

Ten odporny na mróz krzew porasta w naturze lasy, jednakże doskonale nadaje się także do ogrodu. Dorasta jedynie do 2 metrów wysokości, więc zmieści się także na małym obszarze. Jego pędy pokryte są ciemnymi brodawkami. Ozdobę krzewu stanowią różowe owocowe.

Trzmielina japońska

Jej naturalnym środowiskiem jest Japonia. Krzew dorasta do 5 metrów długości i charakteryzuje się dość długimi, jak na ten gatunek krzewu, liśćmi, które mogą osiągać nawet 7 cm. Liście są skórzaste i błyszczące. Roślina nie jest odporna na zimno, a w naszym kraju sprawdza się jedynie jako roślina doniczkowa. Lubi jasne stanowiska, jednakże nie toleruje ostrych promieni słonecznych. Latem można ją wynieść na taras. W tym czasie wymaga stałego nawadniania i nawożenia.

Trzmielina korkowa

To kolejny interesujący i niezwykły krzew charakteryzujący się korkowymi listewkami na pędach. Roślina pochodzi z Chin i może osiągać wysokość do 4 metrów. Jej liście jesienią przybierają barwę czerwoną, a w lecie możemy podziwiać także różowe owoce.

Trzemilina pnąca fortunea

Trzemilina pnąca fortunea

Trzmielina oskrzydlona

W naturze można ją spotkać w Chinach, Japonii czy Korei. To roślina niska, lecz pięknie rozgałęziająca się. Zaletą odmiany jest łatwość uprawy i mrozoodporność. Posiada korkowe listewki, szczególnie uwidaczniające się po opadnięciu liści. To odmiana wspaniała na żywopłoty, która osiąga do 2 metrów wysokości.

Trzmielina płaskoogonkowa

Pochodzący  z Japonii krzew dorasta do 7- 8 metrów. Jego nazwa pochodzi od płaskich ogonków liściowych, którymi roślina się wyróżnia. Szczególnie dekoracyjne są jednak czerwono- różowe owoce.

Trzmielina pnąca

To jedna z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych odmian trzmieliny. Może się płożyć po ziemi lub piąć dzięki korzonkom przybyszowym, jeżeli zapewnimy podporę. Trzmieliny pnące można podzielić ze względu na wzrost na odmiany bardzo niskie (do 10 cm wysokości), średnie (do 0,5 metra wysokości) i wysokie (do 1metra wysokości).

Trzmielina wielkoskrzydła

Ten rzadki gatunek w Polsce dorasta do 2,5 metra wysokości. Jego walorem ozdobnym są duże, osiągające nawet 2-3 cm owoce a także liście w sierpniu przybierające ciemnoczerwoną barwę. Krzew jest mrozoodporny.

Jeżeli lubimy krzewy, których głównym walorem dekoracyjnym są owoce, z pewnością jedna z odmian trzmieliny będzie dobrym wyborem.

Marta Niegierewicz
 

Koniecznie zobacz