Trzmielina japońska. Zobacz jak uprawiać i pielęgnować!

Jesteś tutaj:

Trzmielina japońska. Zobacz jak uprawiać i pielęgnować!

3,5/5 (484 ocen)

Trzmieliny to bardzo zróżnicowany rodzaj roślin, do którego należą zarówno gatunki o pokroju krzewiastym jak niewysokie drzewa. Do najbardziej znanych gatunków uprawnych należy trzmielina Fortune'a, która posiada liczne odmiany ozdobne, jednak w cieplejszych rejonach kraju można też spotkać jej mniej znaną i delikatniejszą kuzynkę - trzmielinę japońską (Euonymus japonicus).


Opis


Ojczyzną trzmieliny japońskiej są tereny leżące na obszarze Chin i Japonii, dlatego roślina nie jest dostatecznie odporna na niskie temperatury i może być uprawiana jedynie w najcieplejszych rejonach kraju lub w mieszkaniach, zimowych ogrodach bądź oranżeriach. W swojej ojczyźnie może dorastać nawet do 8 m. wys., jednak w uprawie rzadko przekracza 1,5 m. Jej cienkie, wzniesione i rozgałęziające się pędy początkowo są miękkie i zielone, jednak z czasem sztywnieją i pokrywają się brązową korowiną. Na pędach bardzo licznie rozwijają się dekoracyjne, jajowato-eliptyczne, skórzaste, piłkowane na brzegach liście, pozostające na roślinie przez cały rok. W dobrych warunkach rośliny mogą zakwitać (VI-VIII), jednak ich drobne, białe kwiaty, zebrane w niewielkie baldachogrona nie mają większych walorów ozdobnych. Znacznie bardziej dekoracyjne są czerwone, okrągłe owoce, które w naszym klimacie zawiązują się jednak rzadko (IX-X). Warto też pamiętać, że jeśli już pojawią się na roślinie, należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie, gdyż podobnie jak u większości trzmielin, mają one właściwości trujące.


Odmiany


Trzmielina japońska to bardzo dekoracyjny krzew, który doczekał się obecnie kilku ciekawych odmian ozdobnych: „Microphyllus” – odmiana o wydłużonych, zielonych listkach i zwartej, kępiastej budowie oraz jej formy o biało i żółto obrzeżonych liściach „Microphyllus Albovariegatus” i „Microphyllus Aureovariegatus”, „Gray Beauty” odmiana o zielononiebieskich liściach z białą obwódką i sztywnych, wzniesionych pędach, „Aurea” odmiana o dużych, zielonych, żółto-obrzeżonych liściach oraz podobna do niej „Gold Queen” o szerszej i bardziej nieregularnej, żółtej obwódce liści.


Wymagania uprawowe


Trzmielina japońska mimo swojej słabej odporności na niskie temperatury, jest gatunkiem stosunkowo łatwym w uprawie. Jeśli jest uprawiana w pojemniku, lato może spędzać na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Jeżeli natomiast rośnie w gruncie, powinna zajmować stanowiska ciepłe i osłonięte od wiatru. Najlepiej czuje się w świeżym, wilgotnym, żyznym i próchniczym podłożu, ale poradzi sobie również na typowej glebie ogrodowej lub w zwykłej ziemi kwiatowej. Nie należy tylko dopuszczać do przesuszenia podłoża, gdyż roślina źle to znosi i na brak wody może reagować zrzuceniem liści. Trzmielina japońska preferuje też miejsca słoneczne (odmiany o barwnych liściach) lub półcieniste, chociaż również dobrze będzie rosła w niewielkim cieniu. Warto ją natomiast systematycznie nawozić, od marca do sierpnia stosując wieloskładnikowe mieszanki nawozowe przeznaczone dla roślin ozdobnych. W uprawie trzmieliny japońskiej najważniejsze jest jednak zapewnienie roślinie odpowiedniej temperatury, która w okresie wegetacyjnym (III-X) powinna wynosić ok. 18-22°(nie lubi przegrzewania), natomiast podczas zimowego spoczynku (X-II) ok. 8-10°C. Łatwiej osiągnąć te wartości uprawiając trzmielinę w pojemniku i umieszczając ją na zimę się w jasnym oraz chłodnym pomieszczeniu (np. na werandzie, widnej klatce schodowej) lub w słabo ogrzewanej oranżerii, trudniej natomiast zadbać o krzewy uprawiane w gruncie. Niskie temperatury mogą bowiem przetrwać jedynie wtedy, kiedy zostaną bardzo starannie okryte na zimę słomianymi matami lub grubą włókniną ogrodniczą.

Trzmielina japońska

Trzmielina japońska (źródło: wikipedia.org, użytkownik: Silverije, CC BY-SA 3.0)


Cięcie


Trzmielinę japońską można także przycinać, gdyż taki zabieg znosi bardzo dobrze. Cięcie przeprowadza się wczesną wiosną, skracając pędy krzewu na pożądaną wysokość lub przycinając je na wys. ok. 20-30 cm. ponad ziemią. Dzięki temu krzew mocno się zagęszcza i zachowuje ładny pokrój. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz