Trzmielina Fortunea (pnąca) - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Trzmielina Fortunea (pnąca) - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

3,5/5 (755 ocen)

Trzmielina Fortune’a nazywana też pnącą (Euonymus fortunei), to chyba jedna z najbardziej ozdobnych i najczęściej uprawianych w ogrodach trzmielin. Krzew zaliczany jest do rodziny dławiszowatych, a jego ojczyzną są różne rejony Azji, a przede wszystkim Chiny, Japonia i Korea. Podstawowy gatunek spotykany jest w uprawie dość rzadko, gdyż znacznie bardziej dekoracyjne są jego liczne odmiany, o niezwykle atrakcyjnych liściach.


Opis


Krzew w naturze dorasta od ok. 0,5 m. do 1-2 wysokości i tworzy sztywne, rozgałęzione pędy, gęsto pokryte owalnymi, skórzastymi, zielonymi liśćmi, które jesienią przebarwiają sie na kolor czerwonawy i nie opadają na okres zimy. Trzmielina zakwita w lipcu, wydając małe, drobne, biało-zielone kwiaty, zebrane w niewielkie kwiatostany. Kwiaty są niepozorne i nie maja żadnej wartości dekoracyjnej, a w naszym klimacie mogą nawet w ogóle się nie pojawiać. Roślinie nie są one jednak niezbędne, gdyż do rozmnażania wykorzystuje głównie pędy, na których zawiązuje drobne korzenie przybyszowe. Kiedy pęd płoży się lub pokłada na ziemi, bardzo szybko się ukorzenia i w ten sposób łatwo rozrasta się także na boki, tworząc coraz bardziej rozłożystą formę. Czasem pędy mogą zachowywać się jak pnącza, choć z zasady typowymi pnączami nie są.

Trzmielina Fortunea (pnąca)

Trzmielina Fortunea (pnąca)


Odmiany


Obecnie istnieje bardzo wiele ciekawych i niezwykle dekoracyjnych odmian trzmieliny Fortune’a, różniących się między sobą głównie barwą liści, pokrojem oraz wzrostem. Do jednych z ciekawszych można zaliczyć między innymi: „Emerald'n'Gold” – dorastającą do ok. 50 cm. wys. i posiadającą owalne, ciemno-zielone liście z szeroką, żółtą obwódką, „Emerald Gaiety” – odmiana o pokroju dość rozłożystym czasem płożącym, posiadająca ciemno-zielone liście z szeroką, białą obwódką, „Sunspot” – o płożącym pokroju i ciemnozielonych liściach z intensywnie żółtym środkiem, dorasta do ok. 30 cm. wys., „Sunshine” – odmiana o pędach wzniesionych, dorastająca do ok. 40-80 cm. i posiadająca ciemnozielone liście z bardzo szeroką, żółtą obwódką, „Silverstone” – piękna odmiana o kępiastym pokroju i ciemnozielonych, biało nakrapianych liściach, „Silver Queen” – popularna, bardzo ozdobna, wzniesiona odmiana o zielonych liściach z szerokim, początkowo kremowym później białym obrzeżem, wytwarza niepozorne kwiaty, „Harlequin” – odmiana o zwartym pokroju i zielonych, mocno nakrapianych na biało liściach.

Trzmielina pnąca fortunea

Trzmielina pnąca fortunea


Wymagania uprawowe


Trzmielina Fortune’a należy do bardziej wymagających gatunków trzemielin. Oczekuje osłoniętego, ciepłego, słonecznego lub delikatnie ocienionego stanowiska oraz bardzo dobrej, próchniczej i żyznej ziemi. Podłoże pod jej uprawę nie powinno być zbyt mokre, ale nie może też nigdy przesychać, gdyż roślina jest bardzo wrażliwa na suszę. Gatunek, a przede wszystkim jego odmiany, nie jest też zbyt odporne na niskie temperatury. Wprawdzie w cieplejszych rejonach kraju, pod grubą okrywą śnieżną zimują dość dobrze, ale już na innych stanowiskach oraz podczas bezśnieżnych zim ich pędy mogą zostać bardzo poważnie uszkodzone przez mrozy. Taka wrażliwość na niskie temperatury spowodowana jest głównie pochodzeniem krzewu oraz utrzymywaniem przez niego liści także w okresie zimowym. Z tego względu roślinę najlepiej na zimę okrywać, gdyż trudno przewidzieć, jak bardzo będzie śnieżna.

Trzmielina

Trzmielina


Choroby i szkodniki


Trzmielina Fortune’a nie jest gatunkiem szczególnie podatnym na choroby i szkodniki, chociaż czasem mogą ją zaatakować mszyce, a na niewłaściwym stanowisku może się na niej rozwinąć choroba grzybowa (np. mączniak). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz