- 1/6
- Następne
Zabiegi pielęgnacyjne i cięcie
Do najczęstszych zabiegów pielęgnacyjnych wymaganych przy uprawie trzmieliny jest wiosenne usuwanie przemarzniętych fragmentów pędów, ściółkowanie, okrywanie igliwiem na zimę oraz nawadnianie i nawożenie roślin w okresie wegetacyjnym. Cięcie krzewów nie jest konieczne, ale rośliny dobrze znoszą ten zabieg i ładnie się po nim zagęszczają. Krzew można przyciąć w marcu, skracając pędy tuż nad młodymi gałązkami bocznymi i usuwając wszystkie chore, przemarznięte i uszkodzone fragmenty, ale można też przycinać rośliny późną wiosną (VI) lub na początku sierpnia (głównie formy pienne i krzewiaste). Cięcie wykonane później może sprawić, że trzmielina nie zdąży zregenerować uszkodzeń przed zimą i będzie szczególnie podatna na przemarznięcie. W razie potrzeby, formę pienną można kształtować w obu wymienionych terminach (najlepiej od VI-VIII).
Trzmielina pnąca fortunea
Rozmnażanie
Ze względu na rzadkie lub nawet żadne wytwarzanie przez trzmielinę Fortune’a nasion, roślinę rozmnaża się głównie wegetatywnie, co w przypadku tego gatunku jest nie tylko bardzo proste, ale też pozawala na zachowanie charakterystycznych cech danej odmiany. Pędy trzmieliny wytwarzają korzenie przybyszowe, dlatego bardzo łatwo się ukorzeniają. Można je pobrać latem (VII-VIII) z krzewu, podzielić na odcinki i ukorzenić w wilgotnym podłożu lub wykonać z nich płaskie odkłady, okrywając pędy ziemią (sposób szczególnie przydatny u odmian płożących). Czasami można też pozyskać nowe rośliny przez pobranie sadzonek z odrostów korzeniowych.
Trzmielina
Zastosowanie
Trzmielina Fortune’a to krzew bardzo wdzięczny i mający wiele zastosowań w ogrodzie. Nie osiąga dużych rozmiarów, więc nadaje się zarówno do większych jak i mniejszych ogrodów. Jego liczne, ozdobne odmiany znakomicie sprawdzają się w różnych kompozycjach rabatowych, ale roślina może też rosnąć jako soliter, wsparta o ścianę altany, pergolę lub pień drzewa. Wiele odmian doskonale nadaje się na rośliny okrywowe. Niektóre odmiany mogą być też uprawiane w pojemnikach. Bardzo ciekawie prezentują się trzmieliny szczepione i prowadzone w formie drzewka.
Autor: Katarzyna Józefowicz