Glicynia japońska (kwiecista), wisteria, słodlin - niesamowite pnącze

Jesteś tutaj:

Glicynia japońska (kwiecista), wisteria, słodlin - niesamowite pnącze

3,6/5 (143 ocen)

Wspaniale kwitnąca glicynia jest chyba największą ozdobą wiosennego ogrodu. Jej okazałym, zwisającym kwiatostanom, mało który krzew lub pnącze może dorównać. Wprawdzie panujący u nas klimat nie jest najlepszy dla tych pięknych, pochodzących z dalekiej Azji roślin, ale posadzone na odpowiednim stanowisku i otoczone troskliwą opieką, swoimi kwiatami mogą ozdobić także i nasze ogrody. W Polsce uprawiane są obecnie przede wszystkim dwa z kilku gatunków glicynii – glicynia chińska (Wisteria sinensis) i glicynia japońska nazywaną również kwiecistą (Wisteria floribunda). Inna nazwa tego gatunku to  słodlin i wisteria.


Charakterystyka ogólna


Wprawdzie to glicynię chińską uważa się za lepiej przystosowaną do znoszenia naszych warunków klimatycznych, ale ze względu na swoją urodę również glicynia japońska zasługuje na uwagę. Od swojej bliskiej krewnej, odróżnia się kierunkiem skrętu pędów (jest lewoskrętna), nieco słabszym wzrostem oraz drobniejszymi kwiatami i dłuższymi kwiatostanami, mogącymi dorastać nawet do ponad 50-60 cm. Kiedy roślina zakwita (V-VI) pojawiają się one na pędach w ogromnej ilości, a całe pnącze wygląda wtedy niezwykle imponująco. Czasami może się również zdarzyć, że pnącze powtórzy kwitnienie w drugiej połowie lata, ale wtedy kwiatostanów jest już znacznie mniej i nie są tak okazałe. Kwiaty są typu motylkowego (wyglądem przypominają nieco kwiatostany akacji) i najczęściej występują w kolorze niebieskim, ale w odmianach mogą być też białe, liliowe, purpurowe, fioletowe, dwubarwne, a nawet pełne i pachnące. Kiedy po ok. 2-3 tygodniach wisteria przekwita, na pędach pozostają pierzasto złożone, dość duże liście, tworzące wspaniałą, zieloną zasłonę.

Sadząc w ogrodzie glicynię, należy jednak pamiętać, że to bardzo duże (dorastające do ponad 10 m.) pnącze, dlatego jego zdrewniałe, grube pędy potrzebują mocnej podpory np. w postaci wytrzymałej pergoli, solidnego ogrodzenia lub ściany budynku.


Cięcie


Jeśli roślina po kilku latach zbyt mocno się rozrośnie, można ją z powodzeniem przyciąć. Zabieg ten nie tylko poprawi wygląd pnącza, ale też pobudzi je do obfitszego kwitnienia. Cięcie należy przeprowadzać wczesnym latem, skracając pędy o 25 cm. lub nad 4-5 oczkiem. Dzięki odpowiedniemu cięciu można z glicynii uformować nawet rodzaj drzewka, na punktowym wsparciu (np. grubym paliku). Glicynie wykorzystywane są również do tworzenia oryginalnego bonsai.

Glicynia japońska

Glicynia japońska

Warunki uprawowe


Aby jednak doczekać się kwiatów, glicynii japońskiej należy zapewnić odpowiednie warunki. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju, roślina potrzebuje słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru stanowiska oraz żyznej, świeżej i umiarkowanie wilgotnej gleby. Nie lubi przesuszania, ale bardzo źle znosi ciężkie, mokre podłoża. Ponieważ nie jest rośliną zbyt dobrze znoszącą niskie temperatury, jesienią należy okrywać jej pędy lub choćby podstawę pnącza. Jeśli zimą glicynia przemarznie, wiosną odrodzi się z korzenia.Rozmnażanie


Najlepszym sposobem na rozmnażanie glicynii są odkłady, odrosty korzeniowe lub szczepienie, gdyż rośliny uzyskane z siewu nie tylko nie zawsze powtarzają cechy egzemplarza matecznego, ale też zakwitają dopiero po wielu latach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz