Złotokap waterera - wszystko o uprawie i wymaganiach

Jesteś tutaj:

Złotokap waterera - wszystko o uprawie i wymaganiach

3,5/5 (94 ocen)

Najpopularniejszy przedstawiciel złotokapów prezentuje się szczególnie pięknie, rosnąc samotnie na środku trawnika. Grona złocistych kwiatów mogą też zdobić łuk bądź pergolę.


Opis


Złotokap waterera (Laburnum x watereri) to ozdobne drzewo o sezonowym ulistnieniu. Jest mieszańcem złotokapów zwyczajnego i alpejskiego. Kwitnie obficiej od nich, a jego kwiaty przyjemnie pachną. Wyjątkowo dekoracyjna odmiana ʻVossiiʼ na przełomie maja i czerwca tworzy kiście kwiatów o długości do 50 cm. Tylko nieliczne okazy złotokapu waterera zawiązują nasiona – pojawiają się one w płaskich strąkach i są trujące. Po 5 latach od posadzenia drzewko osiąga wysokość ok. 1,5 m, ostatecznie może dorosnąć do 6 m.


Wymagania


Złotokap waterera ma dość wysokie wymagania w zakresie gleby. Podłoże powinno być żyzne, świeże i nieprzesychające. Drzewko najlepiej czuje się na glebie wapiennej, ale toleruje też lekko kwaśną. Kwitnie bujnie tylko w pełnym słońcu. Dorosłe okazy są odporne na mróz i na suszę.


Sadzenie


Drzewka z odsłoniętymi korzeniami sadzimy jesienią, a rosnące w donicach również wiosną. Wykopujemy dół dwukrotnie szerszy od bryły korzeniowej złotokapu. Wydobytą z niego glebę warto zmieszać z kompostem, by poprawić jej jakość. Kompost lub obornik można rozłożyć również na dnie dołu, należy jednak przykryć go warstwą ziemi, aby nie poparzył korzeni. Kolejny krok to osadzenie w dole podpórki, np. bambusowego palika. Po wbiciu w podłoże powinien sięgać 1/3 wysokości złotokapu. Przed wyjęciem drzewka z donicy podlewamy je obficie. W przypadku okazów o odsłoniętych korzeniach konieczne jest skrócenie ich o 15-20 cm. Następnie umieszczamy roślinę w dole i przywiązujemy ją do palika. Zasypując dół ubijamy każdą warstwę gleby, by zlikwidować kieszenie powietrzne między korzeniami. Na koniec obficie podlewamy złotokap.


Złotokap waterera

Złotokap


Podlewanie i nawożenie


Młode drzewko wymaga regularnego podlewania. Podłoże wokół niego formujemy w misę, by woda spływała do korzeni, zamiast na boki. Małe złotokapy warto zaściółkować substratem korowym.

W okresie wegetacji zasilamy drzewko nawozem uniwersalnym. Granulaty o spowolnionym działaniu stosujemy jeden raz w sezonie, najlepiej wczesną wiosną, szybko działające zaś kilkakrotnie – ale nie później niż do końca czerwca. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz