Oczar omszony (chiński, miękkowłosy) - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Oczar omszony (chiński, miękkowłosy) - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

3,6/5 (25 ocen)

Oczar omszony ożywia zimowy krajobraz mnóstwem złocistożółtych kwiatów, które nie tylko ładnie wyglądają, ale również pięknie pachną. Ten wywodzący się z Azji krzew jest rzadko atakowany przez choroby i szkodniki i nie wymaga troskliwej pielęgnacji, a jego walory dekoracyjne są wyjątkowe.


Opis


Oczar omszony (Hamamelis mollis), nazywany również chińskim lub miękkowłosym, należy do najbardziej ozdobnych gatunków z rodzaju oczarowatych. Charakteryzuje się pokrojem lejkowatym i rozrasta się szeroko na boki. Jego duże (średnica ok. 12 cm), okrągłe liście o zaostrzonych końcach są omszone od spodu i jesienią przybierają złocisty kolor. Drobne kwiaty również mają żółty kolor i przyjemnie pachną. Rozwijają się w lutym, tworząc bujne kiście, które całkowicie pokrywają pędy rośliny. W kwietniu powstają z nich torebki nasienne.

Oczar omszony po 5 latach osiąga 1,2 m wysokości i szerokości. Może dorosnąć do 4 m.


Wymagania


Krzew sadzimy w podłożu o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Gleba powinna być przepuszczalna i wilgotna, najlepiej próchniczna. Młode rośliny mogą przemarzać podczas dużych mrozów. Starsze okazy są odporniejsze, ale wszystkie oczary najlepiej sadzić w miejscach zacisznych i osłoniętych od wiatru.

Oczar omszony

Oczar


Sadzenie


Oczar omszony sadzimy wczesną jesienią w dobrze nawodnionym podłożu. Na dno dołu warto wysypać drenaż – może to być żwir bądź gruboziarnisty piasek, wymieszany z ziemią ogrodową. Następnie wykładamy warstwę kompostu lub rozłożonego obornika, którą należy przykryć ziemią, by nie poparzyć korzeni krzewu. Gleba, w której sadzimy oczar, nie może być ciężka i zlewna – w takim podłożu roślinie trudno rozwinąć system korzeniowy. Strukturę zbitej gleby ulepszamy, mieszając ją z torfem i piaskiem lub dobrej jakości ziemią ogrodową. Przed sadzeniem i zaraz po nim podlewamy oczar.  


Pielęgnacja


Młode krzewy wymagają regularnego podlewania od wiosny do jesieni. Warto je zaściółkować – przez pierwsze dwa lata życia oczar omszony ma dość płytki system korzeniowy i nadmierne parowanie wody jest dla niego szkodliwe. Jesienią dokonujemy przeglądu gałęzi i usuwamy stare i uschnięte pędy. Poza tym młode okazy okrywamy na zimę gałęziami iglaków.

Oczar omszony

Oczar

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz