Oliwnik wąskolistny - uprawa, wymagania i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Oliwnik wąskolistny - uprawa, wymagania i rozmnażanie

3,4/5 (340 ocen)

Oryginalne drzewko ozdobne to bardzo wartościowy element aranżacji każdego ogrodu, dlatego warto bliżej przyjrzeć się ciekawym gatunkom oferowanym przez szkółki ogrodnicze. Jednym z nich jest interesujący i pięknie prezentujący się oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia). Roślina pochodzi z terenów leżących na obszarze Azji Środkowej, ale obecnie zamieszkuje niemal całą Europę, gdyż nie ma szczególnie dużych wymagań uprawowych i łatwo dostosowuje się do warunków środowiskowych.


Opis


Oliwnik wąskolistny rośnie na ogół w formie niewysokiego drzewka o bardzo rozłożystej koronie i niskim, nieregularnym pniu, jednak czasem może też przybierać postać wysokiego i szerokiego krzewu. Zwykle dorasta do ok. 6-8 m. wysokości, ale na dobrym stanowisku może osiągać nawet 10 m. Jego pokrój oraz kształt liści przypomina wyglądem malowniczą wierzbę, dlatego w ogrodzie oliwnik może być niezwykle atrakcyjnym elementem aranżacji. Roślina posiada dość sztywne, mocno rozgałęzione pędy szkieletowe, pokryte gładką, szarobrązową korą i nielicznymi, ostrymi cierniami oraz dużą ilość krótkich, delikatnych, niezdrewniałych przyrostów, porośniętych miękkimi, szaro-srebrzystymi włoskami. Wiosną na pędach rozwijają się długie, wąskie, lancetowate liście, które początkowo w całości pokryte są szaro-srebrzystym kutnerem, później natomiast ich wierzchnia strona staje się gładka i szarozielona, a spód nadal pozostaje omszony. Niedługo po rozwoju liści, na roślinie zaczynają pojawiać się także czterokrotne, niewielkie, silnie pachnące i miododajne kwiaty (V-VI), zebrane po kilka w kątach liści. Z wierzchu płatki okwiatu mają podobną barwę co młode liście, wewnątrz natomiast są intensywnie żółte. Kolor kwiatów jest jednak dobrze widoczny, gdyż górna część płatków jest mocno wywinięta na zewnątrz. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w interesujące owoce (pestkowce), które przypominają wyglądem małe, wąskie oliwki, których barwa początkowo jest zielonkawa, później żółta, a na końcu pomarańczowo-brązowa, choć wydaje się być szara, ze względu na pokrywający owoce gęsty, szarosrebrny kutner.

Oliwnik wąskolistny

Oliwnik wąskolistny


Wymagania uprawowe


Oliwnik wąskolistny to roślina wyjątkowo łatwa w uprawie. Nie ma żadnych szczególnych wymagań glebowych i urośnie zarówno na podłożu żyznym jak i na jałowym, żwirowym, piaszczystym i kamienistym. Mimo takiej tolerancji, roślina preferuje gleby lekkie, suche i wapienne, a nie lubi gliniastych i podmokłych. Dobrze znosi suszę w podłożu i powietrzu, niewielkie zasolenie gleby i niskie temperatury oraz doskonale radzi sobie z zanieczyszczonym, miejskim powietrzem. Nie wymaga również cięcia, choć znosi je bardzo dobrze. Wiosną wystarczy jedynie usunąć chore, uszkodzone lub mocno wybiegnięte gałązki, a typowe przycinanie zarezerwować raczej dla roślin prowadzonych w formie żywopłotu (cięcie w ich przypadku przeprowadzamy w drugiej połowie lata). Jedynym wymogiem w uprawie oliwnika jest słoneczne stanowisko, gdyż oliwnik to roślina wybitnie światłolubna i w miejscach zacienionych rozwija się słabo, a jej liście nie mają tak intensywnego, szaro srebrzystego wybarwienia.


Choroby i szkodniki


Oliwnik wąskolistny jest dość odporny na atak ze strony chorób i szkodników, ale jeśli zostanie posadzony na zbyt mokrym stanowisku może mu zagrażać choroba grzybowa (np. mączniak prawdziwy), co w jego przypadku jest tym groźniejsze, że na naturalnie omszonych, szarosrebrnych liściach ciężko zauważyć pierwsze objawy i w porę zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Oliwnik wąskolistny

Oliwnik wąskolistny

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz