Morwa biała - uprawa, cięcie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Morwa biała - uprawa, cięcie i rozmnażanie

3,4/5 (598 ocen)

Morwa biała (Morus alba) była dawniej w Polsce gatunkiem cenionym i chętnie uprawianym, obecnie jednak została niemal zupełnie zapomniana, mimo iż jest wartościowym drzewem owocowym i ciekawą rośliną ozdobną.


Opis


Morwa biała to niewielkie drzewo lub wysoki krzew, dorastający w naturze do ok. 15 m. wysokości. Jej ojczyzną są tereny leżące na obszarze Chin i Japonii, dlatego w naszym kraju roślina nie jest całkiem mrozoodporna. Mimo to może być uprawiana w cieplejszych rejonach kraju i na osłoniętych przed wiatrem stanowiskach. Morwa biała ma dość charakterystyczny pokrój, gdyż jej sztywne, mocne, rozgałęzione konary, gęsta, rozłożysta korona oraz nieregularny, gruby, niski, przechylony pień, nadają drzewu niezwykle romantyczny charakter. Liście tego gatunku nie są jednolite i nawet w obrębie jednej rośliny mogą być zarówno okrągłe, sercowate jak i mocno powcinane. Ich blaszka jest zielona, gładka i błyszcząca, od spodu pokryta drobnymi włoskami, wyrastającymi wyłącznie na grubszych nerwach. Złamane ogonki liściowe (podobnie jak młode pędy), wydzielają sok mleczny.

Wiosną liście pojawiają się na drzewie dość późno (pocz. V), unikając tym samym wiosennych przymrozków, natomiast jesienią przybierają intensywnie żółtą barwę i stanowią w ogrodzie piękny akcent kolorystyczny. Po opadnięciu stają się bardzo dobrym nawozem, gdyż zawierają dużo azotu i potasu. Kwiaty u morwy pojawiają się w maju i są bardzo niepozorne (męskie kotkowate i dłuższe, żeńskie drobniejsze, wyrastające w kątach liści). W lipcu na drzewie zaczynają dojrzewać owoce. Mają walcowaty kształt i do złudzenia przypominają jeżyny. Wbrew nazwie gatunkowej, bywają jednak nie tylko białe, ale też różowe, fioletowe, czerwone oraz czarne. Są jadalne i mają bardzo słodki, a nawet mdły smak, dlatego zwykle dodaje się je do przetworów z udziałem innych, bardziej wyrazistych owoców. Morwa biała to gatunek mający tendencję do wytwarzania licznych odrostów korzeniowych, co może stanowić zarówno jej zaletę jak i wadę. Cecha ta ułatwia rozmnażanie i jest bardzo przydatna przy tworzeniu żywopłotów, jednak jeśli drzewo ma zostać posadzone jako soliter, wtedy jego odrosty mogą stać się kłopotliwe. Roślina posiada też ciekawą, niską odmianę (ok. 2-5 m. wys.) „Pendula” o parasolowatej koronie i mocno zwisających pędach.

Morwa biała

Morwa biała


Wymagania uprawowe


O ile morwa biała zostanie posadzona na odpowiednim stanowisku, jej uprawa nie przysparza większych problemów. Roślina jest tolerancyjna w stosunku do podłoża, gdyż może rosnąć na większości przeciętnych gleb ogrodowych (z wyjątkiem mokrych i ciężkich oraz bardzo jałowych i piaszczystych), jednak niezbyt dobrze znosi niskie temperatury, dlatego nie należy jej sadzić w chłodniejszych rejonach kraju. W ogrodzie najlepiej wybrać dla niej stanowisko dostatecznie ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru, co ułatwi jej przetrwanie trudnych, zimowych warunków. Jednak pomimo iż morwa biała jest dość wrażliwa na mróz, wiosną dobrze regeneruje zimowe uszkodzenia i zwykle szybko dochodzi do formy. Gatunek jest także dość odporny na suszę oraz na atak ze strony chorób i szkodników.

Morwa biała

Morwa biała


Cięcie


W uprawie morwy dość istotną rolę pełni cięcie. Roślina doskonale znosi zabieg, dlatego można ją wykorzystywać do zakładania formowanych żywopłotów, jednak należy też pamiętać, że przycinanie spowoduje znaczny spadek owocowania, a nawet może całkowicie pozbawić drzewo owoców. Wprawdzie w przypadku morwy białej nie jest to aż tak duża strata, gdyż jej owoce są najmniej smaczne ze wszystkich uprawianych gatunków morwy (lepsze są owoce morwy czarnej, która jednak jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury), jednak zawsze można je wykorzystać na różnego rodzaju przetwory. Prowadzona w formie żywopłotu, morwa biała powinna być przycinana każdego roku (nawet dwa razy w sezonie), ponieważ zabieg taki powoduje lepsze rozkrzewienie roślin i pozwala uzyskać gęstą koronę. Pędy drobniejsze można ciąć wiosną i latem, skracając je o 1/3 lub 1/2, natomiast gałęzie grubsze dobrze jest ciąć pod koniec sierpnia, aby miały czas zregenerować się przed zimą. Tworzenie żywopłotu ułatwiają dodatkowo odrosty korzeniowe, które morwa wydaje dość chętnie.

Morwa biała

Morwa biała

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz