Morwa czarna w Polsce. Uprawa, wymagania i owoce

Jesteś tutaj:

Morwa czarna w Polsce. Uprawa, wymagania i owoce

3,5/5 (307 ocen)

Z roślin użytkowych, cenionych ze względu na owoce, warto wymienić m.in. jabłonie, śliwy, grusze, brzoskwinie, wiśnie, czereśnie. Wspomniane gatunki zdominowały sady, choć to nie wszystkie drzewa owocowe, które warte są uprawy. W sprzedaży coraz częściej można spotkać drzewa owocowe, które nie należą do popularnych i mimo tego, że często, gorzej sobie radzą w warunkach klimatycznych, panujących w Polsce,  ze względu na właściwości i smak owoców, decydujemy się na ich uprawę. Do takich  roślin zaliczymy morwę czarną (Morus nigra).


Morwa czarna, a morwa biała


Żaden gatunek należący do rodzaju Morus nie posiada w Polsce naturalnych stanowisk. Morwa biała (Morus alba) jest najczęściej występującym gatunkiem rodzaju, choć jej owoce nie są tak smaczne jak owoce morwy czarnej. Ze względu na ładny pokrój i lepszą mrozoodporność od morwy czarnej, morwa biała traktowana jest także jako roślina ozdobna. Oba gatunki, ze względu na barwę owoców, bywają ze sobą mylone, choć smak owoców morwy czarnej jest zdecydowanie wyrazistszy.


Kilka uwag o rodzaju Morus


Gatunki zaliczane do rodzaju Morus, należą do rodziny morwowatych (Moraceae). Rodzaj skupia kilkanaście gatunków drzew i krzewów o sezonowym ulistnieniu. W Polsce najbardziej rozpoznawalnym gatunkiem jest morwa biała (Morus alba). Jej popularność ma związek  z popularyzacją hodowli jedwabników.

Morwa czarna

Morwa czarna

Czy wiesz że…

Naturalne tereny występowania morwy białej znajdują się m.in. w Chinach. Od tysięcy lat, morwa  umożliwia wytwarzanie wyjątkowych, jedwabnych tkanin. Naturalny jedwab, powstaje z nici, pozyskanych z kokonów jedwabnika morowego. Jedwabnik morowy żywi się przede wszystkim liśćmi morwy białej. Należy podkreślić, że najwyższą jakość nici uzyskuje się, karmiąc jedwabniki liśćmi Morus alba.

Z czasem hodowla jedwabników zyskała na popularności w innych regionach świata, również w Europie. Wraz z popularyzacją hodowli jedwabników, przybywało także uprawiających morwę białą. Jej uprawa lepiej się udaje w krajach, charakteryzujących się cieplejszym klimatem.

Morwa czarna ze względu na liście pokryte włoskami, utrudniającymi jedwabnikom żerowanie, nie ma w hodowli jedwabnika aż tak dużego znaczenia jak morwa biała.

Jako ciekawostkę warto dodać, że gąsienica jedwabnika morowego zanim wytworzy kokon, zjada około 30 kg liści morwy białej.

Poza morwą czarną (Morus nigra) i morwą białą (Morus alba), warto wspomnieć także o morwie czerwonej (Morus rubra), pochodzącej z Ameryki Północnej.

Inne gatunki morwy to m.in.: Morus microphylla, Morus australis, Morus mesozygia.

Czy wiesz że…

Morwa czarna w starożytnej Grecji uznawana była za symbol mądrości.

Morwa czarna

Morwa czarna


Malownicze drzewo o ciekawych owocach


Morus nigra pochodzi z Azji Mniejszej, choć uprawiana jest także  w innych częściach świata m.in. Europie Południowej. W swoim naturalnym środowisku, występuje w lasach mieszanych, a w naszym klimacie, traktowana jest jako drzewo owocowe, nadal rzadko spotykane, ale cenione ze względu na owoce.

Charakteryzuje się malowniczą, kulistą koroną, osadzoną na niskim pniu. Osiąga do kilkunastu metrów wysokości, choć bardzo często bywa uprawiana w formie krzewiastej. Liście rozwijają się dość późno, są sezonowe. W okresie jesiennym żółkną i szybko opadają. Liście są sercowate, zielone, od spodu jaśniejsze, poza tym owłosione, osiągające do kilkunastu centymetrów długości.

Kwitnienie morwy czarnej rozpoczyna się w maju. Gatunek jest drzewem jednopiennym, tak więc na jednej roślinie pojawiają się zarówno kwiaty żeńskie jak i męskie. Kwiaty nie mają wartości dekoracyjnej, są niepozorne, zielonkawe, zebrane w tzw. kotki.

Męskie kwiaty są bardziej wydłużone, natomiast żeńskie bardziej kuliste. Po kwitnieniu ukazują się owoce rzekome, przypominające jeżyny, zawierające drobne nasiona, w formie orzeszków. Owoce dojrzewają latem, mają walcowaty kształt, barwę w odcieniach czerwieni i fioletu, osiągając do około 3 cm długości. Dojrzałe owoce szybko opadają. System korzeniowy morwy czarnej jest sercowaty, silny i rozbudowany

Morwa czarna - liście i owoce

Morwa czarna - liście i owoce


Uprawa i pielęgnacja morwy czarnej


Ze względu na możliwość przemarzania morwy czarnej, wybór stanowiska powinien być dokładnie przemyślany. Z pewnością lepsze warunki do uprawy Morus nigra występują w zachodniej Polsce. Morwa czarna wymaga stanowisk słonecznych, a jednocześnie zacisznych, osłoniętych przed mroźnymi wiatrami.

Materiał szkółkarski należy zakupić w cieszącej się dobrą opinią szkółce  czy też centrum ogrodniczym. Ważne jest, aby zakupiona sadzonka była dobrej jakości, bez zmian chorobowych, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Zdrowe sadzonki szybciej  zaaklimatyzują się na nowym stanowisku, dobrze ukorzenią, a także lepiej zniosą zimę.

Należy podkreślić, że okres zimy, najgorzej znoszą młode rośliny, dlatego też w pierwszych latach po posadzeniu, powinny być dokładnie okryte. Drzewka kopczykujemy i okrywamy np. słomianym chochołem.  Wraz z upływem lat, morwa czarna staje się bardziej odporna na ujemne temperatury i lepiej znosi mniej przychylne warunki. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz