Sadzenie i uprawa jagody kamczackiej

Jesteś tutaj:

Sadzenie i uprawa jagody kamczackiej

3,2/5 (116 ocen)

Jagoda kamczacka (Lonicera caerulea L.var. kamtschatica Sevast.), znana także pod nazwą suchodrzewu jadalnego lub wiciokrzewu kamczackiego, jest wysokim, długowiecznym krzewem owocowym, należącym do rodziny przewiertniowatych. Pomimo iż wydaje niezwykle wartościowe i bogate w składniki odżywcze owoce, jest w naszym kraju mało popularna i należy do grupy roślin sadowniczych uprawianych głównie przez koneserów w przydomowych ogrodach. Ponieważ jednak jej owoce są cennym źródłem wartościowych substancji odżywczych, a uprawa nie sprawia wielu problemów, roślina z pewnością zasługuje na dużo większą uwagę i znacznie szerszą popularyzację.


Wartości odżywcze


Ciemno-fioletowe, wydłużone, słodko-kwaśne owoce (często z nutą goryczy) jagody kamczackiej są bogate w łatwo przyswajalne substancje organiczne, takie jak: antocyjany, flawonoidy, kwasy organiczne, pektyny, związki mineralne (min.: wapń, magnez, potas, miedź, mangan, sód, żelazo) oraz witaminy (C i B). Dzięki temu wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i wzmacniające. Ich spożywanie poleca sie głównie osobom cierpiącym na schorzenia układu pokarmowego (w tym zakażenie helicobacter pylori), częste infekcje wirusowe oraz ogólne osłabienie organizmu. Regularne spożywanie owoców wpływa też korzystnie na poprawę kondycji fizycznej i opóźnia procesy starzenia.

Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka



Opis


Jagoda kamczacka to roślina dość wysoka (dorastająca do ok. 1,5-2 m.), charakteryzująca się zwartym, wzniesionym i lekko kulistym pokrojem oraz dość szybkim wzrostem. Jej młode, zwykle zabarwione na czerwono pędy oraz owalne, zielone liście pokryte są delikatnym meszkiem, natomiast starsze, zdrewniałe pędy, łuszczącą się, szarobrązową korowiną. Suchodrzew jadalny zakwita wczesną wiosną (IV-V), rozwijając drobne, biało-żółte kwiaty, zebrane po dwa na krótkich szypułkach. Po zapyleniu, kwiaty przekształcają się w podłużne, fioletowo-niebieskie, pokryte sinym nalotem jagody (podobne do owoców borówki amerykańskiej). Krzewy owocują jako jedne z pierwszych, gdyż u niektórych odmian można je zbierać nawet w połowie maja. Rośliny mogą wchodzić w okres owocowania już w drugim roku po posadzeniu, ale pełnię swoich możliwości uzyskują dopiero po 5-6 latach uprawy.

Owoce jagody kamczackiej

Owoce jagody kamczackiej


Wymagania uprawowe


Uprawa jagody kamczackiej nie jest trudna, gdyż rośliny nie mają dużych wymagań środowiskowych. Najważniejszym kryterium powodzenia uprawy, jest zapewnienie krzewom dostatecznie słonecznego stanowiska, gdyż tylko wtedy ich owoce będą dobrze wybarwione, duże i smaczne. Mniej istotne jest natomiast podłoże, na którym posadzimy jagody. Wprawdzie rośliny preferują gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne i lekko kwaśne, ale na słabszych także sobie poradzą, o ile nie będą one zbyt podmokłe i ciężkie, ani piaszczyste i suche (wtedy słabo plonują i wydają owoce gorszej jakości). Krzewy są też całkowicie odporne na mróz (nawet do -40°C), dobrze znoszą wiosenne przymrozki (do -8°C), rzadko chorują i z reguły nie są atakowane przez szkodniki.

Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka



Wybór sadzonek i sadzenie krzewów


Jagoda kamczacka posiada niewielkie wymagania uprawowe i nie jest krzewem absorbującym, jednak przy zakładaniu plantacji warto poświęcić jej sporo uwagi, dzięki czemu w przyszłości odwdzięczy się nam obfitym i regularnym owocowaniem. Najlepszym terminem na sadzenie krzewów jest wiosna, chociaż rośliny sprzedawane w pojemnikach można sadzić również jesienią lub wczesną wiosną. Wtedy dobrze jest delikatnie przyciąć ich pędy, skracając je o ok. 1/3 długości. Przez następnych kilka lat cięcie należy ograniczyć jedynie do usuwania chorych, uszkodzonych lub pokładających się pędów, a od 6 roku uprawy rozpocząć coroczne cięcie odmładzające, polegające na usuwaniu kilku najstarszych i słabo owocujących gałęzi. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz