Odmiany jagody kamczackiej

Jesteś tutaj:

Odmiany jagody kamczackiej

3,3/5 (51 ocen)

Jagoda kamczacka (Lonicera caerulea L.var. kamtschatica Sevast.), a właściwie suchodrzew jadalny lub wiciokrzew kamczacki, jest w naszym kraju mało popularnym, choć niezwykle wartościowym krzewem jagodowym. Jego niebiesko-granatowe, wydłużone owoce, smakiem i wyglądem przypominające owoce borówki amerykańskiej, są niezwykle wartościowym źródłem wielu składników odżywczych i związków mineralnych. Ich spożywanie pomaga łagodzić objawy niektórych chorób (np. układu pokarmowego) oraz wzmacnia organizm i opóźnia procesy starzenia. Suchodrzew jadalny jest też rośliną mało wymagającą i odporną na niskie temperatury oraz na zagrożenia ze strony chorób i szkodników, dlatego też zasługuje na szczególnie duże zainteresowanie i popularyzację wśród hodowców.


Opis


Czysty gatunek jagody kamczackiej osiąga z reguły wysokość ok. 1,5-2 m. i wiosną (V-VI) wydaje podłużne (ok. 1,5-2 cm. długości i 1 cm. szer.), granatowo-niebieskie, pokryte delikatnym nalotem owoce, o słodko-kwaśnym smaku i delikatnie wyczuwalnej goryczce. Wyprowadzone od niego odmiany (zarówno Rosyjskiego jak i Polskiego pochodzenia), posiadają natomiast większe i smaczniejsze owoce oraz bardziej zwarty pokrój. Między sobą różnią się też porą dojrzewania, siłą wzrostu oraz plennością. Do najczęściej spotykanych w uprawie odmian jagody kamczackiej należą między innymi:

 

„Dlinnopłodna” – odmiana pochodzenia rosyjskiego (wyselekcjonowana w Czelabińsku na Syberii), bardzo płodna, wczesna, o średniej sile wzrostu, rozłożystym pokroju, cienkich pędach i niewielkich liściach, dająca duże (ok. 2 cm. długości), smaczne owoce, pozbawione charakterystycznej goryczki i posiadające małą tendencję do obsypywania się po dojrzeniu. Dobrym zapylaczem jest dla niej między innymi odmiana „Czelabinka”.
 

„Czelabinka” – podobnie jak poprzednia odmiana, „Czelabinka” również została wyselekcjonowana na Syberii. Tworzy średniej wysokości (ok. 1,5 m.), lekko rozłożyste krzewy, dające smaczne, duże owoce o gruszkowatym kształcie i słodko-kwaśnym, pozbawionym goryczki smaku, dojrzewające z reguły pod koniec maja i na początku czerwca. Odmiana nieco mniej plenna od poprzedniej, za to będąca dobrym zapylaczem dla wielu innych odmian, szczególnie pochodzenia rosyjskiego. Odpowiednim dla niej zapylaczem jest z kolei odmiana „Dlinnopłodna”.

 

„Sinigłazka” – podobnie jak dwie poprzednie odmiany, „Sinigłazka” także jest pochodzenia rosyjskiego. Krzewy rosną średnio silnie i mają wzniesiony pokrój, owocują na przełomie V/VI, wydając duże, smaczne, jasnogranatowe owoce. Dobrym zapylaczem jest dla niej między innymi odmiana „Dlinnopłodna”.
 

„Wołoszebnica” – odmiana również pochodząca z Syberii, charakteryzująca się silnym wzrostem i gęstym pokrojem, tworzy grube, silne pędy i owocuje na początku czerwca, wydając duże, owalne, ciemnogranatowe, bardzo smaczne, słodkawe owoce, o nierównej powierzchni. Odmiana bardzo plenna, o ile w pobliżu znajduje się inna odmiana zapylająca.


Owoce jagody kamczackiej

Owoce jagody kamczackiej

Atut – odmiana wyselekcjonowana w Polsce, tworząca dość luźne, średnio wysokie krzewy (ok. 1,5 m.) i dająca duże, (2,5 cm. długości), smaczne owoce, z lekko wyczuwalną goryczką, dojrzewające pod koniec maja (bez tendencji do szybkiego opadania). Do dobrego plonowania potrzebuje zapylacza innej odmiany.

 

„Duet” – podobnie jak poprzednia odmiana, „Duet” także został wyselekcjionowany w Polsce. Tworzy średniej wysokości (ok. 1,6 m.), wzniesione krzewy, owocujące na przełomie V/VI. Owoce duże, ciemnoniebieskie, podłużne, smaczne, ze słabo wyczuwalną goryczką (bez tendencji do szybkiego opadania). Odmiana bardzo plenna, o ile w pobliżu rośnie inna odmiana spełniająca rolę zapylacza.
 


Wojtek – bardzo plenna odmiana pochodzenia polskiego, dorastająca do ok. 1,6 m. wys., dająca bardzo smaczne słodko-kwaśnie, duże owoce, które po dojrzeniu mają tendencję do szybkiego opadania. Jak w przypadku innych odmian, do dobrego plonowania potrzebuje zapylacza innej odmiany. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz