Uprawa agrestu piennego

Jesteś tutaj:

Uprawa agrestu piennego

3,7/5 (47 ocen)

Agrest porzeczka, zwyczajowo nazywany agrestem, jest rośliną chętnie uprawianą na działkach i w ogródkach ze względu na zróżnicowanie odmian i smak owoców. Krzew agrestu dorasta do wysokości 1,5 m i w zależności od odmiany wydaje pędy sztywne, wzniesione bądź przewieszające się oraz owoce w odcieniach zieleni, żółci i czerwieni. W ostatnich latach coraz częściej uprawia się agrest pienny, który jest łatwiejszy w uprawie niż forma krzaczasta. Odmiana pienna powstaje na skutek szczepienia formy krzaczastej na ukorzenionej podkładce, zwanej palikiem. Na paliku wyrastają później pędy pnące, które nie sprawiają trudności w przycinaniu oraz nie kaleczą dłoni kolcami. Agrest pienny również łatwiej się pieli i podlewa. Krzewy agrestu piennego wykorzystuje się do zbioru smacznych owoców oraz do ozdoby ogrodów jako nasadzenia pojedyncze lub żywopłot.


Stanowisko i gleba


Agrest pienny powinno się sadzić na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym i osłoniętym od wiatru. Agrest jest rośliną dość odporną na mróz jednak wiatr i głęboki cień również mu nie służą Przemarznięte liście i zacienie może prowadzić do ataku szkodników i do zakażeń chorobami grzybicznymi.

Jeżeli chodzi o podłoże pod uprawę agrestu, to powinno być ono dobrze spulchnione i odchwaszczone. Agrest preferuje gleby żyzne, bogate w składniki pokarmowe, wilgotne i przepuszczalne – poleca się mieszankę gliny i piasku z dodatkiem obornika lub kompostu. Współczynnik odczynu pH gleby powinien wynosić 6-6,5.Sadzenie


Agrest najlepiej jest sadzić na jesieni, co pozwoli się roślinom dobrze zakorzenić przez okres zimowy i następnie na wiosnę rozpocząć proces wegetacji. Sadzonki agrestu piennego umieszczamy w dołku o głębokości ok. 7 cm. Rośliny można zasadzić trochę płycej, ale wtedy nie ma gwarancji, że się na pewno przyjmą. Glebę wokół sadzonek lekko przyklepujemy i podlewamy. Wskazane jest sadzenie kilku odmian agrestu obok siebie, dzięki czemu rośliny szybciej zostaną zapylone. Sadzonki umieszczamy w rzędach 1,5 x 1,5 m.

Odmiany agrestu piennego wymagają palikowania. Zaimpregnowany kołek wbijamy w ziemię, zanim umieścimy sadzonkę w dołku. Dzięki takiej kolejności nie uszkodzimy delikatnych korzeni roślinek. Dobrze zasadzony agrest rozpocznie proces wegetacji na początku kwietnia, a pod koniec miesiąca wytworzy liście i kwiaty. Agrest owocuje dopiero w drugim i trzecim roku, i w następnym latach będzie rodził coraz więcej owoców.

Agrest pienny

Agrest


Podlewanie i nawożenie


Agrest pienny wymaga odpowiedniego zasilania wodą i składnikami odżywczymi. Roślina ta nie znosi suszy, dlatego w czasie gorącego lata podlewajmy ja często i obficie. Warto jest ściółkować glebę korą lub torfem, co uchroni roślinę przed ekspansją chwastów i utratą wody. Nie obędzie się również bez dodatkowego nawożenia, które sprawi, że roślina wyda smaczne i jędrne owoce. Co kilka lat należy stosować kompost i uzupełniać niedobory pokarmowe nawozami mineralnymi o spowolnionym działaniu.

Można również wzbogacać ziemię nawozami szybko działającymi – w tym wypadku nawóz azotowy aplikuje się wiosną, natomiast nawozy fosforowe i potasowe jesienią. Jeżeli pH gleby jest niskie, można również zastosować nawozy wapiennie jesienią i zimą.Przycinanie


Cięcie agrestu jest bardzo ważnym elementem jego uprawy. Nieprzycinane, zaniedbane krzewy wydają mniej pędów owoconośnych i są bardziej narażone na różnego rodzaju choroby. Po zasadzeniu krzewu skracamy wszystkie pędy o ok. 1/3 ich długości. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz