Uprawa agrestu piennego

Jesteś tutaj:

Uprawa agrestu piennego

3,7/5 (47 ocen)

Przycięcie pędów tuż po zasadzeniu ma na celu pobudzenie rośliny do krzewienia się i zbudowania korony. Pierwsze cięcie służy również do zrównoważenia stosunku wielkości krzewów do jeszcze nierozrośniętych i słabych systemów korzeniowych. W kolejnych latach usuwamy i przycinamy pędy połamane, uszkodzone przez szkodniki i wyrastające do wewnątrz i na zewnątrz. Korona agrestu piennego powinna mieć formę kulistą. Dobrze pielęgnowany agrest może owocować nawet przez 10 lat.


Choroby i szkodniki


Agrest jest najczęściej atakowany przez amerykańskiego mączniaka agrestu. Jest to choroba o podłożu grzybicznym i objawia się białawym, mączystym nalotem na liściach, pędach i owocach rośliny. Nalot z czasem brązowieje i może zniszczyć nawet całą roślinę. Owoce zaatakowane przez mączniaka nie są zdatne do spożycia. Wszystkie zainfekowane części rośliny należy usunąć i spalić. Aby zapobiec atakowi mączniaka, należy wybierać odmiany agrestu odporne na tę chorobę oraz opryskiwać agrest mieszanką siarkowo-wapienną na wiosnę i po przekwitnięciu. Inną chorobą o podłożu grzybicznym jest plamistość agrestu. W przypadku wystąpienia choroby porażone liście pali się i stosuje oprysk  środkami chemicznymi.

Agrest może być również zaatakowany przez szkodniki, takie jak wielkopąkowiec porzeczkowy, brzęczak porzeczkowy, piłecznica agrestowa, mszyce, przędziorek chmielowiec, plamiec agreściak. Wymienione insekty atakują liście i pąki agrestu, hamując wzrost i owocowanie rośliny. Szkodniki usuwa się specjalistycznymi preparatami dostępnymi na rynku albo naturalnymi sposobami.

Aneta Malinowska
 

Koniecznie zobacz