Cięcie agrestu - jak i kiedy? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Cięcie agrestu - jak i kiedy? Odpowiadamy!

3,2/5 (173 ocen)

Cięcie agrestu jest zabiegiem niezbędnym, jeśli chcemy utrzymać nasze krzewy w dobrym zdrowiu, a sobie zapewnić obfity plon smacznych owoców. Aby nasze starania przyniosły zadowalające efekty, musimy dopasować sposób cięcia do wieku i stanu roślin oraz wybrać dla nich formy, która najlepiej sprawdzą się w naszym ogrodzie.


Termin i technika cięcia


Agrest przycinamy na przedwiośniu. W przypadku odmian o gałązkach zwisających cięcie przeprowadzamy nad pąkiem skierowanym do wnętrza krzewu, agrest o pokroju wzniesionym natomiast przycinamy nad pąkiem skierowanym na zewnątrz. Nigdy nie tniemy pędu bezpośrednio nad pąkiem, ponieważ może on uschnąć – lepiej zostawić centymetrowy odcinek, na którym wytworzy się czop.


Cięcie po sadzeniu


Cięcie nowo posadzonych krzewów ma na celu zredukowanie nadziemnych części roślin i poprawę ich kondycji – krzewy nieprzycinanie gorzej się przyjmują i słabo rosną. Zabieg ten wykonujemy pierwszej wiosny po przeniesieniu sadzonek do gruntu. Wszystkie pędy skracamy wtedy nad 3.-4. pąkiem.


Cięcie w 2. i 3. roku po posadzeniu


Następne dwa lata życia krzewu to czas, kiedy wyprowadzamy kolejne pędy owoconośne. Agrest plonuje na krótkopędach, które wyrastają z gałęzi dwuletnich i starszych. Każdy krzew powinien mieć 8-12 gałęzi owoconośnych w różnym wieku. Nie pozyskamy ich z odrostów słabych i cienkich, nie nadają się również te, które się krzyżują, pokładają na ziemi lub wybijają do środka korony. Najwartościowsze są gałązki rosnące pionowo bądź lekko ukośnie na zewnątrz krzewu.


Cięcie dorosłych krzewów


Okazy starsze niż 4 lata wymagają corocznego cięcia prześwietlającego. Jego cel to utrzymanie luźnego pokroju krzewu, dzięki czemu owoce dojrzewają równomiernie, nie poraża ich mączniak, a zbiór plonu jest ułatwiony. W ramach tego zabiegu usuwamy słabe i nieprawidłowo rosnące pędy. Gałązki owoconośne plonują przez kilka lat, a później obumierają i również muszą zostać wycięte. Każdego roku usuwamy 2-3 z nich, by zrobić miejsce nowym silnym pędom.

Cięcie agrestu

Cięcie agrestu


Cięcie odmładzające


Zaniedbane krzewy są bardzo zagęszczone i słabo owocują. Wiosną przeprowadzamy radykalne cięcie, pozostawiając tylko 5 pędów – pozostałe skracamy tuż nad ziemią. Kolejnej wiosny z szyjki korzeniowej wybiją nowe odrosty. Wybieramy najsilniejsze z nich i przycinamy je o 1/3, by się rozgałęziły, resztę zaś usuwamy. Tego samego lub następnego roku wycinamy pozostawione wcześniej najstarsze pędy. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz