Jak uprawiać agrest?

Jesteś tutaj:

Jak uprawiać agrest?

3,5/5 (96 ocen)

Chociaż w domowych ogródkach i na działkach często można spotkać krzewy agrestu, nie wszyscy wiemy że w Polsce krzew ten rośnie także dziko. Jego aromatyczne, słodko-kwaśne jagody zawierają dużo pektyn, dlatego są znakomitym dodatkiem do dżemów, konfitur i galaretek. Dzięki ich obecności nie trzeba wtedy stosować dodatkowych środków żelujących. Owoce wykorzystuje się także do sałatek owocowych i kompotów.


Stanowisko


Najlepszym stanowiskiem pod uprawę agrestu jest miejsce o wystawie północnej lub zachodniej lekko ocienione, z duża ilością rozproszonego światła.  Nadmiar cienia będzie sprzyjał rozwojowi patogenów grzybowych, a owoce będą mało aromatyczne i kwaśne. Wszystkie odmiany agrestu oferowane w naszych szkółkach są w pełni mrozoodporne.

Płytki system korzeniowy, jaki wytwarzają krzewy agrestu umożliwia pobieranie składników pokarmowych głównie z wierzchniej warstwy gleby, dlatego powinna ona być zasobna w składniki pokarmowe, lekko kwaśna. Agrest nie znosi ziem podmokłych.


Sadzenie


Sadzenie agrestu najlepiej zaplanować na jesień - posadzone wtedy krzewy zdążą się jeszcze ukorzenić przed zimą. Można także sadzić nowe krzewy wczesna wiosną – należy jednak pamiętać, że agrest bardzo wcześnie rozpoczyna wegetację. Opóźnienie terminu sadzenia nie będzie dla roślin korzystne, ponieważ uszkodzeniu mogą wtedy ulec rozwijające się pączki.

Podłoże przed sadzeniem trzeba uprzednio przygotować: ziemia powinna być spulchniona poprzez przekopanie jej na głębokości co najmniej 30-40cm. Należy usunąć z niej wszelkie chwasty, zwłaszcza zgrubiałe korzenie chwastów wieloletnich.


W szkółkach drzew i krzewów ozdobnych krzewy agrestu dostępne są zwykle z tzw. „gołym korzeniem”. Przed zakupem wybieramy wiec okazy ze zdrowym, równomiernie rozwiniętym i jak najmniej uszkodzonym systemem korzeniowym. Po wykopaniu dołka w miejscu, w którym krzew zostanie posadzony usypujemy na jego dnie niewielki kopczyk i rozkładamy korzenie tak, aby nie były podwinięte ku górze. Zbyt długi korzenie można przyciąć sekatorem. Dołek zasypujemy ziemią tworząc niewielki kopczyk wokół szyjki korzeniowej. Na koniec podłoże udeptujemy i lekko pociągamy krzew do góry – wtedy wolne przestrzenie wokół korzeni zostaną wypełnione podłożem. Obficie podlewamy sadzonkę.

Jeśli zdecydujemy się na uprawę większej liczby krzaczków, powinny one rosnąć w rozstawie przynajmniej 2,0 x 1,5m.

Sadzonki agrestu

Sadzonki agrestu

Pielęgnacja


Największym utrudnieniem przy pielęgnacji krzewów agrestu i zbiorze owoców są licznie występujące wzdłuż pędów kolce. Częściowym rozwiązaniem tego problemu mogą być odmiany pienne, u których znacznie łatwiej wykonywać wszystkie zabiegi lub też odmiany bezkolcowe. Po posadzeniu roślinę przycinamy pozostawiając na każdym pędzie po 2-3 oczka skierowane na zewnątrz krzewu. W kolejnych latach uprawy wycinamy pędy starsze niż pięcioletnie, wszystkie chore lub złamane oraz te, które się krzyżują. Takie cięcie prześwietlające wzmaga rozwój nowych przyrostów, które stopniowo zastępują usunięte pędy.

Gałązki agrestu mają tendencje do pokładania się co wpływa ujemnie na zdrowotność i prawidłowe dojrzewanie owoców. Jeśli nie chcemy mieć z tym kłopotów warto wybrać odmiany szczepione, pienne. Decydując się na taki wybór należy pamiętać o przywiązaniu rośliny do palika, tuż po jej posadzeniu. Rozrastająca się korona i obfite plonowanie mogłyby doprowadzić do złamania krzewu, jeśli nie otrzymałaby solidnego wsparcia. Palik wbijamy jeszcze przed zasadzeniem rośliny, aby uniknąć uszkodzenia korzeni.

Owoce agrestu

Owoce agrestu

Choroby zagrażające uprawie


Krzewy agrestu bywają atakowane głównie przez amerykańskiego mączniaka porażającego pędy oraz jeśli choroba jest w dużym nasileniu, także owoce. Choroba ta występuje w postaci białego mączystego nalotu, z czasem zmieniającego kolor na brązowy. Odmiany pochodzące od agrestu amerykańskiego są na niego odporne. Uprawie zagraża także opadzina liści porzeczek (antraknoza), która poraża większość odmian. Te, które są na nią odporne są zwykle niestety dużo mniej smaczne. Objawia się ona występowaniem brunatnych plam na liściach co w konsekwencji prowadzi do ich masowego opadania. Do zwalczania chemicznego obu chorób można zastosować opryski środkami Topsin M 500 SC lub Skower 250 EC.


 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz