Agrest Invicta - opis, sadzenie, wymagania i uprawa odmiany

Jesteś tutaj:

Agrest Invicta - opis, sadzenie, wymagania i uprawa odmiany

3,3/5 (66 ocen)

Agrest ‘Invicta’ został wyselekcjonowany w Anglii przez skrzyżowanie odmiany ‘Keepsake’ z krzyżówką ‘Resistenta’ i ‘Winhams Industry’. W polskich warunkach klimatycznych uprawa tego odpornego krzewu przynosi doskonałe efekty – zarówno na plantacjach towarowych, jak i w przydomowych ogrodach czy na działkach.


Opis


Agrest rośnie dość silnie, ale utrzymuje luźny, kulisty pokrój. Jego liczne pędy są gęsto porośnięte długimi kolcami. Jest niezawodny w owocowaniu i corocznie wydaje obfity plon. Średniej wielkości, lekko wydłużone owoce osiągają dojrzałość w drugiej dekadzie lipca, nieco wcześniej niż ‘Biały Triumf’. Ich skórka zyskuje wtedy żółtozielony kolor, miąższ natomiast jest jasny, dość słodki i smaczny, doskonały na przetwory.


Wymagania


Gleba pod uprawę agrestu powinna być przepuszczalna, żyzna i dość wilgotna, najlepiej o odczynie obojętnym – zbyt kwaśną należy zwapnować do 6,0-6,5 pH. Krzewy źle rosną na podłożach piaszczystych, nie znoszą również gleb gliniastych o poziomie wody gruntowej wyższym niż 60 cm. Wybierając stanowisko dla odmiany ‘Invicta’ zadbajmy o osłonę przed wiatrem, silne podmuchy pod koniec okresu dojrzewania mogą bowiem powodować opadanie owoców.


Nawożenie i podlewanie


Do obfitego owocowania agrestowi niezbędny jest potas – jako nawóz startowy należy wysiać siarczan potasu w dawce 150 g/10 m2. W kolejnych latach dawki potasu zmniejszamy do 100 g/10 m2 i stosujemy zasilanie azotem w dawce 80-100 g/10 m2, w zależności od tego, czy korzystamy również z nawozów organicznych.

Korzenie agrestu są wrażliwe na przesuszenie, ponieważ znajdują się płytko pod powierzchnią podłoża. Z tego powodu w okresie od kwitnienia do zbioru owoców konieczne jest regularne podlewanie krzewów.


Sadzenie


Ze względu na mrozoodporność odmiany zaleca się sadzenie w terminie jesiennym. Minimalna rozstawa dla agrestu ‘Invicta’ wynosi 1,2 x 3 m, a w uprawie szpalerowej 0,6-0,8 x 2 m. Jeśli sadzimy agrest w rzędach, tuż po przeniesieniu sadzonek do gruntu należy przyciąć wszystkie ich pędy na wysokości 1-2 cm nad najniższym oczkiem. W uprawie szpalerowej natomiast zostawia się cztery pędy szkieletowe, które należy przywiązać do rusztowania w odstępach 20-25 cm.

Regularne cięcie krzewów rosnących wolno zaczyna się w 4.-5. roku po posadzeniu – od tego momentu po każdym owocowaniu usuwa się nadmiar pędów jednorocznych i 1/4 najstarszych pędów, by uniknąć zbytniego zagęszczenia krzewów. Agrestowi rosnącemu w szpalerach od 2. roku po posadzeniu wycina się większość przyrostów, które wybijają z szyjki korzeniowej, pozostawiając za każdym razem 1-2 w celu odnowienia szkieletu. Boczne rozgałęzienia skraca się do 10-12 cm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz