Sadzenie porzeczek - jak, kiedy i gdzie? Praktyczne wskazówki

Jesteś tutaj:

Sadzenie porzeczek - jak, kiedy i gdzie? Praktyczne wskazówki

3,5/5 (476 ocen)

Porzeczki umiejętne posadzone to porzeczki zdrowe. Aby cieszyć się obficie owocującymi krzewami, wystarczy poznać kilka zasad, dzięki którym zapewnimy im dobry start.


Wybór terminu


Krzewy z odsłoniętymi korzeniami sadzimy od października do listopada. Okazy kupowane w pojemnikach możemy przenosić do gruntu przez cały rok, z wyjątkiem okresów, kiedy ziemia jest bardzo mokra lub zmarznięta. Wiosenne sadzenie najlepiej zaplanować na marzec lub kwiecień.


Przygotowanie stanowiska


Wszystkie gatunki porzeczek rosną dobrze na stanowiskach słonecznych bądź częściowo zacienionych, osłoniętych od wschodnich wiatrów. Gleba powinna być żyzna i lekko kwaśna, o odczynie 5,5-5,6 pH.

Dwa miesiące przed sadzeniem dwukrotnie przekopujemy podłoże na głębokość 60 cm i wzbogacamy je nawozem dla roślin jagodowych. Przed przeniesieniem do gruntu białych i czerwonych porzeczek można dodać do gleby siarczan potasu w ilości 30-40 g na 1 m2.


Sadzenie


Przed wyjęciem porzeczki z pojemnika wstawiamy ją do wiadra z wodą. Korzenie okazów pozbawionych brył korzeniowych należy przetrzymać w wodzie ok. 2 godziny, a następnie oczyścić z uszkodzonych elementów. Można też zanurzyć je w kąpieli błotnej z dodatkiem krowiego obornika.

Wykopujemy dół na tyle głęboki, by po sadzeniu porzeczka znalazła się 5 cm głębiej niż rosła w szkółce – nowe przyrosty powinny wybijać z gleby. Między poszczególnymi okazami zachowujemy odległość min. 1,5 m (1,8 w przypadku porzeczek czarnych), między rzędami zaś – min. 1,8 m.

Podczas sadzenia potrząsamy delikatnie krzewem, by ziemia dokładnie wypełniła przestrzenie między jego korzeniami. Kilkakrotnie ubijamy podłoże i robimy w nim zagłębienie w formie misy, co ułatwi nawadnianie krzewu.

Sadzonki porzeczek

Sadzonki


Dodatkowe zabiegi


Po skończonej pracy przycinamy wszystkie pędy porzeczek 2 cm nad najniższymi pąkami i rozkładamy wokół roślin pięciocentymetrową warstwę kompostu, torfu lub obornika. Przy sadzeniu jesiennym zasypujemy krzewy ziemią, by ochronić je przed mrozem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz